REKLAMA
PIT 2023

Telewizor, łopata i... gipsowy marynarz. Wakacyjna fala kradzieży w polskich hotelach

2021-08-09 08:55
publikacja
2021-08-09 08:55

Polacy masowo wyruszyli na wakacje, a niektórzy przywiozą z nich coś więcej niż dobre wspomnienia: ręczniki, żarówki, sztućce, telewizory czy lodówki zabrane z hoteli i apartamentów. Aż 81 procent właścicieli przyznaje, że w tym sezonie w ich obiektach noclegowych doszło do kradzieży - wynika z danych portalu Noclegi.pl.

Telewizor, łopata i... gipsowy marynarz. Wakacyjna fala kradzieży w polskich hotelach
Telewizor, łopata i... gipsowy marynarz. Wakacyjna fala kradzieży w polskich hotelach
fot. Beliphotos / / Shutterstock

Ankieta została przeprowadzona wśród właścicieli obiektów noclegowych - hoteli, pensjonatów, apartamentów czy domów gościnnych z całego kraju. Aż 81 procent z nich miało do czynienia z kradzieżą. Sprawa najczęściej pozostaje między gościem a właścicielem - 43 procent właścicieli kontaktuje się z gościem i prosi o zwrot zabranej rzeczy lub zapłacenie za nią, a aż 41 procent ankietowanych nie robi nic, traktując te straty jako element prowadzenia biznesu. Zaledwie 1 procent spraw kończy się na policji, najczęściej w przypadku przedmiotów o wyższej wartości.

„Z droższych rzeczy jest to najczęściej telewizor czy lodówka, komplety zastawy kuchennej i małe sprzęty AGD, choć zdarzyło się, że z pokoju zginął grzejnik” - mówi Natalia Jaworska, ekspert Noclegi.pl i dodaje, że większe straty ponoszą właściciele apartamentów, w których jest mniejszy nadzór nad pokojami niż w przypadku hoteli. „Jednak i w hotelach kradzieże się zdarzają. Giną przede wszystkim sztućce, ręczniki, pościel, suszarki, ale też papier toaletowy. A także żarówki - bywa, że w pokoju nie zostaje ani jedna” - opowiada.

Większość z tych sytuacji hotelarzy już nie dziwi. Choć wciąż goście potrafią ich zaskoczyć, kiedy z pokoju ginie krzesło i atlas grzybów, z łazienki szczotka do toalety, z kuchni przedłużka do zlewu o wartości półtora złotego, a z ogródka grabie, łopata i elementy skalniaka.

Dużą „popularnością” cieszą się elementy dekoracyjne: ozdobne wazy, narzuty. W czasie tych wakacji właściciela zmieniły między innymi pamiątkowa gipsowa głowa marynarza, żeliwna popielniczka w kształcie żółwia czy obraz, który odnalazł się w bagażniku gościa, który się właśnie wymeldował. Przyłapani na gorącym uczynku wypierają się, mówią o pomyłce czy własnym gapiostwie, czasem reagują agresją. Najczęściej jednak oddają pieniądze lub zabrane przedmioty. Jeśli nie - to tak, jak w przypadku właściciela obiektu, który na miejskim monitoringu rozpoznał zmierzającego do lombardu człowieka z dużym pakunkiem, owiniętym w prześcieradło z apartamentu - można powalczyć o odzyskanie mienia na drodze sądowej.

Ankietowani określają swoje straty w tym sezonie na kwoty od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych.

Natalia Jaworska, Noclegi.pl

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (7)

dodaj komentarz
jacekdr64
Jaki naród taki rząd.
Dziwicie się dlaczego ci na górze kradną.
langdon25
Wyborcy PiS i posiadacze 500+ oraz Katolicy z Polski wyruszyli na wakacje no i …. KRADNĄ !!!

Wyspowiadają się po powrocie i będzie gitara - wakacje udane .

grzegorzkubik
Chcecie taniej spać to nie hotele a hostele i nie kraść. Od lata tanim miastem do zwiedzania jest Łódź. Jest co zwiedzić ale trzeba się trochę najeździć komunikacją. To nie jest miasto takie jak Kraków i w sumie nie jest nudne. Bo poznajesz wiele miejsc od Księży Młyn po oklepaną ulicę Piotrkowską. Zastaniesz w śródmieściu brzydkie Chcecie taniej spać to nie hotele a hostele i nie kraść. Od lata tanim miastem do zwiedzania jest Łódź. Jest co zwiedzić ale trzeba się trochę najeździć komunikacją. To nie jest miasto takie jak Kraków i w sumie nie jest nudne. Bo poznajesz wiele miejsc od Księży Młyn po oklepaną ulicę Piotrkowską. Zastaniesz w śródmieściu brzydkie kamienice i ulice ale trafisz też na elektrownię EC1 czyli Centrum Nauki i Techniki. Dostępną do zwiedzania. Ja osobiście jeszcze nie widziałem lepszego miejsca z tej kategorii. Tam jest piękna kula w której są filmy a cały obiekt zwiedza się w szybkim tempie 3 godziny a na spokojnie 5 godzin. Powstaje tam jeszcze centrum filmowe co od 2023 wypełni zwiedzającym łącznie 2 dni zwiedzania. Jedź do Łodzi, śpij w hostelu i nie kradnij.
kris74keh
Co kradną? Wszystko. Kto kradnie? Wszyscy.
grab
Na świecie słyniemy ze złodziejstwa i pieniactwa.
jarunia
no cóż palestra na wakacjach, wiadomo urlop musi się zwrócić
men24a
Bo to społeczeństwo zachód dogania, dostali bona turystycznego to i jeszcze muszą się wczasy zwrócić. Tak to jest jak się robi w Polsce klasę średnią z zarobkami podobnymi do socjalu na zachodzie. Jedynie co dogoniliśmy zachód to ceny a w mandatach już przegoniliśmy. Zenek z Podkarpacia wkrótce na własnej skórze się przekona co to Bo to społeczeństwo zachód dogania, dostali bona turystycznego to i jeszcze muszą się wczasy zwrócić. Tak to jest jak się robi w Polsce klasę średnią z zarobkami podobnymi do socjalu na zachodzie. Jedynie co dogoniliśmy zachód to ceny a w mandatach już przegoniliśmy. Zenek z Podkarpacia wkrótce na własnej skórze się przekona co to obecna władza jak dostane 3xpincet plus do zapłaty.

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki