REKLAMA

Hiszpania wydłuża mechanizm wsparcia zatrudnienia

2020-09-29 18:02
publikacja
2020-09-29 18:02
fot. S-F / Shutterstock

Rząd Hiszpanii zatwierdził we wtorek wydłużenie mechanizmu regulacji pracy dla poszkodowanych przez koronakryzys, którzy zostali objęci reżimem ERTE. Na jego podstawie państwo wspiera zasiłkami osoby, które z powodu koronawirusa są nieobecne w miejscu pracy.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej w Madrycie minister pracy i polityki społecznej Yolanda Diaz zapowiedziała, że ERTE będzie obowiązywać do 31 stycznia 2021 r.

Wyjaśniła, że dotychczas z budżetu Hiszpanii wypłacono łącznie na rzecz pracowników pozostających na tymczasowym zwolnieniu z powodu koronawirusa kwotę 22 mld euro.

Przedstawicielka rządu Pedra Sancheza wskazała, że wtorkowe zatwierdzenie przez radę ministrów wydłużenia ERTE nastąpiło po wcześniejszym wypracowaniu konsensusu z największymi centralami związkowymi kraju.

Na początku września Diaz zapowiedziała, że ERTE będzie obowiązywać “tak długo, jak będzie to konieczne”, a rząd nie zamierza określać daty końcowej jego trwania.

W ramach ERTE pracodawca działający na terenie Hiszpanii zobowiązuje się do ponownego zatrudnienia pracowników na co najmniej 6 miesięcy. W okresie nieobecności załogi w firmie obniża on w naturalny sposób koszty pracy swojej spółki.

Zawieszeni tymczasowo pracownicy są rejestrowani w urzędach pracy i otrzymują zasiłek, będący równowartością średnich pensji z ostatniego półrocza. Wysokość tego wsparcia waha się pomiędzy 502 a 1411,83 euro.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki