REKLAMA

Hiszpania tylko z bezzwrotną pomocą z UE na odbudowę gospodarki w 2021 roku

2020-10-19 19:21
publikacja
2020-10-19 19:21
fot. S-F / Shutterstock

Hiszpania w 2021 roku odbierze środki w ramach unijnego programu pomocy gospodarczej tylko w formie bezzwrotnych subsydiów - zapowiedziała w poniedziałek wicepremier oraz minister ds. gospodarczych i transformacji cyfrowej Nadia Calvino.

Madryt na razie nie zamierza odbierać z unijnego programu odbudowy kwoty dostępnej w kredytach - stwierdziła w rozmowie z rozgłośnią RNE. Zgodnie z szacunkami Hiszpania z tej puli mogłaby liczyć na około 68 mld euro.

Calvino stwierdziła, że ewentualne skorzystanie przez Hiszpanię z kredytów udzielanych przez UE na walkę ze skutkami koronawirusa mogłoby nastąpić nie wcześniej niż po 2023 r.

“Nie planujemy w pierwszej fazie pomocy z funduszu odbudowy korzystać z kredytów, gdyż sytuacja gospodarcza w 2021 r. będzie bardzo nieprzewidywalna” - stwierdziła.

Hiszpańska wicepremier dodała, że rząd Pedro Sancheza w budżecie na 2021 roku przewidział już około 27 mld euro środków na inwestycje z subsydiów z unijnego programu odbudowy gospodarczej. Pierwotnie Madryt miał otrzymać stamtąd 140 mld euro, z czego 72 mld euro w ramach bezzwrotnych subsydiów.

W środę Calvino w rozmowie z rodzimą prasą stwierdziła, że gabinet Sancheza “zrobi wszystko, aby możliwie jak najszybciej” otrzymać środki z UE na odbudowę hiszpańskiej gospodarki. Wskazała, że środki te Madryt chciałby odebrać jeszcze w grudniu.

Marcin Zatyka

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
itso_cyca_cytater
72 mld euro unia sponsoruje nieudolne rządy brawo to raczej pogłębienie problemów Hiszpanów niż rozwiązanie żeby chociaż dług za to spłacili
itso_cyca_cytater
„Sposób na to, by każdy miał pełne kieszenie: wydawaj zawsze grosz mniej, niż zarabiasz.”

Autor: Benjamin Franklin
Źródło: https://zaradnyfinansowo.pl/cytaty-o-pieniadzach/

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki