REKLAMA

Hiszpania: separatystyczna deklaracja parlamentu Katalonii bez mocy prawnej

2020-08-09 23:59
publikacja
2020-08-09 23:59
Hiszpania: separatystyczna deklaracja parlamentu Katalonii bez mocy prawnej
Hiszpania: separatystyczna deklaracja parlamentu Katalonii bez mocy prawnej
fot. iStockphoto / /  iStockphoto

Służby prawne regionalnego parlamentu Katalonii odmówiły opublikowania w lokalnym dzienniku ustaw (BOPC) deklaracji izby, w którym nawołuje do podjęcia „zdecydowanych działań” na rzecz uzyskania niepodleglosci od Hiszpanii i odrzuca monarchię.

Do tej pory deklaracja - uchwalona podczas nadzwyczajnego posiedzenia katalońskiego parlamentu w piątek - nie została opublikowania w żadnym dokumencie państwowym, w związku z czym nie ma mocy prawnej i pozostaje w sferze przedstawionych na forum parlamentu propozycji – poinformował w sobotę dziennik "La Vanguardia".

Za przyjęciem deklaracji opowiedziały się partie separatystyczne – Razem dla Katalonii (JxCat), Republikańska Lewica Katalonii (ERC) i Kandydatura Jedności Ludowej (CUP), które uzyskały 69 głosów. Przeciwko głosowały socjalistyczna PSC, liberalna Ciudadanos oraz centroprawicowa Partia Ludowa, które zyskały 65 głosów.

„Katalonia jest republikańska, w związku z czym nie uznaje ani nie chce żadnego króla” - głosi tekst deklaracji.

Służby prawne parlamentu ostrzegły jeszcze przed głosowaniem, że opublikowanie tekstu odrzucającego króla Filipa VI oraz oskarżenia skierowane wobec monarchii mogą pociągnąć za sobą konsekwencje karne. Według prawników, niektóre rezolucje przyjęte przez parlament mogą być niekonstytucyjne. Chodzi np. stwierdzenie, że „Hiszpania jest centroprawicową monarchią przestępczą”, „z demokracją ograniczoną przez upolitycznioną władzę sądowniczą”, a także wezwanie do przezwyciężenia „reżimu monarchistycznego” i utworzenia Republiki Katalońskiej, oraz zalecenie kontynuowania „zdecydowanej polityki niepodległościowej”.

Premier Katalonii Quim Torra wyraził na Twitterze niezadowolenie z decyzji prawników regionalnego parlamentu. „Żaden urzędnik nie może decydować, jaka poddana głosowaniu inicjatywa może być opublikowana, a jaka nie ”– stwierdził.

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)

opi/osk/ jm/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki