REKLAMA

Hiszpania: dom za 10 euro wylosowany

2015-04-07 08:31
publikacja
2015-04-07 08:31
Hiszpania: dom za 10 euro wylosowany
Hiszpania: dom za 10 euro wylosowany
fot. lotohome.es /

10 euro – tyle nowego właściciela kosztowała 3-piętrowa kamienica położona w malowniczym regionie Hiszpanii. Jak to możliwe? Słowo klucz to „loteria”.

Zgodnie z ubiegłorocznymi zapowiedziami, wiosną 2015 r. odbyła się jedna z najbardziej niecodziennych loterii ostatnich lat. Do wygrania była nieruchomość położona w miejscowości Segorbe w prowincji Castellon na wschodzie kraju. Kamienica o powierzchni 141 metrów kwadratowych posiada cztery sypialnie, salon z kominkiem, kuchnię, taras i dwie łazienki. W pełni wyposażony dom gotowy jest do zamieszkania od zaraz.


Właściciele nieruchomości, rodzina Bolumar, odziedziczyła ją po zmarłej babci. Jako, że zainteresowanie kamienicą było pierwotnie niewielkie – hiszpański rynek wciąż nie może podnieść się po pęknięciu bańki, a banki udzielają kredytów hipotecznych mniej chętnie niż kiedyś – pomysłowa rodzina postanowiła przeprowadzić loterię mając nadzieję, że w ten sposób zbierze więcej pieniędzy niż uzyskałaby w ramach klasycznej sprzedaży.


Pierwotnie nieruchomość wyceniona została na 90 000 euro. Wieści o loterii rozeszły się jednak tak szeroko, że osoby, chcące spróbować szczęścia – w tym pochodzące nie tylko z Hiszpanii – kupiły w sumie 32 000 losów o wartości 10 euro każdy.

Jak tłumaczy Pepe Boulmar, wnuk poprzedniej właścicielki kamienicy, od kwoty 320 000 euro rodzina musiała jeszcze odliczyć koszty administracyjne (np. utrzymanie systemu komputerowego pozwalającego na zakup losów czy przeprowadzenie loterii u notariusza) oraz opłacenie podatku od wygranej w imieniu zwycięzcy. Wg wyliczeń dziennika „Las Provincias” koszty te mogą pochłonąć nawet 50% zebranej kwoty, co jednak i tak oznacza, że pomysłowa rodzina na całym przedsięwzięciu zarobi.

Szczęśliwy los miał numer 42916, a tożsamość jego posiadacza nie jest jeszcze znana. Z pewnością jednak hiszpańscy dziennikarze będą wyczekiwać, aż ktoś wprowadzi się do najsłynniejszej kamienicy w Segorbe, a może i w całym kraju. Rodzina Boulmar natomiast zapewnia, że będzie służyć radą  - tym w zakresie przepisów prawa - innym właścicielom nieruchomości, którzy chcieliby zorganizować podobne loterie.

Więcej zdjęć nieruchomości oraz jej okolicy zobaczyć można w galerii na stronie LotoHome.es

Michał Żuławiński


Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~dom
Kamienica o powierzchni 141 metrów kwadratowych , 141 m2 to dom, a nie kamienica
~Ł-K
Ja bym obłożył zwycięzcę podatkiem od wzbogacenia, tzn. rynkowa wartość kamienicy minus 10 Euro = przychód, więc trzeba się rozliczyć z państwem.
~ewa
Pisalam do MF jakis czas temu na ten temat z pytaniem ze chcialbym tez w loterii pozbyc sie mieszkania , odpowiedz byla dziwna bo w sumie powiadzino mi ze nie ma regulacji MF do takiej loterii prywatnej , musi byc regulami zatwierdzony przez region US no i oczywiscie komisja w tym przypadku NOTARIUSZ!!!!
~Janusz
Próbuję sobie wyobrazić podobną loterię w Polsce. Najpierw trzeba by wyżebrać zezwolenie w MF na zorganizowanie loterii, potem kontrola za kontrolą. Wreszcie po 5 latach, tuż przed przedawnieniem najazd UKS na nieszczęsnego organizatora i 75% podatek karny + wyrok za oszustwo podatkowe. Przy okazji arestowanie o 6:00 rano Próbuję sobie wyobrazić podobną loterię w Polsce. Najpierw trzeba by wyżebrać zezwolenie w MF na zorganizowanie loterii, potem kontrola za kontrolą. Wreszcie po 5 latach, tuż przed przedawnieniem najazd UKS na nieszczęsnego organizatora i 75% podatek karny + wyrok za oszustwo podatkowe. Przy okazji arestowanie o 6:00 rano i zastrzelenie jamnika, bo był agresywny.
~ja
nie boj zaby, hiszpanska biurokracja jest niegorsza od polskiej

no tak, ale z tym jamnikiem to niezle
~Arek
Dom na zdjęciu do KAMIENICA?! Do tego za 90 tys. EUR?! Nie dziwię się, że nie było chętnych, nawet bez spoglądania na mapę gdzie jest Segorbe.
~CityBoy
no dlategos glupi I biedny - bo to 30 km od Costa del sol [Valencia]S

do wyjnajmu wakacyjnego jak znalazl - przy cenie 10 euro za los wlasciel se to wypusci takim jak by pasztetozercom z wlasnego bagaznika na wakacjach w europie za niezle pieniadze I bedzie mial czysty zysk

a tys jak glupi byles tak bedziesz...
~Tomek
Jak to możliwe że kupiono 32.000 losów, a wygrany miał numer 42916?
~Shooter
a ile wydrukowali tego nie wiemy.
~Jacek
Pewno losów w punktach dystrybucji bylo wiecej tylko nie wszystkie sie sprzedały, tak jak to w kazdej loterii...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki