REKLAMA

Historyczna zwyżka notowań srebra

2022-10-04 09:55
publikacja
2022-10-04 09:55

Poniedziałek przyniósł przeszło 9-procentową zwyżkę notowań kontraktów terminowych na srebro. Była to najwyższa dzienna zwyżka cen białego metalu od listopada 2008 roku.

Historyczna zwyżka notowań srebra
Historyczna zwyżka notowań srebra
fot. Rashevskyi Viacheslav / / Shutterstock

Poniedziałkowy handel srebro kończyło na poziomie 20,6 dolarów za uncję. To o 9,1% wyżej niż na zamknięciu piątkowych notowań. To także największy dzienny skok od pamiętnej jesieni 2008 roku, gdy kontrakty na metale szlachetne najpierw zostały mocno przecenione, by w kolejnych miesiącach wystrzelić w górę.

Trudno wskazać jakiś konkretny, „fundamentalny” zapalnik poniedziałkowego wystrzału. Była to raczej pochodna ogólnej sytuacji na rynkach finansowych, na których przez ostatnie tygodnie trwała wyprzedaż wszystkiego: akcji, obligacji, surowców, metali szlachetnych i walut. W cenie był jedynie dolar amerykański, który względem koszyka głównych walut osiągnął poziomy niewidziane od 20 lat.

Natomiast w poniedziałek doszło do odwrócenia – a przynajmniej korekty – tych tendencji. Inwestorzy rzucili się na wszelakie aktywa: akcje, obligacje czy metale szlachetne. Wraz ze srebrem drożało także złoto, które zyskało 1,8%, czyli 30 USD na uncji. W rezultacie notowania królewskiego metalu powróciły powyżej 1700 USD/oz.

Raczej jako ciekawostkę należy traktować fakt, że w niedzielę na srebro „naganiał” Robert Kiyosaki, znany w Stanach Zjednoczonych autor książek o edukacji finansowej („Bogaty ojciec, biedny ojciec”). – Jeśli Fed będzie podnosił stopy procentowe, dolar będzie się wzmacniał, spychając w dół ceny złota, srebra i bitcoina. Kupuj więcej. Gdy Fed dokona zwrotu i zacznie obniżać stopy, jak ostatnio Anglia, to będziesz się śmiał, gdy inni będą płakać – napisał na Twitterze Kiyosaki. Timing tego wpisu był niesamowity, ponieważ dzień później srebro podrożało o 9%, a złoto i BTC po niespełna 2%.

Od początku roku dolarowe notowania srebra znajdują się w trendzie spadkowym. Od marcowego szczytu do wrześniowego dołka biały metal został przeceniony o 34%, powracając do poziomów z drugiej połowy 2019 roku. Sytuacja wygląda jednak diametralnie inaczej, jeśli notowania srebra spojrzymy przez pryzmat polskiego złotego. Na skutek osłabienia PLN obserwowanego po marcu 2020 „złotowa” cena srebra od dwóch lat utrzymuje się w trendzie bocznym, wahając się w przedziale 83-122 zł za uncję.

KK

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (19)

dodaj komentarz
od_redakcji
Żadna historyczna uważajcie na słowa, bo wkrótce wam ich zabraknie.
dolar36
heh rząd Japonii miał problem z pozyskaniem ok 1200kg srebra do wybicia srebrnych medali! jakikolwiek atak spekulacyjny średniego gracza na cenę AG a na wykresach zabraknie skali, pozdrawiam też wszystkich ekspertów XTB...
ruryk_czarny
…hold my beer, wzrosty to będą za pol roku-rok, a nie te śmieszne wahania kursu…
men24a
Gdy pójdziesz do jakiejkolwiek mennicy to ci powiedzą to samo. Nie neguje, też kupuje srebro w mennicy ale od razu jak mi zaczyna sprzedawca ściemniać to go od razu do pionu przywołuje i każe mu bajeczki odpuścić, fakty jakie są każdy zna. Ci co zainwestowali w srebro długoterminowo 10 czy 20 lat temu liza rany. Straty to nawet 90%.Gdy pójdziesz do jakiejkolwiek mennicy to ci powiedzą to samo. Nie neguje, też kupuje srebro w mennicy ale od razu jak mi zaczyna sprzedawca ściemniać to go od razu do pionu przywołuje i każe mu bajeczki odpuścić, fakty jakie są każdy zna. Ci co zainwestowali w srebro długoterminowo 10 czy 20 lat temu liza rany. Straty to nawet 90%. Za komuny każdy nosił srebrny czy złoty wisiorek a dzisiaj każdy chce mieć tatuaż a nie jakieś łańcuchy.
zoomek odpowiada men24a
A to dolę-pier łańcuchy. Za łańcuch u jubilera przepłacasz 3 razy. Łańcuchy zostawmy matołkom i kupuje się bulion. Czego nie rozumiesz?
ruryk_czarny odpowiada men24a
Wiem, masz racje-to trochę jak z deweloperami od nieruchomości. Zreszta, jedni i drudzy chcą zrobić interes. Natomiast, w temacie: kwestia inwestycji w srebro 20 lat temu oraz gold-silber ratio moim zdaniem pokazuje skale manipulacji-i potencjalnie jak bardzo srebro jest niedoszacowane. Pożyjemy-zobaczymy:)
mikimysz odpowiada men24a
Ktoś kto kupował 11 lat temu na górce nie był inwestorem długoterminowym a spekulantem lub panikarzem, inwestor długoterminowy nigdy nie traci, kupuje regularnie bez względu na cenę + dokupuje nieduże ilości przy spadkach, pchanie się z całym majątkiem w jakiś walor po jednej cenie jest zaprzeczeniem inwestowania Ktoś kto kupował 11 lat temu na górce nie był inwestorem długoterminowym a spekulantem lub panikarzem, inwestor długoterminowy nigdy nie traci, kupuje regularnie bez względu na cenę + dokupuje nieduże ilości przy spadkach, pchanie się z całym majątkiem w jakiś walor po jednej cenie jest zaprzeczeniem inwestowania długoterminowego.
dolar36 odpowiada men24a
https://www.coininvest.com/pl/wykresy/kurs-srebra/ Gerard bredzisz!
sterl odpowiada men24a
Co ty bredzisz?, jak kupił w 2006 za 4 $ to ma 500 % zysku..

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki