REKLAMA

Hermeliński o sędziach pokoju: to nie będzie niezawisły sąd

2019-03-17 09:52, akt.2019-03-17 15:52
publikacja
2019-03-17 09:52
aktualizacja
2019-03-17 15:52

Sądy pokoju to nie będą niezawisłe sądy; będzie to zejście poniżej poziomu PRL - powiedział w niedzielę szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński. Wskazał, że w skład sądów pokoju wejdą m.in. listonosze, drwale i kierowcy. "To nie jest sąd" - dodał. Każdorazowo będzie się można odwołać do sądu od postanowień sędziów pokoju - zapewnił w niedzielę rzecznik prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak.

/ fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM

"Rzeczpospolita" podała w środę, że Ministerstwo Sprawiedliwości przechodzi do drugiego etapu reformy sądownictwa. Według gazety, mają zniknąć sądy apelacyjne, zostaną okręgowe i regionalne; ma pojawić się wspólny dla wszystkich sędziów urząd: sędzia sądu powszechnego z ujednoliconą pensją. "Rz" podała też, że "drobnymi sprawami karnymi mieliby się zająć sędziowie pokoju". Warunkiem koniecznym będzie w tym przypadku "życiowe doświadczenie". Sądy powszechne miałyby rozpatrywać jedynie odwołania od ich werdyktów.

Przewodniczący PKW sędzia Wojciech Hermeliński na antenie Radia Zet ocenił, że wprowadzenie instytucji sędziów pokoju "będzie to zejście poniżej poziomu PRL".

"Konstytucja mówi, że każdy ma prawo do niezawisłego sądu. Jednak to nie będzie niezawisły sąd. Z całym szacunkiem, ale w składzie będzie listonosz, drwal, kierowca czy lekarz. To nie są prawnicy i to nie jest sąd. Jeżeli się mówi, że nikt ze składu sędziowskiego nie będzie prawnikiem, to my schodzimy poniżej standardu PRL-owskiego" - ocenił Hermeliński.

Podkreślił też, że w doniesieniach medialnych dot. planów resortu sprawiedliwości ws. sędziów pokoju nie dopatrzył się drogi odwoławczej od postanowień tych sadów. "Jeżeli nie będzie tu drogi odwoławczej, to też będzie zejście poniżej standardu PRL-owskiego, bo wtedy można było odwołać się do sądu, kiedy kolegium orzekło karę aresztu" - zaznaczył sędzia Hermeliński.

Szef PKW, wyraził też obawę w związku z propozycją zmiany struktury sądownictwa. "W ogóle uważam, że ta reforma, jeżeli miałaby być przygotowana tak jak poprzednia (reforma sądownictwa-PAP) na kolanie, to będzie to kolejne psucie wymiaru sprawiedliwości" - zaznaczył.

Rzecznik prasowy resortu sprawiedliwości w odpowiedzi na wątpliwości Hermelińskiego napisał na Twitterze: "W zespole powołanym przez @ZiobroPL z inicjatywy przewodn.@pkukiz opracowano założenia dot. sędziów pokoju. Każdorazowo istnieje możliwość odwołania się do sądu".

Jak dodał, szkoda że szef PKW przed wypowiedzią nie sprawdził podstawowych informacji.

Z doniesień "Rz" wynika też, że MS chce zlikwidować sądy apelacyjne jako "najmniej obciążone". "W 2018 r. wpłynęło tam 118 tys. spraw, do rejonowych - 14 mln, czyli ponad sto razy więcej. W dużych miastach powstać mają wyspecjalizowane sądy do określonych kategorii spraw: karne, gospodarcze, cywilne itp." - czytamy.

Powstaną również rady doradcze przy sądach regionalnych, w ramach których ich członkowie, wraz z sędziami i prokuratorami, zaopiniują kandydatów na urząd sędziego, rozpatrzą skargi obywateli, jak również będą mogli żądać wszczęcia "dyscyplinarki" - informuje "Rzeczpospolita"(PAP)

autor: Mateusz Mikowski

mm/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (25)

dodaj komentarz
marianpazdzioch
No i kij mu w oko. Poziom sądownictwa w PL jest skandaliczny, niczym nie różni się od peerelowskiego. Wiem o tym trochę więcej, bo akurat się sądzę. Niżej już po prostu upaść sie nie da, a ta reforma zakłada specjalizację sądów i przyspieszenie wydawania wyroków w prostych sprawach, typu nieskasowany bilet, czyli No i kij mu w oko. Poziom sądownictwa w PL jest skandaliczny, niczym nie różni się od peerelowskiego. Wiem o tym trochę więcej, bo akurat się sądzę. Niżej już po prostu upaść sie nie da, a ta reforma zakłada specjalizację sądów i przyspieszenie wydawania wyroków w prostych sprawach, typu nieskasowany bilet, czyli jeżeli wypali to będą dwa poważnie kroki miliowe i oszczędność pieniędzy budżetu.
talmud
oczywiscie ze chermelinsky ma racje - w sadach powinni zasiadac dzieci & wnuki bylych & obecnych sedziow sasiedzi & znajomi ktorzy przez bliskosc zamieszkania maja "wyrobiony sedziowski poglad" oraz naturalni sedziowie ktorzy zaczynaja/koncza studia nienaturalnie
wszyscy inni nie maja wyczucia & zielonego
oczywiscie ze chermelinsky ma racje - w sadach powinni zasiadac dzieci & wnuki bylych & obecnych sedziow sasiedzi & znajomi ktorzy przez bliskosc zamieszkania maja "wyrobiony sedziowski poglad" oraz naturalni sedziowie ktorzy zaczynaja/koncza studia nienaturalnie
wszyscy inni nie maja wyczucia & zielonego pojecia & absolutnie nie gwarantuja NIEZAWISLOSCI SEDZIOWSKIEJ
borma
Trybunaly ludowe na modle bolszewicka , gdzie nie chodzilo o wyjasnienie sprawy , tylko o wyrok zgodny z ideologia . Kto takich sadow pragnie , nosi w sobie gen bolszewicki.
lisior
Prawo podobnie jak medycyna są dziedzinami wymagającymi nie tylko wiedzy ale i doświadczenia. Jeśli wydawaniem wyroków będą się zajmować amatorzy to nikt nie będzie zadowolony., a błędów będzie sporo.... No i jeszcze pozostaje kwestia wynagrodzenia.......Ile mają zarabiać Ci sędziowie pokoju.......? Niektórzy kierowcy Prawo podobnie jak medycyna są dziedzinami wymagającymi nie tylko wiedzy ale i doświadczenia. Jeśli wydawaniem wyroków będą się zajmować amatorzy to nikt nie będzie zadowolony., a błędów będzie sporo.... No i jeszcze pozostaje kwestia wynagrodzenia.......Ile mają zarabiać Ci sędziowie pokoju.......? Niektórzy kierowcy zarabiają lepiej od prawników, zatem powstaje pytanie czy będą chętni..........? :).
matpoz1
Z jednej strony masz rację, ale mowa jest o prostych sprawach karnych typu kradzież ze sklepu, piwnicy, uszkodzenie mienia, posiadanie niewielkiej ilości narkotyków na własny użytek itp. gdzie sprawcy są złapani na gorącym uczynku i winna jest ewidentna, a takie sprawy to chleb powszedni w sądach karnych.
czajos
A mi się to podoba.
Listonosz, drwale, kierowcy nie są bowiem oderwani od rzeczywistości tak jak sędziowie.
Może w końcu te wyroki przestaną wzbudzać zażenowanie, a sprawy nie będą toczone po kilkanaście lat.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jes
Poczekaj pisowski trollu jak ci taki sędzia pokoju zasądzi wyrok, niezgodny z prawem, ale taki bo mu się tak podobało albo druga strona bardziej się z nim "lubi". Do czasu, trafi i na ciebie.
grzegorzkubik
Wolę takich ludzi niż leśnych dziadków. Dziadki na emeryturę ale już.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki