Nadchodzi wielka reforma sądów powszechnych

Pół miliona spraw przejmą sędziowie pokoju, niekoniecznie prawnicy. Znikną sądy apelacyjne - pisze w środę Rzeczpospolita".

(YAY Foto)

Jak podaje dziennik, Ministerstwo Sprawiedliwości przechodzi do drugiego etapu reformy sądownictwa. Według informacji "Rz" mają zniknąć sądy apelacyjne, zostaną okręgowe i regionalne. "Pojawi się wspólny dla wszystkich sędziów urząd: sędzia sądu powszechnego z ujednoliconą pensją" - czytamy w artykule.

"Rz" informuje, że "drobnymi sprawami karnymi mieliby się zająć sędziowie pokoju". Warunkiem koniecznym będzie w tym przypadku "życiowe doświadczenie". Sądy powszechne miałyby rozpatrywać jedynie odwołania od ich werdyktów. Sędziowie pokoju zajmą się prostymi sprawami o wykroczenia, których co roku do sądów rejonowych trafia ponad pół miliona.

MS chce ponadto zlikwidować sądy apelacyjne jako "najmniej obciążone". "W 2018 r. wpłynęło tam 118 tys. spraw, do rejonowych - 14 mln, czyli ponad sto razy więcej. W dużych miastach powstać mają wyspecjalizowane sądy do określonych kategorii praw: karne, gospodarcze, cywilne itp." - czytamy dalej.

Każdy sędzia stanie się sędzią sądu powszechnego. Znikną tym samym sędziowie sądu rejonowego, okręgowego i apelacyjnego. Po wprowadzeniu ławników do Sądu Najwyższego resort stawia na dalszy rozwój tzw. czynnika społecznego w wymiarze sprawiedliwości i chce realizować postulat "większej społecznej kontroli nad Temidą" - pisz "Rz".

Powstaną również rady doradcze przy sądach regionalnych, w ramach których ich członkowie, wraz z sędziami i prokuratorami, zaopiniują kandydatów na urząd sędziego, rozpatrzą skargi obywateli, jak również będą mogli żądać wszczęcia "dyscyplinarki" - informuje "Rzeczpospolita".(PAP)

kub/ wus/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 19 grzegorzkubik

4 rok leci a PIS nie zamknęło nikogo z PO. Powinni przynajmniej jedna celę wypełnić.. Czas na Narodowców, Korwina i Brauna. Oni maja w d UE i 1 maja będą maszerować z hasłem polexit.

! Odpowiedz
34 19 trooper

Rodacy, proszę, opamiętajmy się. Ten człowiek (Ziobro) musi raz na zawsze zniknąć z naszej sceny politycznej, bo to już przestaje być nawet zabawne. Wg mnie on ma jakiś głęboko ukryty w świadomości kompleks. O Hitlerze mówią historycy, że miał kompleksy i te właśnie doprowadziły w ostateczności do zagłady milionów ludzi.

! Odpowiedz
3 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
40 34 jkl777

Nie ma co sie cackac, tylko od razu nazwac rzeczy po imieniu. Sady Ludowe i drzewa bez lisci.

POlska glupota stoi.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne