REKLAMA

„Covidowa” spółka nie zrealizowała większości zapowiadanych projektów

Adam Hajdamowicz2020-10-09 16:54redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-10-09 16:54
„Covidowa” spółka nie zrealizowała większości zapowiadanych projektów
„Covidowa” spółka nie zrealizowała większości zapowiadanych projektów
fot. Darren Baker / / Shutterstock

Hemp & Health opublikował komunikat o braku realizacji większości obiecywanych projektów. Kurs koronawirusowej spółki mimo to początkowo gwałtownie rósł.

Giełdowa spółka Hemp & Health (dawne Hemp & Wood) „pochwaliła się” stanem realizacji projektów opisywanych w raportach bieżących od początku 2020 roku. Komunikatów publikowanych w tym czasie było naprawdę sporo, a odniesienie się do nich zajęło niemal cztery strony. Sęk w tym, że większość szumnie zapowiadanych projektów nie doszło zupełnie do skutku, a przypomnijmy, że mówimy tu o podmiocie, którego wycena wzrosła od początku roku o ponad 500 proc. O działalności m.in. tej spółki pisaliśmy również niedawno w tekście Konopie na GPW. Branża przyszłości?

Na początku piątkowej sesji zdawało się, że inwestorzy zupełnie nie zauważyli opublikowanego o 9:21 komunikatu, a Hemp & Health drożało nawet o ponad 25 proc. Kurs podążał zatem gwałtownie w górę razem z innymi spółkami medycznymi, których wyceny wręcz wystrzeliły po ostatnich rekordach przypadków koronawirusa i wprowadzanych kolejnych obostrzeniach. Później nastroje się jednak odmieniły, a cena akcji Hemp & Health przez długi czas znajdowała się w okolicach poziomów z wczorajszych notowań.

fot. / / Bankier.pl

Największym sukcesem założenie strony?

Łącznie spółka odniosła się aż do 18 komunikatów z 2020 roku i będąc uczciwym, to sukces odnotowano chyba tak naprawdę tylko w jednym przypadku – uruchomiono kilka stron internetowych, na których miała być prowadzona sprzedaż testów na obecność koronawirusa. Cała reszta to z kolei tłumaczenie, co poszło nie tak, że nie zrealizowano pozostałych obietnic.

Za jedno z najbardziej zaskakujących wytłumaczeń niepowodzenia można chyba uznać sprawę wykorzystania węgla aktywnego produkowanego z konopi przemysłowych w filtrach do zastosowań medycznych. Zamierzano tam ocenić m.in. wpływ kanabinoidu THC na bakterie i wirusy, w tym koronawirusa Covid-19. Projekt, który potencjalnie miał pomóc w walce z koronawirusem tymczasem wstrzymano ze względu na… ogłoszenia pandemii oraz zamknięcie gospodarki.

Liczne próby sprzedaży testów

Zawiłe historie dotyczą także sprzedaży testów na koronawirusa, które były jedną z głównych przyczyn, dlaczego kurs akcji Hemp & Health tak gwałtownie rósł. Większość z zapowiedzi spółki nie doszła jednak do realizacji. I tak opisując kolejne umowy z tego roku:

  • umowa dot. dystrybucji testów na koronowirusa 2019-nCoV Ab „Colloidal Gold” – brak realizacji ze względu na konieczność zapłaty z góry 100 proc. ceny,
  • umowa na wyłączność dotyczącą dystrybucji testów ELISA oraz RT-PCR do wykrywania koronowirusa – nie udało się podpisać żadnych umów sprzedaży testów,
  • umowa dotycząca dystrybucji urządzeń oraz testów do wykrywania wirusów w tym Covid-19 – nie sfinalizowano rozmów z chińską firmą Genfine i umowa wygasła,
  • umowa sprzedaży szybkich testów do wykrywania przeciwciał Covid-19 – pomimo otrzymania zamówienia na 10 tysięcy sztuk testów, spółka nie była w stanie zapłacić za sprowadzenie testów i nie zrealizowała zamówienia. Podobny los spotkał także kolejne podobne zamówienie,
  • umowa sprzedaży hurtowej szybkich testów na przeciwciała koronawirusa – testy wprowadzono do oferty w opakowaniach jednorazowych pod marką Hemp&Health. Ze względu na artykuł w Pulsie Biznesu (prawdopodobnie chodzi o „Testowy ból głowy na NewConnect”), spółka wycofała je jednak ze sprzedaży i rozważa dodatkową rejestrację opakowań w URPL (Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych).

Inne koronawirusowe plany

Nie lepiej wyglądała również sytuacja w przypadku pozostałych projektów związanych z koronawirusem. Jedna z ogłaszanych umów dotyczących masek ochronnych nie została zrealizowana (podobnie jak w przypadku testów) ze względu na konieczność płatności z góry, co „znacznie przekraczało możliwości finansowe spółki”. Ze względów finansowych pod znakiem zapytania stoi również umowa współpracy z firmą Tech Robotics, w ramach której miały powstawać roboty dezynfekujące światłem UV-C.

Póki co nic nie wyszło także z bardzo rewolucyjnego, przynajmniej na papierze, projektu mającego umożliwić wczesne wykrywanie biomarkerów sygnalizujących m.in. infekcje wirusowe w tym Covid-19. Wirusa miały tam wykrywać… bioimplanty wszczepiane użytkownikom w dłoń między kciukiem a palcem wskazującym. Hemp & Health ogłaszał, że zawiązał w tym celu spółkę AliveHealth. Wciąż nie została ona jednak wpisana do KRS ze względu na problemy proceduralne. W związku z powyższym spółka ta nie złożyła zatem wniosku do NCBR w konkursie dotyczącym koronawirusów.

Nieudanych projektów było więcej

Do skutku nie doszło także wiele działań niezwiązanych z koronawirusem. Hemp & Health nie doszedł chociażby do porozumienia z kanadyjską firmą w sprawie wykorzystania patentu w obszarze dozowania środków przeciwbólowych w nanosprayu, bazujących na konopiach medycznych. Pomimo podpisanej umowy dotyczącej badania, rozwoju i produkcji biodegradowalnej włókniny polimerowej, to również i w tym przypadku wstrzymano dalsze rozmowy na temat realizacji projektu.

Planów, które ostatecznie nie doszły do skutku Hemp & Health miał jednak jednak jeszcze więcej, a to są tylko wybrane przykłady. W teorii brak „dowożenia” do końca tego, co zaplanowane powinno budzić niepokój inwestorów. Mimo to akcje tej spółki notowane są na jednym z najwyższych poziomów od ostatnich kilku lat. To czy pozostałe spółki związane z koronawirusem odniosą w swojej działalności większe sukcesy poznamy natomiast prawdopodobnie dopiero wraz z publikowanymi przez nie wynikami.

Źródło:
Adam Hajdamowicz
Adam Hajdamowicz
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Głównym obszarem jego zainteresowań są rynki akcji, w szczególności skupia się na opisywaniu sytuacji spółek z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Śledzi także wpisy na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Absolwent finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, posiadacz licencji maklera papierów wartościowych nr 3313.

Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (1)

dodaj komentarz
oloch
HEMP to dawne EBC, tam też akcjonariuszy robiono bezczelnie w przysłowiowego "balona." Zmiana nazwy nic nie zmienia, bo "ludzie" zostają...

Powiązane: Koronawirus na GPW i giełdach światowych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki