REKLAMA

Hausner: Brak stabilnego prawa hamuje polską gospodarkę

2016-11-24 08:35
publikacja
2016-11-24 08:35

Niepewność co do kondycji polskiej gospodarki oraz brak przewidywalności legislacyjnej to zdaniem prof. Jerzego Hausnera główne źródła niepokoju wśród przedsiębiorców. Ich sytuację dodatkowo pogarsza chaos i brak konkretów w działaniach gabinetu ministra Morawieckiego. Z tego powodu zamiast ekspansji firmy wolą przeczekać okres niepewności, ograniczając skalę inwestycji do niezbędnego minimum.

fot. Szymon Laszewski / / FORUM

– Z jednej strony mogę docenić działania premiera Morawieckiego za to, że pojawia się zarys strategii gospodarczej. Na początku tego roku, w I kw. przedstawione były założenia tej strategii, teraz mamy już szersze opracowania. Ale mam wrażenie, że ciągle to jest bardziej strategia rozważana, dyskutowana niż realizowana, tzn. jest więcej słów niż działań – mówi agencji informacyjnej Newseria prof. Jerzy Hausner, ekonomista Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Ekspert pozytywnie ocenia przede wszystkim próby uszczelnienia obowiązującego systemu podatkowego. Nie podoba mu się natomiast forma w jakiej została zaprezentowana koncepcja gruntownych zmian tego systemu i wprowadzenie konstrukcji tzw. jednolitego podatku. Jego zdaniem propozycja na obecnym etapie jest mało konkretna, a brak szczegółów wywołuje destabilizację i niepokój przedsiębiorców i inwestorów.

– Jak popatrzę na całość, to mam wrażenie, że niestety w polityce gospodarczej, mimo że mamy wyrazistą postać pana premiera Morawieckiego i doceniam jego zaangażowanie, mamy więcej chęci niż działań. W coraz większym stopniu widzę działania chaotyczne, działania doraźne i to mnie niepokoi – ocenia prof. Hausner.

Bez stabilności prawa nie będzie inwestycji

Ekonomista podkreśla, że aby zachęcić przedsiębiorców do większej aktywności potrzebna jest przede wszystkim stabilność prawa, która zapewni im poczucie pewności i przewidywalności. Dodaje, że niestety obecnie mamy do czynienia z odwrotnym zjawiskiem, czyli z jego destabilizacją.

– Nie chodzi mi tylko o Trybunał Konstytucyjny. To jest nieprzewidywalność, która pojawia się niemalże w każdym obszarze. Weźmy na przykład służbę zdrowia. Mamy zapowiedzi pana ministra Radziwiłła, natomiast tak naprawdę nie wiemy, do czego ma to zmierzać. Nikt będzie inwestował w sytuacji, kiedy wie, że ktoś zamierza zmieniać reguły, tylko nie wie, na jakie – zauważa wykładowca krakowskiego Uniwersytetu Ekonomicznego.

Według Hausnera oprócz zapewnienia stabilności legislacyjnej przedsiębiorcy potrzebują także przekonania o stabilnym, długoterminowym trendzie wzrostowym w polskiej gospodarce.

– Natomiast dzisiaj te projekcje są gorsze niż były i w związku z tym nie ma takiego przekonania u inwestorów, że Polska jest tą gospodarką, która będzie szybko się rozwijała. Zamiast tego jest raczej destabilizacja i niepewność czyli to, co skłania do unikania inwestowania poza niezbędnymi inwestycjami odtworzeniowymi – stwierdza.

W listopadowej projekcji Narodowy Banku Polski obniżył swoje prognozy dotyczące tempa wzrostu polskiego PKB w najbliższych latach. Według nich nasza gospodarka w przyszłym roku będzie rozwijała się w tempie 3,6% (w marcu oczekiwano 3,8 wzrostu PKB) natomiast w 2018 roku wzrost obniży się do 3,3%, wobec oczekiwanych wczesną wiosną 3,4%.

– Jeśli chcemy utrzymać wysoki wzrost, to tylko za sprawą proproduktywnych, prokonkurencyjnych inwestycji. To jest kolejne źródło mojego niepokoju. Nie należę do ludzi, którzy pochopnie formułują krytykę działań polityki gospodarczej. Raczej formułuję dzisiaj pytania i te pytania przekształcam już jednak w wyrażanie wątpliwości – kończy prof. Hausner.

Źródło:
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Plan Morawieckiego

Komentarze (20)

dodaj komentarz
~WERT
A TO JESZCZE NIC - TO CO SIE DZIEJE W SLUZBIE ZDROWIA TO JUZ ROZWALA SWIADCZENIODAWCOW.
RADZIWILL ZACHOWUJE SIE JAK DZIECKO Z ZESPOLEM DOWNA
~Al
Jurek nie wysiliłeś się. Pomyśl co tak naprawdę ściąga naszą gospodarkę w dół. Może to drasrycznie wysokie opodatkowanie pracy. W Europie zachodniej są obciążenia składkowe prawie dwukrotnie niższe i wszystkich stać na ich płacenie
~xyz
Nieprawda: 40% to niska stawka na warunki europejskie, NAJNIŻSZA w Grupie Wyszehradzkiej, niższa, niż w Rumunii. Mniej jest tylko w kilku krajach. Oczywiście obniżka składki rentowej o 7 p.p. dokonana przez panią premier Gilowską miała i ma do dziś pozytywny wpływ na gospodarkę. Podwyżka o 2 p.p. Rostowskiego w 2012 Nieprawda: 40% to niska stawka na warunki europejskie, NAJNIŻSZA w Grupie Wyszehradzkiej, niższa, niż w Rumunii. Mniej jest tylko w kilku krajach. Oczywiście obniżka składki rentowej o 7 p.p. dokonana przez panią premier Gilowską miała i ma do dziś pozytywny wpływ na gospodarkę. Podwyżka o 2 p.p. Rostowskiego w 2012 była szkodliwa.

Obniżka klina to recepta na rozwój 5-8% rocznie, natomiast brak obniżki nie wyjaśnia spadku z 3,5% do 2,5%. A niepewność jak najbardziej.
~glon
Jak gosiewska ruszy dopiero co otrzymana dodatkowa zapomoge za Edgarda w kwocie 750 tys to mowie wam ze bedzie odpal w przemysle. Az starch pomyslec jak wszystkie smolenskie hieny cmentarne wolajace o odszkodowanie rusza na zakupy swiateczne.
Mloda tzn cora wybitnego prezydenta z wawelu jak jeszcze dostanie polowe kasiory od meza
Jak gosiewska ruszy dopiero co otrzymana dodatkowa zapomoge za Edgarda w kwocie 750 tys to mowie wam ze bedzie odpal w przemysle. Az starch pomyslec jak wszystkie smolenskie hieny cmentarne wolajace o odszkodowanie rusza na zakupy swiateczne.
Mloda tzn cora wybitnego prezydenta z wawelu jak jeszcze dostanie polowe kasiory od meza co kiwal niepelnosprawnych to bedzie dopiero boom i szal.
~aaaaa
Polską gospodarkę hamuje głównie KOMUNIZM i bolszewicka dzicz. Zlikwidować wszystkie przywileje, wyeliminować zasiłki i obniżyć wszystkie podatki o 50% i znikną hamulce.
~StanRS
Chyba głównie 'chazarska dzicz'. Zresztą to prawie na to samo wychodzi.
~aa
Dzisiaj przeczytałem że nasza gospodarka obecnie jest w fazie transformacji. Tak powiedział Morawiecki. W związku z tym nie można na razie określić rozwoju. Tylko że nasza gospodarka w transformacji jest już 25!!!!! Lat.
~b2k
Socjalizm radziecki ćwierć wieku temu zbankrutował. Finansisci znaleźli okazje do dużego zarobku na gruzach krajów europy wschodniej. Pomagali im lokalni eksperci.
Teraz doją Ukraine.
Polska i sasiedzi mają pozostac koloniami
~crocodillo
Wiecie gdzie mozna obejrzec retransmisje mszy z Wawelu jaka miala miejsce z wybitnaymi elitami rzadzacymi na koszt podatnika
~xyz
Panie Premierze! Chciałbym Panu Premierowi podziękować, bo w dużej mierze dzięki Panu Premierowi i Pani Premier Gilowskiej Polska jest 2 po Słowacji na liście najszybciej rozwijających się nowych krajów UE i to dzięki Wam Polska uniknęła kryzysu w 2009 roku.

DZIĘKUJEMY!!!

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki