REKLAMA

Gwałtowne wzrosty na NewConnect. "Mała giełda" rośnie jak nigdy

2020-01-22 06:00
publikacja
2020-01-22 06:00

Szesnaście wzrostowych sesji z rzędu zanotował NCIndex, czyli indeks tzw. "małej giełdy". NewConnect tak świetnie nie radził sobie jeszcze nigdy w swojej przeszło 12-letniej historii.

Gwałtowne wzrosty na NewConnect. "Mała giełda" rośnie jak nigdy / fot. Szymon Laszewski / FORUM

Seria, jaką zanotował NCIndex, jest na rynkach czymś naprawdę rzadko spotykanym. I nie chodzi nawet o fakt, że "mała giełda" rośnie wyraźnie mocniej niż "duża". Po prostu szesnaście sesji pod rząd kończonych wzrostami zdarza się rzadko, nawet w czasach hossy. Często bowiem bywa tak, że nawet w okresie mocnych wzrostów, co kilka dni indeks notuje lekką korektę. NCIndex z kolei rósł nieprzerwanie od 20 grudnia, a więc już od przeszło miesiąca. Seria zakończyła się 21 stycznia, gdy NCIndex zamknął sesję 0,26 proc. pod kreską. Podczas całego rajdu zyskał jednak 25 proc.

Oczywiście łatwo wysunąć zarzut, że NewConnect to rynek będący na uboczu, gdzie nie dociera wielki kapitał, a przez to też dość płytki, czyli bardziej podatny na mocne ruchy - czy to w dół, czy to w górę. Do tej pory jednak nawet w historii NewConnect takiej serii nie było - poprzedni rekord to bowiem 12 wzrostowych sesji z rzędu. W sumie wzrosty z ostatniego miesiąca pozwoliły wspiąć się indeksowi rynku NewConnect na najwyższe poziomy od dwóch lat. Sam styczeń 2020 zaś, z obecną stopą zwrotu na poziomie 20,3 proc., ma szansę być najlepszym miesiącem na "małej giełdzie" od 12 lat.

Wzrosty nawet o ponad 100 proc.

Wielką hossę notują spółki fotowoltaiczne, które rosną na fali oczekiwań związanych z rozwojem sektora, a także programem "Mój Prąd". Więcej o nich pisaliśmy m.in. w artykule "Giełdowy boom na fotowoltaikę" oraz w ubiegłym tygodniu na łamach "Pulsu Biznesu". Dobrze radzą sobie także inne podmioty związane z szeroko rozumianą ekologią, jak np. Biomass, czy Geotrans, o którym także na Bankier.pl mieliśmy osobny artykuł

Seria wzrostowych sesji na NCIndex / Bankier.pl

W sumie aż 10 spólek z NCIndeksu w tym roku urosło już o ponad 100 proc. Oprócz wspomnianego Geotransu, to także ArtP, BitEvil, Black Pearl Capital, StemCells, JR Holding, Aqua oraz Digital Avenue, Mennica Skarbowa oraz Śląskie Kamienice. W sumie w 2020 roku na plusie jest blisko 60 proc. spółek z "małej giełdy".

Rynek podwyższonego ryzyka

To jedna strona medalu, nie można jednak zapominać o drugiej. Rynek NewConnect cechuje się podwyższoną zmiennością, mocne rajdy w górę często są zaś wstępem do mocnych rajdów w dół. To efekt zarówno płytkości rynku - bardzo niskie obroty powodują, że nie potrzeba dużego kapitału do wywołania dużego ruchu - oraz charakterystyką samych wzrostów. Jeżeli spółka rośnie w kilka sesji o kilkadziesiąt czy kilkaset procent, to najprawdopodobniej ten wzrost ma charakter spekulacyjny. Prędzej czy później powinna nastąpić więc rewizja rajdu.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy podstawy rajdu leżą w fundamentach spółki. To zaś kolejny rozdział problemu. Wiele z gwiazd newconnectowej hossy albo nie przynosi zysków, albo przynosi niewielkie. Często u inwestorów zwycięża moda i chęć załapania się na trend niż rzeczywista ocena spółki. Przykładem jest choćby wspomniany sektor fotowoltaiczny, gdzie na wzrosty załapuje się każda spółka wspominająca o PV w swoim portfolio. Nawet podmiot, którego główny majątek to inwestycje w inne firmy, ale nie konsolidujący wyników tych firm, bo - tu cytat - są one nieznaczące z punktu widzenia grupy. Podmiot ten posiada zresztą bogatą historię spekulacyjną na giełdzie, jednak nie przeszkodziło mu to w rozbudzeniu wyobraźni inwestorów.

Oczywiście powyższy przykład nie przekreśla szans na znalezienie na NewConnect dobrych spółek. Nie brakuje przecież przykładów sukcesów jak 11bit czy DataWalk, które dały solidnie zarobić i kontynuują karierę już na głównym rynku GPW. Warto jednak pamiętać, że inwestycje na NewConnect charakteryzują się podwyższonym ryzykiem. Spekulacyjne hossy potrafią się zaś szybo zmieniać w spekulacyjne bessy. Wystarczy choćby wspomnieć, że akcje wcześniej gwałtownie rosnących eko-spółek we wtorek mocno taniały, choć nie pojawiły się żadne fundamentalne informacje zmieniające spojrzenie na nie. NewConnect jest (w przeciwieństwie do GPW) zdominowany przez drobnych graczy i wiele w wycenach mocno rozgrzanych spółek z "małej giełdy" zależy od impulsów i psychologii tłumu. 

Kropla w morzu wcześniejszych spadków

Historia nie jest zresztą łaskawa dla rynku NewConnect. Choć wykluło się z niego kilkadziesiąt spółek, które dołączyły do grona notowanych na GPW, wiele poszło z goła w przeciwną stronę. Ich akcje spadły do poziomów groszowych, raporty są mało czytelne, a zobowiązania czasem przewyższają poziom aktywów. Przez 12 lat zebrało się trochę firm, które ani nie wiążą przyszłości z NewConnect, ani z rynku nie znikają. Podsumowywaliśmy to zjawisko w artykule o rynku groszowych spółekNależy tutaj jednak pamiętać, że wiele podmiotów na NewConnect to firmy bardzo małe, stąd bardziej podatne na niepowodzenie, ale i m.in. ze względu na startupowy charakter niektórych z dużym potencjałem wzrostu. Stąd nie brak skrajnych historii.

NCIndex jeszcze niedawno szorował po dnie / Bankier.pl

Nawet jednak odchodząc od skrajności - a więc historii pełnego sukcesu, bądź kompletnej porażki - statystyka nie jest po stronie NewConnectu. W sumie tylko 27 proc. spółek jest notowane powyżej ceny z debiutu. Większość przyniosła więc stratę. Sam NCIndex od momentu powstania stracił zaś już 71 proc. Przed rokiem wyznaczył historycznie minima - 80 proc. poniżej poziomu startowego. Ostatnia hossa to zatem ledwie kropla w morzu wcześniejszych spadków. To z jednej strony zachęca do spojrzenia na rynek (przecenione spółki), z drugiej każe tym bardziej pamiętać o kapryśności NewConnectu.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
staryznajomy
A jaka wartosc ksiegowa ma Geoteans ? Zakladajac z6sk o ktorym pisza to wartosc ksiegowa akcji to max 3 zl. Co oni maja takiego ze C/WK jest 9 ?
mikeyinvestor
no nie dziwię się, skoro GEOTRANS w ujęciu całego 2019 r. w zysku działalności operacyjnej (EBIT) ma wzrost o 1067% r/r
staryznajomy
Trzymam sie z daleka od BANKOMATU dla insaiderow, zarzadu, slupow czy doradcow przed IPO na rynku zwanym nju smiec
superbroker
To racja że branża odnawialnych źródeł energii jest przyszłością z którą należy wiązać spore nadzieje i dostarczać kapitału na rozwój. Polecam zwłaszcza Photon Energy zajmujące się fotowoltaiką.
Jak widać można dbać zarówno o planetę, jak i o swój własny portfel.
marianpazdzioch
Jeśli samo GPW jest mało wiarygodne, to NC jest czymś co grubo przebija te dno. Jest to zbieranina asortymentu z półki takiej jaką handlowano w filmie "Boiler room". Jeśli znajdzie się tam nawet jedna normalna spółka, start-up, to jest to typowy kwiatek do kożucha.
loosac
Nie marudz, fajnie sie spekuluje ;)
wsx
O! może wirtuoz kursu United i Devoran podskoczy?

Powiązane: Newconnect

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki