Gwałtowne odbicie ropy naftowej. Trump chce porozumienia

Donald Trump zapowiedział, iż producenci ropy znów zaczną współpracować w kwestii limitowania wydobycia. Rosja nie podziela jednak optymizmu prezydenta USA. Mimo to kurs surowca na czwartkowych notowaniach gwałtownie wystrzelił.

25,34 dolara za jedną baryłkę ropy WTI należało zapłacić w czwartek o godzinie 18. To o 19,6 proc. więcej niż na zamknięcie w środę, a momentami baryłka drożała nawet o 30 proc. Podobny ruch obserwujemy na ropie brent, która drożeje o 20 proc. do przeszło 30,6 dolarów za baryłkę.

Kliknij, by przejść do notowań
Kliknij, by przejść do notowań (Bankier.pl)

Tak gwałtowne wzrosty to najprawdopodobniej reakcja na słowa amerykańskiego prezydenta. Donald Trump poinformował na Twitterze, że rozmawiał z przywódcą Arabii Saudyjskiej, który to z kolei miał rozmawiać z Władimirem Putinem. - Oczekuję i mam nadzieję, że obaj powrócą do produkcji na poziomie ok. 10 mln baryłek, a być może nawet bardziej. Jeżeli tak się stanie, będzie to wielka rzecz dla przemysłu naftowego - poinformował Trump.

Przypomnijmy, że ropa naftowa znajdowała się w ostatnim czasie w odwrocie. Choć za baryłkę WTI w styczniu tego roku płacono momentami ponad 60 dolarów, na początku tego tygodnia była ona nawet wyceniana poniżej 20 dolarów. To efekt z jednej strony słabnącego popytu spowodowanego koronawirusowym "zamknięciem gospodarki", ale z drugiej i konfliktem po stronie podażowej. Rosja i Arabia Saudyjska, które nie mogły dogadać się co do cięcia produkcji, poszły na wojnę handlową, co zbiło ceny ropy. Teraz Trump poinformował, że owa wojna handlowa ma dobiec końca.

Optymizmu prezydenta USA nie podziela jednak Rosja. - Nikt nie rozpoczął żadnych rozmów o potencjalnej nowej umowie dotyczącej wydobycia ropy - poinformował Dmitrij Pieskow, rzecznik prezydenta Putina.

Warto jednak dodać, że ropa po 20 dolarów za baryłkę nie była żadnemu z producentów na rękę. - Na świecie branża naftowa została zdemolowana. To bardzo złe dla Rosji, bardzo złe dla Arabii Saudyjskiej. Myślę, że dla obu to bardzo złe. Uważam, że dogadają się – mówił wcześniej Trump dziennikarzom. Ameryka ma w tym wszystkim swój interes. Amerykańskie łupki są wyraźnie droższe w eksploatacji niż źródła rosyjskie i saudyjskie. W efekcie amerykańskiemu sektorowi naftowemu groziła fala upadłości.

Bankructwo ogłosiło już m.in. Whiting Petroleum - firma, która działa właśnie w sektorze wydobycia z łupków. - Za nim pójdą inni, 30 USD za baryłkę nie jest wystarczające dla tych firm – powiedział wczoraj na łamach "Financial Timesa" John Freeman, analityk banku inwestycyjnego Raymond James. Najprawdopodobniej dlatego to właśnie Trump stał się mediatorem w sporze Rosja-Arabia Saudyjska.

Adam Torchała

Źródło:
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 8 wgc

Ciekawy rynek gdzie na podstawie tweeta w ciagu 2 min kurs skacze o 30%, mając informacje o tweecie, który dopiero zostanie opublikowany można nieźle zarobić. Żeby było śmieszniej to Putin wszystkiemu zaprzeczył. Pozatym niby dlaczego stanom miałoby zależeć na wysokiej cenie ropy? Żeby zrobić dobrze garstce swoich firm z sektora łupkowego, przecież mogą iim zrobić dobrze dopłatami, za to niskie ceny ropy są stanom na ręke szczególnie w kryzysie ale przedewszystkim dlatego osłabiają one wrogów USA: Rosje, Iran, Syrie i Wenezuele.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 12 sel

Tutaj działają mechanizmy mafijne , grupa banków doskonale wie kto musi sprzedać ropę po każdej cenie lub zrobi to im bank z racji rat kredytów i zadłużenia i zwalają cenę papierowymi kontraktami żeby zadłużonego zniszczyć i przejąć nad nim kontrolę , zawsze jakieś banany albo araby dają się oszukać a i EM to samo.
Tak samo jest z akcjami , banki wiedzą kto ma lewary i na jakie akcje i właśnie te firmy spadają prawie do zera jak wspomniany choćby Lotos ,żeby odebrać za darmo sprzedawane przez banki akcje z powodu spadku zabezpieczenia , a akcje wtedy dopiero mogą zacząć rosnąć . Dokładnie tak samo duszono wiele lat ceny metali szlachetnych żeby je przejąć od tych co muszą sprzedać , albo im sprzedają banki za zabezpieczenia . Całe rynki są dołowane , albo wynoszone , zależnie od sytuacji zadłużenia i możliwości przejęcia kontroli nad rynkiem, a na zewnątrz tłumaczy się to koniunkturą , przepływem kapitału na wolnym rynku i cyklicznością w inwestowaniu , niby nie ma spisku , ale przez skórę każdy czuje że coś jest nie tak i że ktoś, grupa zespół funduszy lub banków , w ten sposób zgarnia z rynku biliony dolarów co roku.. Polska też doświadczyła przejmowania setek firm za symboliczną złotówkę , ale przy każdym kryzysie dzieje się to samo.. lub bardzo podobnie. Jakoś nikt nie roni łez i nie bębni że giełdy złota nie mają złota i splajtowały tylko potulnie czekają na dostawy znikąd , a tak na prawdę czekają , że pękną ci co złoto mają i zaniosą do skupu po tej fikcyjnej papierowej cenie jak barany i jak zawsze..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 27 ssayrus

Można? Można. Póki nie wyjdzie to, że to sam Trump (o ironio!) rzuca fake newsy to lekko podwyższone ceny ropy będą utrzymywać się przez 3-5dni (wtedy wrócą w okolice 20$ za WTI). To fajny zastrzyk gotówki dla umierającej branży - żadnym kosztem (chyba tweety nie są płatne?)
Ohh...resztki szacunki dla tego hipokryty zostały utracone

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 30 open_mind

Obserwatorzy rynku będą obserwować co się stanie z ropą, bo jeśli to nie jest prawda co Trump powiedział a tylko miało na celu wyciągniecie dzisiaj zysków z całego sektora, to można to zaliczyć jako działalność kryminalną bo to czyste manipulowanie rynkami przez „bosa”

! Odpowiedz
1 39 zyga.

Tramp robi co chce z giełdami , z ropą tyle milionów bez pracy a szulernia wall street do gory .

! Odpowiedz
11 37 jacek-19

Ja na miejscu Putina pociagnolbym tak jeszcze 6 miesiecy. Ameryka wycieta, Saudowie na granicy wytrzymalosci. A Trumpa spytalbym sie jak tam z sankcjami, bo cene zwiazalbym z sankcjami. Sankcje wyzsze ,cena nizsza ? Z tego co pisali wczesniej to Putin jest przygotowany na taka cene ropy na 3-5 lat. Ostatnia taka wojna dala im w kosc, tym razem sa przygotowani. Cos mi sie wydaje, ze Putin moze chciec dlugo sie dogadywac.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
27 22 and00

Hahaha
tylko że dla Ruskich ropa to prawie wszystko co mają, a dla Ameryki to nawet nie 1% PKB....
Jedyne co, to może że sporo na kampanie dają

! Odpowiedz
14 20 jacek-19 odpowiada and00

and00, tylko że Jankesy zbankrutuja i Chinczycy albo Ruskie odkupia za bezcen i moga czekac.
A Ruskie oprocz ropy, maja jeszcze: gaz, wegiel, zloto, diamenty i q wie co jeszcze.

! Odpowiedz
1 30 xyzq odpowiada jacek-19

Mistrzu, a wytłumaczysz może jak mogą zbankrutować ci, którzy mają drukarkę pieniędzy i armię do pilnowania tej drukarki? ;) Bo jakoś tak dziwnie się dzieje, że ropa jest rozliczna w $$$ a każdy kto chciał zmiany tego stanu kończył marnie. Ja uważam że to bez sensu i pora na zmianę, ale nie widzę tego bez globalnej wojny - a tego bardzo ale to bardzo bym nie chciał... W każdym razie - na obecną chwilę stany mogą sobie wydrukować 2,2 bilona $$$ i wprowadzić do obiegu - a świat nawet nie kwiknie z tego powodu. Tak na marginesie - jet to swego rodzaju mistrzostwo świata. Doprowadzić do sytuacji, że można kupić wszystko za kawałki papieru zadrukowane zieloną farbą ;) Chcesz czegoś, co jest efektem pracy ludzi - naukowców, robotników, inżynierów - i drukujesz na papierze na zielono. A ci ludzie za ten zadrukowany papier oddają efekty swojej realnej pracy - a więc swoją wiedzę i swój poświęcony czas. Żeby dostać trochę papieru zadrukowanego zieloną farbą... Ciekawe kiedy to w końcu do ludzi dotrze....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 13 sel odpowiada and00

Ruscy nie mają zadłużenia tym razem i mają zapasy , USA ma 23 biliony długu a do tego jeszcze większa góra obligacji i papierów bez pokrycia i stały 1 bilion deficytu handlowego, to jest dokładnie na odwrót jak za Reagana..

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ROPA 1,21% 36,01
2020-05-26 06:02:00
ZŁOTO 0,51% 1 736,20
2020-05-26 06:02:00
MIEDŹ 0,86% 5 349,00
2020-05-26 06:02:00
SREBRO 2,10% 18,00
2020-05-26 06:02:00
PLATYNA 1,29% 906,75
2020-05-26 06:02:00

Znajdź profil