Gruza: MF pracuje nad wprowadzeniem tzw. exit tax

Ministerstwo Finansów pracuje nad wprowadzeniem w Polsce tzw. exit tax, czyli opodatkowania nierealizowanych jeszcze zysków kapitałowych, w związku z przeniesieniem przez podatnika aktywów jego przedsiębiorstwa - poinformował w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister finansów Paweł Gruza.

(fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

"(...) Pragnę potwierdzić, iż w Ministerstwie Finansów przygotowywany jest projekt ustawy nowelizującej ustawę z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawę z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, przewidujący wdrożenie do polskiego porządku prawnego instytucji tzw. exit tax, tj. opodatkowania nierealizowanych jeszcze zysków kapitałowych, w związku z przeniesieniem przez podatnika aktywów jego przedsiębiorstwa, stałego zakładu lub rezydencji podatkowej do innego państwa" - napisał Gruza.

Gruza dodał, że chodzi o przypadki utraty przez dotychczasowe państwo siedziby podatnika bądź miejsca prowadzenia działalności (Polskę) prawa do opodatkowania dochodów, które zostały faktycznie wypracowane w okresie, w którym dany podatnik (składnik aktywów) podlegał jurysdykcji podatkowej tego państwa.

"Podatek z od niezrealizowanych zysków ze swej istoty nie dotyczy zatem każdego przeniesienia aktywów, a jedynie takiego, z którym wiąże się utrata przez dane państwo prawa do opodatkowania dochodu efektywnie wygenerowanego przed przeniesieniem" - napisał Gruza. (PAP Biznes)

map/ asa/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 9 jerzy.kopinski

Dawniej chłop był przywiązany do ziemi, teraz obywatel staje się przywiązany do państwa! Ot feudalizm w nowym wydaniu. Stajemy się niewolnikami i zakładnikami własnego państwa!

! Odpowiedz
3 6 wlkpprzedsiebiorca

Czy swobodny przepływ kapitału nie był jednym z filarów UE???

! Odpowiedz
3 10 silvio_gesell

Niezrealizowane zyski to nie kapitał. Żeby stały się kapitałem po pierwsze muszą być zrealizowane, a po drugie ponownie zainwestowane.

! Odpowiedz
1 15 silvio_gesell

Wszystkie kraje UE mają obowiązek wprowadzić ten podatek.

! Odpowiedz
2 6 kaczka-po-smolensku

rozkaz z uni tak samo bedzie z katastralnym jak zlikwiduja wieczyste

! Odpowiedz
0 7 silvio_gesell

Nie będzie katastru z UE. UE może zajmować się tylko sprawami, które przekraczają możliwości pojedynczego państwa członkowskiego. Czyli właśnie kwestii unikania podatków, czemu ma przeciwdziałać exit tax. Kataster to jest sprawa pojedynczego państwa.

! Odpowiedz
9 21 niektoinny

BRAWO! - Jakim niby prawem Facebook wypracowuje w POLSCE swoje zyski - a podatków nie płaci tutaj wcale!!!

! Odpowiedz
8 10 wektorwg

PO PSL straciło możliwość podnoszenia podatków. Wiec wymieniono ekipę na taka która będzie mogła.....

! Odpowiedz
75 40 trooper

Taki podatek wyjeżdżający do Europy będą mogli olać. Polska wystawi wezwanie do zapłaty, polskie sądy może i skażą wyrokiem. Wystawią jakiś list gończy za 'przestępcą podatkowym', ale w przyszłym roku wyroki polskich sądów nie będą już respektowane w UE, więc nikt takiego emigranta Polsce nie wyda. Będzie martwe prawo, które i tak w razie czego upadnie przed TSUE, bo uderza w wolność przepływu osób i kapitałó na terenie Unii Europejskiej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
44 27 trooper

Minus taki, że rodziny w Polsce nie będziesz mógł odwiedzić. Przynajmniej do kolejnych wyborów i przyszłej abolicji tych wszystkich nieprawomocnych wyroków.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.