REKLAMA

Grupa trzymająca kamienice BZ WBK i działki Morawieckich. Jest kolejny wątek w sprawie nieruchomości premiera

2022-05-16 11:05
publikacja
2022-05-16 11:05
Grupa trzymająca kamienice BZ WBK i działki Morawieckich. Jest kolejny wątek w sprawie nieruchomości premiera
Grupa trzymająca kamienice BZ WBK i działki Morawieckich. Jest kolejny wątek w sprawie nieruchomości premiera
/ Facebook

Poniedziałkowa "Gazeta Wyborcza" wraca do sprawy działek premiera Mateusza Morawieckiego. "Biznesmen, który wyłożył prawie 15 mln zł na odkupienie działki od żony premiera, wraz z grupą przyjaciół i wspólników, w tym znajomą Iwony Morawieckiej ze studiów, od lat przejmują nieruchomości po BZ WBK" - czytamy. CIR komentuje: materiał tworzy nieistniejącą rzeczywistość.

Żona premiera sprzedała działkę po cenie rynkowej, po wycenie rzeczoznawców. Ani ona, ani Mateusz Morawiecki nie mają żadnych relacji z nabywcami - napisało CIR po publikacji "Gazety Wyborczej" ws. sprzedaży działki we Wrocławiu przez żonę premiera. Materiał tworzy nieistniejącą rzeczywistość - dodało CIR.

W poniedziałkowym wydaniu "Gazety Wyborczej" pojawił się artykuł "Śledztwo »Wyborczej«: działka Morawieckich i grupa trzymająca kamienice BZ WBK" poświęcony sprzedaży nieruchomości przez Bank Zachodni WBK, którego prezesem w latach 2007-2015 był premier Mateusz Morawiecki. Według autorów publikacji, sprzedane przez bank nieruchomości w różnych częściach kraju trafiły do osób i firm związanych z biznesmenem Pawłem Marchewką (twórcą firmy z branży gier komputerowych Techland), który, jak napisała "GW", wyłożył pieniądze na zakup działki we Wrocławiu, którą żona premiera Iwona Morawiecka sprzedała latem 2021 roku. "Gazeta" powołując się na biegłą sądową, twierdzi, że działka sprzedana została wielokrotnie poniżej cen rynkowych.

Autorzy artykułu piszą, że spółka założona przez małżeństwo Marchewków, "a także firmy ich przyjaciół i wspólników" od lat zajmują się skupowaniem nieruchomości należących w przeszłości do banku BZ WBK.

Do artykułu odniosło się w poniedziałek w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu. Czytamy w nim, że "Mateusz Morawiecki jako prezes banku BZ WBK nie zajmował się procesem sprzedaży nieruchomości należących do banku", a "sprzedaż odbywała się według określonych procedur i po uzyskaniu wycen rynkowych". Zaznaczono również, że od czasu, gdy Morawiecki przestał pełnić funkcje w zarządzie banku i rozpoczął działalność w administracji państwowe, nie posiada on wiedzy o sprzedaży nieruchomości przez bank "ani o ofertach kierowanych do kogokolwiek".

W komunikacie napisano również, że żona premiera sprzedała działkę po cenie rynkowej. "Jej wartość oszacowało dwóch biegłych rzeczoznawców - jeden na 14.349 tys. zł (ok. 95 zł za m kw) - wycena dokonana blisko 3 lata temu, a drugi na 17.162 tys. zł (ok. 114 zł za m kw) - wycena dokonana w lutym br." - czytamy. "»Gazeta Wyborcza« już w lipcu 2019 r. musiała sprostować nieprawdziwe dane przedstawiane w tej sprawie" - dodano.

Komunikat CIR stwierdza również, że "ani premier Mateusz Morawiecki, ani jego żona nie mają żadnych relacji z nabywcami tej nieruchomości". "Materiał przedstawiony przez +Gazetę Wyborczą+ tworzy nieistniejącą i alternatywną rzeczywistość, dowolnie i bez oparcia w faktach łącząc jedne informacje z innymi, często mimo zaprzeczeń osób ujętych w treści tekstu. Niestety prawda nie jest dla nich w tym przypadku ważna" - oceniono. (PAP)

autor: Mikołaj Małecki

mml/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (27)

dodaj komentarz
gerard_o
Dojna zmiana doi ciemny lud aż miło.
andregru
I tak oto Marchewka został dotowany przez Morawieckiego "25 mln zł – tyle Ministerstwo Kultury zarezerwowało w swoim budżecie dla twórców gier, którzy w swoich projektach wykorzystują elementy polskiej kultury i tradycji. Fundusz jest wzorowany na francuskich i brytyjskich rozwiązaniach. – Nam brakuje kapitału materialnego, I tak oto Marchewka został dotowany przez Morawieckiego "25 mln zł – tyle Ministerstwo Kultury zarezerwowało w swoim budżecie dla twórców gier, którzy w swoich projektach wykorzystują elementy polskiej kultury i tradycji. Fundusz jest wzorowany na francuskich i brytyjskich rozwiązaniach. – Nam brakuje kapitału materialnego, a tu mamy branżę, która czerpie z kapitału naszej wyobraźni, naszych umysłów i o to najbardziej chodzi w rewolucji przemysłowej 4.0. – powiedział premier Morawiecki.
Twórcy gier mogą liczyć także na ulgi podatkowe i wsparcie w zakresie kształcenia "
boris-vodka
A wystarczyło być porządnym człowiekiem ....Przecież każde dziecko wie że wystarczy nie kraść
artur_wu
te swieczki to jakis ukryty przekaz 8*?
slawekqs
Jakie ladne zdjęcie jak się z klerem takie lody kręci to i humor jest a potem lot do Izraela jak coś
zosia3005
Wygląda na to , że wreszcie przyjdzie "kryska na Matyska" .. :-))
and00
Co tak wygląda?
I niby dlaczego?
Prezes banku 20 lat temu kupił działkę od prywatnej instytucji, z którą nie był związany zawodowo
sprzedał ja po 20 latach z pokaźnym zyskiem, jak wielu którzy 20 lat temu zainwestowali w ziemię
Co w tym kryminalnego?
jarekzbyszek odpowiada and00
Może przetłumaczę: prezes kupił działkę za ułamek rzeczywistej wartości od pasera. Paserem był kościół katolicki, który wyłudził ją od skarbu państwa. Kościół katolicki uważa się za prawnego spadkobiercę Niemieckiego Kościoła Ewangelickiego i odbierał od skarbu państwa atrakcyjne działki za mienie niemieckiego. A to jest zwykła kradzież,Może przetłumaczę: prezes kupił działkę za ułamek rzeczywistej wartości od pasera. Paserem był kościół katolicki, który wyłudził ją od skarbu państwa. Kościół katolicki uważa się za prawnego spadkobiercę Niemieckiego Kościoła Ewangelickiego i odbierał od skarbu państwa atrakcyjne działki za mienie niemieckiego. A to jest zwykła kradzież, gdyż mienie poniemieckie powinien przejąć skarb państwa.
langdon25 odpowiada jarekzbyszek
Przetłumaczyłeś pięknie i zrozumiale dla każdego przedszkolaka .

Ale czy statystyczny pisior będzie chciał to zrozumieć ?

Powiązane: Grunty Mateusza Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki