Grecja: Banki zostaną otwarte w poniedziałek

Greckie banki, nieczynne od 29 czerwca, zostaną otwarte w poniedziałek, ograniczenia dotyczące wypłat pieniędzy i korzystania z kart kredytowych zostaną nieco złagodzone - wynika z opublikowanego w sobotę dekretu.

(fot. Giannis Papanikos / EastNews)

Aby uniknąć tzw. paniki bankowej, utrzymana zostanie kontrola przepływu kapitału, a także ograniczenia transferów za granicę.

Utrzymany zostanie dotychczasowy limit wypłaty, czyli 60 euro dziennie, ale od poniedziałku możliwa będzie kumulacja wypłat, pod warunkiem nieprzekroczenia kwoty 420 euro tygodniowo. Grecy będą mogli również używać swoich kart kredytowych za granicą, co w ciągu trzech ostatnich tygodni nie było możliwe.

Otwarcie banków było oczekiwane m.in. po zwiększeniu w czwartek przez Europejski Bank Centralny finansowania ratunkowego dla banków greckich (tzw. emergency liquidity assistance - ELA).

W piątek wiceprzewodniczący KE ds. euro Valdis Dombrovskis poinformował, że Grecja w poniedziałek otrzyma pilną pożyczkę pomostową w wysokości 7,16 mld euro.(PAP)

ksaj/ ro/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 3 ~Coroner

Tak jak w referendum w Grecji byli tego ponownego zadłużenia zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy. Jedno jest pewne rząd światowy i waluta zostaną wprowadzone. Pozostaje tylko jedna wielka niewiadoma, czy stanie się to dobrowolnie czy z przemocą.

! Odpowiedz
0 2 ~silvio_gesell

Przepraszam, chciałem dać "lubię", ale trafiłem w "nie lubię". Brawo Coroner za trafną ocenę sytuacji!

! Odpowiedz
0 12 ~Dżejms

Wypłacenie swoich pieniędzy to panika czy prawo do dysponowania własnością???

! Odpowiedz
1 7 ~aas3

pieniądze w banu nie są twoją własnością

! Odpowiedz
1 0 ~ekonomista odpowiada ~aas3

Jesteś politykiem, że takie poglądy głosisz?:D

! Odpowiedz
1 5 ~Eltor odpowiada ~ekonomista

Nie, akurat ma rację. Zgodnie z aktualnymi przepisami, pieniądze zdeponowane w banku (słowo "zdeponowane" jest umowne) nie są Twoją własnością i bank może robić z nimi co chce. Po prostu jesteś wierzycielem banku na daną kwotę, której może Ci nie być w stanie w pewnych okolicznościach spłacić i nie masz na to wpływu, bo wszystko jest zgodne z prawem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Eltor odpowiada ~ekonomista

BTW, wydawałoby się, że ekonomista powinien znać aktualnie obowiązujące przepisy ustawy Prawo Bankowe. :)
Wyższa Szkoła Mydła i Powidła?

! Odpowiedz
0 2 ~silvio_gesell

Banki pożyczają twoje zdeponowane pieniądze, czy ci się to podoba czy nie.

! Odpowiedz
0 2 ~Ehh odpowiada ~silvio_gesell

Przy tak małych korzyściach typu lokaty itp. produkty oszczędnościowo-podobne są tak małe, a o bezpieczeństwie nie ma co myśleć (bank dysponuje gotówką dowolnie, może odmówić wypłaty i te słynne "pomyłki" wierzycieli i komorników) to nie warto trzymać pieniędzy w bankach. A kolejny argument przeciwko bankom to sprawa Grecji gdzie rząd czy wierzyciel kraju kładzie łapę na majątku to nawet nie można odzyskać swoich własnych pieniędzy. Wg mnie i logicznie myślącego człowieka (nie ekonomistę bo dlaczego trzeba być ekonomistą by być klientem banków?) pieniądze zdeponowane w banku nie powinny być w ogóle do dyspozycji rządu i wierzycieli kraju.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Dżejms odpowiada ~aas3

No niby słyszałem. Ale to daje do myślenia że rządzący zmuszają nas do posiadania konta. Daje. Jedynie mogę apelować aby wypłacać jak najwięcej pieniędzy i trzymać poza systemem.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil