REKLAMA

Grażyna Wolszczak wygrała ze Skarbem Państwa ws. smogu. Ziobro złożył skargę

2022-03-19 10:00
publikacja
2022-03-19 10:00

Prokurator generalny chce uchylenia wyroku w głośnym procesie o niewystarczającą walkę ze smogiem, który aktorka Grażyna Wolszczak wygrała ze Skarbem Państwa. Do Sądu Najwyższego trafiła w tej sprawie skarga nadzwyczajna Zbigniewa Ziobry - ustaliła Polska Agencja Prasowa.

Grażyna Wolszczak wygrała ze Skarbem Państwa ws. smogu. Ziobro złożył skargę
Grażyna Wolszczak wygrała ze Skarbem Państwa ws. smogu. Ziobro złożył skargę
fot. Paweł Przybyszewski / / FORUM

Chodzi o prawomocny wyrok w procesie cywilnym o naruszenie dóbr osobistych, jaki znana aktorka wytoczyła Skarbowi Państwa w związku z zanieczyszczeniem powietrza w Warszawie. W styczniu 2019 r. warszawski sąd rejonowy przyznał rację Wolszczak i nakazał Skarbowi Państwa zapłatę 5 tys. zł na cel charytatywny. "Każdy ma prawo do korzystania z walorów nieskażonego środowiska" - uzasadniał wtedy sąd.

Jeszcze w tym samym roku sąd okręgowy zgodził się z tym orzeczeniem, oddalił apelację w tej sprawie i wyrok uprawomocnił się. Sąd okręgowy argumentował wtedy, że zanieczyszczenie powietrza jest zjawiskiem realnym i niebezpiecznym, a państwo dopuszcza się zaniedbań, w wyniku których naruszane są prawa obywateli.

Jak ustaliła PAP, skargę nadzwyczajną od tego orzeczenia skierował do SN prokurator generalny Zbigniew Ziobro, w której chce uchylenia wyroku i oddalenia powództwa. Według niego roszczenia aktorki są bezzasadne i nieudowodnione.

W skardze prokuratury, do której dotarła PAP, wskazano, że w sprawie tej brakuje szczegółowych ustaleń dotyczących czasu, miejsca i stopnia przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza. Prokurator podkreślił przy tym, że sąd nie ustalił, czy normy były przekroczone w miejscu zamieszkania aktorki.

Kolejny zarzut prokuratury dotyczy braku ustalenia przez sąd, czy stężenie substancji szkodliwych przekraczało normy w czasie, gdy Wolszczak wprowadzała się do swojego mieszkania. Prokurator generalny argumentuje przy tym, że jeśli tak było, to aktorka, decydując się na zamieszkanie w śródmieściu Warszawy, powinna liczyć się z uciążliwościami.

W skardze Ziobro powołał się też na tzw. zasadę czystych rąk, zgodnie z którą ochrony przewidzianej w przepisach może żądać jedynie ten, kto sam postępuje nienagannie. Prokuratura zauważyła, że aktorka, będąc promotorką znanej marki motoryzacyjnej, jeździła samochodem tej firmy wyposażonym w silnik diesla, który - zdaniem śledczych - w większym stopniu zanieczyszcza powietrze. To też - według prokuratora generalnego - stoi w sprzeczności z wyrażaną przez Wolszczak troską o stan powietrza.

Wygrany przez znaną aktorkę proces był pierwszą z tzw. spraw smogowych, która zakończyła się prawomocnym rozstrzygnięciem uwzględniającym powództwo. Chodzi o procesy cywilne, w których powodowie domagają się uznania naruszenia dóbr osobistych i zadośćuczynień od Skarbu Państwa w związku z naruszeniem ich praw do korzystania z niezanieczyszczonego powietrza.

autor: Mateusz Mikowski

Źródło:PAP
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (21)

dodaj komentarz
grab
Ziobro, twój czas niebawem minie, jak się zmieni opcja na prezydencką.
itso_comrades
kwintesencja elit choć pierwsze słyszę :D
itso_comrades odpowiada (usunięty)
nie zakocham się w kimś kto na okładce książki umieszcza swoja facjatę fakt faktem dobrze by się paliła :D
itso_comrades odpowiada (usunięty)
a co do rodziców praca w administracji spółdzielni to chyba do wysiadania jajek służy
wizytator
"sąd rejonowy przyznał rację Wolszczak i nakazał Skarbowi Państwa zapłatę 5 tys. zł na cel charytatywny. "
Żart czy kpina?
1984
Nałogowy palacz i posiadacz SUV pozywa o smog. I wygrywa. Tylko kasta może dać tego typu wyrok!
itso_comrades
teraz to się na pewno nie zakocham
tomkooo
to juz suva nie mozna posiadac, czy panstwo prawnie dziala, zeby tego smogu bylo mniej ? jak rozumiem kobiety skapo odziane gwalcicieli tez nie powinny pozywac ?
jaho31
dla dobrze ustawionych jest to jakiś sposób zarobku
pozwać Skarb Państwa o cokolwiek
kasta sędziowska to klepnie
i te kilkadziesiąt kafli do kieszeni wpadnie
taka dodatkowa kasa poza reklamami i fuchami od sponsorów
andregru
Przeczytaj dokładnie pusty pisuarze "sąd rejonowy przyznał rację Wolszczak i nakazał Skarbowi Państwa zapłatę 5 tys. zł na cel charytatywny" , to twoje zero wydało państwowe miliony na podsłuchy.

Powiązane: Smog

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki