REKLAMA

Gra w zielone [Podcast]

Małgorzata Grzegorczyk2021-11-06 07:00
publikacja
2021-11-06 07:00
Gra w zielone [Podcast]
Gra w zielone [Podcast]
fot. Roschetzky Photography / / Shutterstock

Pamiętacie słynne „How dare you?” Grety Thunberg dwa lata temu podczas szczytu klimatycznego ONZ w Nowym Jorku? Obecnie trwa szczyt klimatyczny w Glasgow, Greta dorosła, i potrafi sobie z polityków zażartować. Cały świat się przez te dwa lata zmienił.

Ferdinand von Schirach, niemiecki pisarz i adwokat, zaproponował niedawno poszerzenie karty praw podstawowych unii europejskiej o sześć nowych praw, a pierwsze z nich to prawo do czystego środowiska. W Pulsie Biznesu właśnie mamy kolejną edycję Zielonej gospodarki, czyli serii tekstów i komentarzy o ekologii w biznesie. Firmy nauczyły się grać w zielone. Co się w Polsce zmieniło i ile mamy jeszcze do zrobienia?

O tym, czy firmy zajmują się ekologią wyłącznie z troski o środowisko, jak to robić i jak wygląda Polska na tle innych krajów, opowiada dr Agnieszka Liszka-Dobrowolska, współzałożycielka i członek zarządu fundacji Climate Strategies Poland.

Wszystkie firmy kurierskie chwalą się przechodzeniem na elektryczną flotę. Ale czy elektryczne samochody, które się ładuje w Polsce z energii z węgla, są faktycznie ekologiczne? Na to m.in. pytanie odpowiada Agnieszka Łukawczyk, dyrektor ds. operacji w DHL Express.

Niektóre firmy działają w pojedynkę, inne chcą współpracować dla klimatu. Tak zrobiła Grupa Żywiec i Żywiec Zdrój – stworzyły koalicję Dbamy o wodę, do której zapraszają partnerów: inne firmy, samorządy, organizacje i mieszkańców. Koalicja, której rzecznikiem jest Piotr Popa, przygotowała raport o wpływie zmian klimatu na zasoby wody na Żywiecczyźnie. Wynika z niego, że w 2100 r. klimat w tym regionie może być taki jak w północnych Włoszech. Czy można temu zapobiec?

Czy myślicie, że kopalnia węgla może być ekologiczna? Na to pytanie odpowiada Agata Kostarz, kierownik działu społecznej odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju w spółce Lubelski węgiel „Bogdanka”.

Kuba Gogolewski, ekspert ds. finansowania sektora energetycznego, mówi o greenwashingu i o tym, jak bardzo polskie firmy są z ekologią na bakier.

Wszystkie odcinki Pulsu Biznesu do słuchania znajdziecie na stronie www.pb.pl/dosluchania i w aplikacjach podcastowych, w tym na Spotify i Apple Podcasts.

Źródło:

Do „Pulsu Biznesu” trafiłam jako studentka w 1998 r. Piszę o inwestycjach w Polsce – w fabryki, centra usług biznesowych i ośrodki B+R. Opisuję też zagraniczną ekspansję polskich firm. Zajmuję się także branżą turystyczną –touroperatorami i biurami podróży oraz śledzę zmiany w lotnictwie. W 2012 r. dostałam nagrodę ABSL Excellence Award od Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce. Uwielbiam latać samolotem i zwiedzać fabryki. Jedno i drugie robię dość często w godzinach pracy. W wolnym czasie latam samolotem i zwiedzam świat z rodziną.

Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
zywiec_zdroj
Naszym zdaniem warto łączyć siły i wspólnie podejmować działania na rzecz środowiska zwiększając ich skuteczność.

Powiązane: COP26 - szczyt klimatyczny w Glasgow

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki