REKLAMA

Gowin: Pracujemy nad planem rozwoju gospodarki. Obecna pomoc ma charakter doraźny

2020-11-20 18:11
publikacja
2020-11-20 18:11
fot. Daniel Gnap / FORUM

Pracujemy nad planem rozwoju gospodarki, bo pomoc, której udzielamy branżom, firmom obecnie ma charakter doraźny - powiedział w piątek PAP wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Dodał, że potrzebny będzie im nowy początek m.in. turystyce, gastronomii i hotelarstwu.

Gowin wyjaśnił, że w sobotę o planach rządu i generalnym programie przezwyciężania gospodarczych skutków pandemii będzie mówił premier Mateusz Morawiecki, "informując jednocześnie nie tylko przedsiębiorców, ale i całą opinię publiczną o szczegółowych zamiarach rządu, jeżeli chodzi o odmrażanie polskiej gospodarki".

Jak podkreślił wicepremier Gowin, tarcza branżowa, którą uchwalił w czwartek w nocy Sejm powstała w toku szerokich konsultacji nie tylko z branżami dotkniętymi obostrzeniami, ale też organizacjami skupiającymi przedsiębiorców. Podziękował środowiskom biznesowym za "zaangażowanie w wypracowaniu tej tarczy".

"Analizujemy w tej chwili ciągle napływające do ministerstwa postulaty dot. rozszerzenia tej tarczy nie tylko o branże, które zostały dotknięte obostrzeniami, ale też o część branż pokrewnych powiązanych biznesowo z tą pierwszą grupą, w których też widać wyraźnie oznaki kryzysu" - powiedział szef MRPiT.

Gowin nie wyklucza, że jeszcze na etapie prac senackich liczba branż bądź subbranż, które obejmie najnowsza tarcza zostanie poszerzona - "być może o niektóre formy działalności związane np. z turystyką czy sektorem kultury".

"Zdajemy sobie sprawę z tego, że turystyka, gastronomia i hotelarstwo - w sposób najgłębszy i najtrwalszy mogą być dotknięte skutkami nie tylko administracyjnych ograniczeń, ale generalnego spadku popytu wśród klientów wynikającego z ograniczenia mobilności czy ze strachu przed zakażeniem" - podkreślił Gowin. Dodał, że każdy z tych trzech obszarów "jest zbyt ważny dla polskiej gospodarki", żeby można było potraktować dotychczasowe działania jako wystarczające. Jako przykład podał turystykę, która odpowiada za 7 proc. PKB. "W ramach Krajowego Planu Odbudowy przygotowaliśmy kilka projektów odbudowy polskiej turystyki, np. plan dużych inwestycji adresowanych do gmin uzdrowiskowych" - zapowiedział minister.

"Pracujemy nad planem odbudowy i rozwoju polskiej gospodarki, bo mamy świadomość, że pomoc, której udzielamy w tej chwili ma charakter doraźny, jest niezbędna - pozwala setkom firm z branż objętych obostrzeniami przetrwać. Ale potrzebny będzie im nowy początek" - stwierdził wicepremier.

Gowin przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy ma związek z funduszami unijnymi - Europejskim Instrumentem Odbudowy - i z planami dużych inwestycji ze środków krajowych. "Uważamy, że jest szansa, by już w drugiej połowie przyszłego roku polska gospodarka wkroczyła na ścieżkę rozwoju gospodarczego, a najpóźniej rok 2022 będzie czasem powrotu na ścieżkę dynamicznego wzrostu PKB na poziomie 4-6 proc." - ocenił. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (15)

dodaj komentarz
r4k
Może po prostu wynoście się z tego kraju dziczo PiSowa.
marxs
absolutnie nie, nie wolno dać kryminalistom i faszystom dać uciec najpierw areszt na 3 miesiące potem wieloletni wyrok i odsiadka w wieloosobowej celi oraz całkowita konfiskata majątku
marxs
My, Polacy, naprawdę nie mamy już czasu. Zanim pozamykają nas w więzieniach, pozwolą nas wybić kolejnej fali pandemii, wyprowadzą z Europy i – via Węgry – oddadzą Rosji, zrobią z nas zabobonny, słaby, agresywny kraik na końcu świata – musimy zabrać politycznej małpie z ręki brzytwę państwa – powiedział My, Polacy, naprawdę nie mamy już czasu. Zanim pozamykają nas w więzieniach, pozwolą nas wybić kolejnej fali pandemii, wyprowadzą z Europy i – via Węgry – oddadzą Rosji, zrobią z nas zabobonny, słaby, agresywny kraik na końcu świata – musimy zabrać politycznej małpie z ręki brzytwę państwa – powiedział Szymon Hołownia, lider Ruchu Polska 2050 w internetowym wystąpieniu.
marxs
Szymon Hołownia stwierdził, że jeszcze kilka miesięcy temu obruszyłby się na porównywanie lidera PiS do Łukaszenki. Teraz jednak pyta: – Dziś? Gdy robi z polskiej policji swój OMON? Gdy każe naszym policjantom hańbić swoje odznaki, zachowywać się tak, jak SB czy ZOMO zachowywało się za głębokiej komuny – pałować Szymon Hołownia stwierdził, że jeszcze kilka miesięcy temu obruszyłby się na porównywanie lidera PiS do Łukaszenki. Teraz jednak pyta: – Dziś? Gdy robi z polskiej policji swój OMON? Gdy każe naszym policjantom hańbić swoje odznaki, zachowywać się tak, jak SB czy ZOMO zachowywało się za głębokiej komuny – pałować pokojowo demonstrujących ludzi? Gdy każe im oślepiać gazem posłów? Gdy ośmiesza nas przed całym światem, mówiąc Unii Europejskiej: hajs dajcie, ale nie wymagajcie od nas uczciwości?
marxs odpowiada marxs
Jego zdaniem 25 krajów Unii Europejskiej patrzy obecnie na Polskę „z politowaniem i zmęczeniem”. – Oni nie mają problemu z powiedzeniem: tak, jesteśmy gotowi na uczciwość. My – zdaniem Kaczyńskiego – problem mamy. My, i zawsze gotowe na pieszczoty z Putinem, Węgry – powiedział.
Hołownia podkreślił, że
Jego zdaniem 25 krajów Unii Europejskiej patrzy obecnie na Polskę „z politowaniem i zmęczeniem”. – Oni nie mają problemu z powiedzeniem: tak, jesteśmy gotowi na uczciwość. My – zdaniem Kaczyńskiego – problem mamy. My, i zawsze gotowe na pieszczoty z Putinem, Węgry – powiedział.
Hołownia podkreślił, że Jarosław Kaczyński „robi dziś nam obciach na pół świata”. – On robi z nas, dumnych Polaków – oszustów, kombinatorów, krętaczy. A prawda jest taka, że to na złodzieju czapka gore – stwierdził. – W imię utrzymania się przy korycie, okrada dziś każdego z nas z pieniędzy, które mogłyby odbudować nasze firmy, pomóc ochronie zdrowia, wyposażyć szkoły, czy wymienić toksyczne piece w naszych domach – wskazuje.
itso_chram_panszczyzna
5lat rządów a pracują nad planem o którym nic z artykułu się nie dowiedziałem.
samsza
60 mld nowiutkich euro z UE, na początek szumna nazwa...
meryt
itso "5lat rządów a pracują nad planem o którym nic z artykułu się nie dowiedziałem"

Poszukaj 5 lat temu :)

"Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR), zwyczajowo Plan Morawieckiego – polski plan gospodarczy przygotowany w 2016"
itso_chram_panszczyzna odpowiada meryt
''Realizacja celów Strategii będzie wymagała zaangażowania środków publicznych(krajowych i zagranicznych) szacowanych do 2020 r. na ok. 1,5 bln zł oraz ponad 0,6 bln zł w ramach inwestycji prywatnych.''

źródło: https://www.gov.pl/web/fundusze-regiony/informacje-o-strategii-na-rzecz-odpowiedzialnego-
''Realizacja celów Strategii będzie wymagała zaangażowania środków publicznych(krajowych i zagranicznych) szacowanych do 2020 r. na ok. 1,5 bln zł oraz ponad 0,6 bln zł w ramach inwestycji prywatnych.''

źródło: https://www.gov.pl/web/fundusze-regiony/informacje-o-strategii-na-rzecz-odpowiedzialnego-rozwoju

2 100 000 000 000 / 38 386 000 Polaków

strategia kosztuje jak roczne wynagrodzenie 54 707zł
dlaczego_nie odpowiada meryt
Najważniejsze ze nie brakuje respiratorów .....
PILNE: Walczymy z koronawirusem! Potrzebne urządzenie do tlenowej wentylacji wysokoprzepływowej w Szpitalu na Szaserów w Warszawie!

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki