REKLAMA

Gospodarka Libanu na skraju upadku. Nie można wykluczyć bankructwa kraju

2020-08-13 10:33
publikacja
2020-08-13 10:33
fot. MOHAMED AZAKIR / Reuters

Gospodarka Libanu jest na skraju upadku - wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny i nie wyklucza bankructwa państwa. Zdaniem analityków niedawny wybuch w porcie w Bejrucie zapewne zaostrzy problemy kraju.

Jak podkreśla PIE, gospodarczo Liban przez wiele lat funkcjonował w warunkach podwójnego deficytu – nierównowagi finansów publicznych oraz nierównowagi zewnętrznej. Eksperci zwracają uwagę, że przez ostatnią dekadę każdego roku wydatki rządowe przekraczały dochody średnio o 9 proc. PKB. "W 2018 r. kraj wszedł w długotrwałą recesję, którą obecnie dodatkowo pogłębi pandemia" - zaznaczają w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

W 2019 r. dług publiczny w relacji do PKB wzrósł ze 150 proc. do 170 proc., "a zatem tendencja jest jednoznacznie wzrostowa" - ocenia PIE w opublikowanej w czwartek analizie, powołując się na dane Focus Economics.

Eksperci zaznaczają, że zadłużenie w Libanie ma głównie charakter zewnętrzny. "Kraj, z uwagi na nierównowagę obrotów bieżących rzędu 20 proc. PKB rocznie, skazany był na znaczny import kapitału zagranicznego" – czytamy. W momencie wejścia w recesję, pozyskanie finansowania przestało być możliwe.

PIE zwraca uwagę, że bank centralny, dla utrzymania kursu libańskiego funta (LBP), zmuszony był do rozpuszczania rezerw – według danych MFW ich wartość spadła z 40,5 mld dol. do 24,3 mld dol. od 2017 r. do końca 2019 r. "Skala strat w trakcie 2020 r. jest nieznana" - zastrzegają analitycy.

Z uwagi na niedobór dewiz i w obawie o szturm na sektor bankowy, władze monetarne najpierw zamroziły oszczędności dolarowe Libańczyków, a następnie pozwoliły na ograniczone wypłaty - tłumaczy PIE. "Dokonywane są one jednak tylko w libańskich funtach. Oficjalnie bank centralny wymienia 1 LBP na 1 USD po sztywnym kursie 1500. W wyniku niedoboru dewiz pojawił się jednak czarny rynek, na którym wartość libańskiej waluty jest nawet 6-krotnie niższa" - dodano.

Następstwem takiej dewaluacji jest inflacja. "W czerwcu wzrost cen sięgnął prawie 90 proc. rdr. W konsekwencji społeczeństwo popada w ubóstwo" - zaznaczają analitycy PIE. Według szacunków Banku Światowego problem dotknie nawet 50 proc. ludności.

"Gospodarka Libanu znajduje się na skraju upadku. Rząd co prawda prowadzi rozmowy z MFW w sprawie ratunkowego finansowania, ale nie można wykluczyć bankructwa kraju" - ocenia PIE. Analitycy zastrzegają, że tak było i przed eksplozją w bejruckim porcie. "Teraz zapewne będzie jeszcze gorzej" - podsumowują. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (10)

dodaj komentarz
slawekqs
Wybuch katastrofa ale kto mieszkał w zasięgu tego ... tam Iran Arabia saudyjska ładowowała kase od 10leci ... A kto wie jak oni traktują zwierzęta z Europy które zjedzą... A rynek "pracowników" z Afryki to gdzie był i kto pośredniczył ... niby najbardziej edukowanie społeczeństwo a może takie Wybuch katastrofa ale kto mieszkał w zasięgu tego ... tam Iran Arabia saudyjska ładowowała kase od 10leci ... A kto wie jak oni traktują zwierzęta z Europy które zjedzą... A rynek "pracowników" z Afryki to gdzie był i kto pośredniczył ... niby najbardziej edukowanie społeczeństwo a może takie zwierzęta.
itso_who_has_time
Nasze wojsko już tam jest to by był odpowiedni moment na inwestycje.
itso_who_has_time
no może zaczekać jeszcze na uformowanie się nowego rządu bo nie wiadomo czy nie wróci stary tylko z innymi twarzami.
loool
I zaden kraj nie odwazy sie powiedziec ze to moze byl zamach. A izraelici podobno swietowali ten wybuch. Bogate kraje bronią podobno przesladowane lgbt a nikt nie widzi ze gdzieś jest prawdziwa tragedia.
samsza
W Libanie inflacja, w konsekwencji społeczeństwo popada w ubóstwo.

A u nas inflacja, a społeczeństwo coraz zamożniejsze, cud nad Wisłą.
specjalnie_zarejstrowany1
Najlepsze jest to ze establishment przeforsowal taka wersje ze ten wybuch to byl "nieszczesliwy wypadek"
rozwielitek
To ich tam Mosad ładnie zdestabilizował brawurową akcja
loool
To nie mogą sobie dodrukować trochę swojej waluty i rozdać aby sfinansować szybka odbudowę i nakręcić gospodarkę ? Przecież wszyscy tak robią i działa.
meryt
To działa tam, gdzie jest bliżej samowystarczalności niż dalej.
jes
Oni już przeszli ten etap i widza skutki. My jesteśmy w trakcie.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki