REKLAMA

Górnicy: Treść umowy społecznej budzi kontrowersje

2021-04-29 13:24
publikacja
2021-04-29 13:24
Górnicy: Treść umowy społecznej budzi kontrowersje
Górnicy: Treść umowy społecznej budzi kontrowersje
fot. Marek Kuwak / / FORUM

Środowe parafowanie umowy społecznej dla górnictwa nie oznacza końca prac; w najbliższym czasie strony mają kontynuować dyskusję o planach operacyjnych poszczególnych kopalń, która może być "niezwykle gorąca" - ocenił w czwartek szef górniczej Solidarności Bogusław Hutek.

W środę w Katowicach związkowcy i przedstawiciele rządu parafowali umowę społeczną, zakładającą wygaszenie kopalń węgla energetycznego do 2049 r., pomoc publiczną dla górnictwa w tym okresie, osłony socjalne dla górników i mechanizmy wsparcia transformacji Śląska.

Ostateczne podpisanie umowy zaplanowano na maj. W środę, przed parafowaniem dokumentu, strony przez ponad siedem godzin dyskutowały głównie o planach operacyjnych kopalń. Rozmowy mają być kontynuowane, by wyjaśnić wszystkie związane z tym wątpliwości związkowców.

"W przyszłym tygodniu ujrzą światło dzienne plany operacyjne dla każdej z kopalń. Są one niezwykle istotne, bo dzięki nim uzyskamy wiedzę na temat wskaźników cechujących poszczególne zakłady górnicze. Na tej podstawie kopalnie będą potem oceniane, co w bezpośredni sposób przełoży się na perspektywy ich dalszego funkcjonowania" - poinformował Bogusław Hutek w komentarzu do parafowania umowy, opublikowanym w czwartek przez górniczą Solidarność.

"Tajemnicą poliszynela jest, że treść umowy społecznej budzi kontrowersje zarówno w Solidarności, jak i w innych związkach zawodowych. Dyskusja nad planami operacyjnymi kopalń i powiązaniem ich z zapisami umowy może być zatem niezwykle gorąca" - ocenił szef górniczej "S". Środowe parafowanie umowy społecznej nazwał "momentem uzgodnienia ram, w jakich ma przebiegać transformacja branży".

"Żyjemy w sytuacji, gdy Unia Europejska prowadzi antywęglową krucjatę. Podpisanie umowy społecznej zabezpiecza pracowników sektora przed najbardziej negatywnymi skutkami wymuszonej przez Brukselę transformacji - m.in. pozwoli górnikom dopracować do emerytury. Nie podoba mi się sam fakt, że taki dokument w ogóle musimy podpisywać, ale gdyby nie umowa społeczna, wszyscy zostaliby pozostawieni na pastwę losu, bez jakichkolwiek gwarancji" - tłumaczył Hutek.

Jego zdaniem parafowanie i - jak napisał - "ewentualne podpisanie" umowy społecznej (przed podpisaniem dokument muszą zaakceptować związkowe gremia statutowe - PAP) nie zamyka związkom drogi do "dalszej walki o odwrócenie trendu w polityce europejskiej".

"Nikt nam nie zabroni mówienia o tym, jakie szkody europejskiej gospodarce wyrządzi odejście od węgla. Z tego, jako Solidarność, nigdy nie zrezygnujemy" - zadeklarował związkowiec.

Odnosząc się do sytuacji w grupie energetycznej Tauron w kontekście możliwego wydzielenia z niej (podobnie jak z innych grup energetycznych) aktywów wytwórczych opartych na węglu, Hutek ocenił, że w praktyce taki ruch doprowadzi do rozpadu koncernu.

"Solidarność jednoznacznie sprzeciwia się podziałowi Grupy Tauron. Nie wolno psuć podmiotu, który przez całe lata doskonale funkcjonował właśnie dlatego, że łączył w sobie górnictwo i energetykę, dzięki czemu tamtejsze kopalnie miały pewnego nabywcę eksploatowanego przez siebie surowca" - napisał lider górniczej Solidarności.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Powiązane: Górnictwo

Komentarze (12)

dodaj komentarz
lukaszslask
Najgorsze,ze po podpisaniu tej "Umowy" juz nic nie beda musieli robic na tych kopalniach,bo kasa zawsze bedzie...13,14 niewazne jakie wyniki...a rozkradanie to sie dopiero zacznie,jak data konca znana.....
Jezeli dojdzie do podpisania umowy to pierwszym krokiem,musi byc zwolnienie wszystkich Zwiazkowcow,bo juz sa niepotrzebni.
Najgorsze,ze po podpisaniu tej "Umowy" juz nic nie beda musieli robic na tych kopalniach,bo kasa zawsze bedzie...13,14 niewazne jakie wyniki...a rozkradanie to sie dopiero zacznie,jak data konca znana.....
Jezeli dojdzie do podpisania umowy to pierwszym krokiem,musi byc zwolnienie wszystkich Zwiazkowcow,bo juz sa niepotrzebni......zawsze to bedzie jakas oszczednosc....i zlikwidowac wszystkie dodatki,tylko premia od zysku.....
lukaszslask
"Solidarność jednoznacznie sprzeciwia się podziałowi Grupy Tauron. Nie wolno psuć podmiotu, który przez całe lata doskonale funkcjonował właśnie dlatego, że łączył w sobie górnictwo i energetykę, dzięki czemu tamtejsze kopalnie miały pewnego nabywcę eksploatowanego przez siebie surowca" - napisał lider "Solidarność jednoznacznie sprzeciwia się podziałowi Grupy Tauron. Nie wolno psuć podmiotu, który przez całe lata doskonale funkcjonował właśnie dlatego, że łączył w sobie górnictwo i energetykę, dzięki czemu tamtejsze kopalnie miały pewnego nabywcę eksploatowanego przez siebie surowca" - napisał lider górniczej Solidarności

No tak,bo nie bedziecie mogli drenowac kasy z Tauronu,ktory kosztami obciazal Klientow,poprzez wieczne podwyzki,a pozatym wyjdzie w koncu tak naprawde ile zarabiacie i ile trzeba do Was doplacac i moze w koncu ktos zrobi porzadki w Kopalniach....
bogdant
"Solidarność jednoznacznie sprzeciwia się podziałowi Grupy Tauron. Nie wolno psuć podmiotu, który przez całe lata doskonale funkcjonował właśnie dlatego, że łączył w sobie górnictwo i energetykę, dzięki czemu tamtejsze kopalnie miały pewnego nabywcę eksploatowanego przez siebie surowca"
pasożyt sobie
"Solidarność jednoznacznie sprzeciwia się podziałowi Grupy Tauron. Nie wolno psuć podmiotu, który przez całe lata doskonale funkcjonował właśnie dlatego, że łączył w sobie górnictwo i energetykę, dzięki czemu tamtejsze kopalnie miały pewnego nabywcę eksploatowanego przez siebie surowca"
pasożyt sobie świetnie poradził bo dostał grzecznego żywiciela....
dobrze ze związki nie zaproponowały w umowie żeby połączyć kopalnie z deweloperami albo producentami gier...
najodwazniejszy Jacek roku bez wachania by podpisał...
arzab
Jak trzeba być bezczelnym i ile trzeba mieć tupetu aby "umową społeczną" nazwać ten haniebny pakt zawarty przez dwie ferajny zainteresowane tylko i wyłącznie tym by dalej było tak jak jest ! ! ! W przypadku niepokojów i jedni i drudzy mogliby stracić swoje tzw. miejsce pracy wcześniej więc wolą się dogadać Jak trzeba być bezczelnym i ile trzeba mieć tupetu aby "umową społeczną" nazwać ten haniebny pakt zawarty przez dwie ferajny zainteresowane tylko i wyłącznie tym by dalej było tak jak jest ! ! ! W przypadku niepokojów i jedni i drudzy mogliby stracić swoje tzw. miejsce pracy wcześniej więc wolą się dogadać i dalej doić resztę społeczeństwa, które na ich pasożytniczą postawę będzie musiało zarobić ! Z powodu takiej postawy wiecznie roszczeniowego górnictwa oraz słabości ekipy rządzącej ( zainteresowanej tylko dalszym trwaniem niezależnie od kosztów ) ten zasmrodzony kawałek ziemi jest najbardziej parszywym miejscem do życia w Europie ! Kończę bo na mdłości mi się zbiera
uczen_manueli_g
Sądzę że jeszcze w tej dekadzie dojdzie do ogromnej zawieruchy ekonomicznej / i nie tylko / i te wszystkie umowy będzie można o 4 litery potłuc. A całe to roszczeniowe towarzystwo zaaaawyje!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
paulstar
Tak zgadzam się, treść tego dokumentu zwanego "umową społeczną" budzi kontrowersje. Społeczeństwo bowiem będzie dopłacać przez prawie 30 lat do górnictwa, do mężczyzn w sile wieku który są pracownikami specjalnej troski i nie mogą(nie chcą: bo tu mają 25 lat pracy i ekstra emerytura) sobie znaleźć Tak zgadzam się, treść tego dokumentu zwanego "umową społeczną" budzi kontrowersje. Społeczeństwo bowiem będzie dopłacać przez prawie 30 lat do górnictwa, do mężczyzn w sile wieku który są pracownikami specjalnej troski i nie mogą(nie chcą: bo tu mają 25 lat pracy i ekstra emerytura) sobie znaleźć zatrudnienia w innym sektorze gospodarki.
Więc każdy z nas będzie miał na utrzymaniu górnika, to kolejny socjalny program tym razem górnik+.
samsza
Dla mnie ciekawe ilu nowych "górników" jest właśnie zatrudnianych...
1a2b
Od ok 30 lat wszystkie rządy tłumaczą tym tumanom, że nie potrzebujemy już tyle węgla i jak grochem o ścianę.Jak rząd będzie im dla swojego świętego spokoju fundował księżycowe przywileje kosztem reszty społeczeństwa to się nigdy nie pozbędziemy tych matołków.
and00
Fakt ta umowa budzi kontrowersje
Ale w społeczeństwie
Z powodu skrajnie niesprawiedliwego potraktowania górników, dającego im niczym nie uzasadnione przywileje, olbrzymie odprawy, kosztem reszty ludności

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki