REKLAMA

Google inwestuje w Polsce 2 mld dol.

2020-06-24 07:06
publikacja
2020-06-24 07:06
fot. REUTERS/Thomas Peter / FORUM

2 mld dolarów – może być warta inwestycja Google w Polsce; dyrektor rozwoju biznesu Google Cloud w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej Magdalena Dziewguć zapowiada jej rozruch na początku 2021 r. – podaje środowy "Puls Biznesu". Wskazuje, że taka inwestycja to mocny impuls dla PKB i rynku pracy.

"Gdy miesiąc temu Microsoft podał, że zainwestuje w Polsce 1 mld dolarów w chmurę obliczeniową, przypomniano o podobnych deklaracjach złożonych w ubiegłym roku przez Google. Na szczegóły nie trzeba było długo czekać" – pisze gazeta.

Cytuje też wypowiedź Dziewguć, że "region Google Cloud w Warszawie jest największą inwestycją na rynku infrastruktury tego typu w Polsce". "Przygotowujemy się do jego uruchomienia na początku 2021 r." – dodaje.

Jak pisze "PB", będzie to największa w historii inwestycja Google w Polsce, a choć koncern nie podaje jej wartości, to może ona sięgać 1,5-2 mld dolarów.

"To część rozbudowy infrastruktury obliczeniowej i telekomunikacyjnej w Europie, która od 2007 r. kosztowała ponad 15 mld euro. Centra danych i regiony Google działają obecnie w ośmiu krajach, Warszawa jest pierwszym w Europie Środkowej i Wschodniej. Również w Warszawie znajduje się punkt węzłowy sieci optycznej Google łączący huby w Tallinie i Frankfurcie" – czytamy.

"Region chmury będzie składał się z trzech stref dostępowych, każda z nich to niezależna infrastruktura techniczna i software'owa, umożliwiająca niezakłóconą pracę usług cloudowych. Region Google Cloud w Warszawie będzie tego samego typu infrastrukturą, jakie funkcjonują w innych lokalizacjach w Europie i na świecie – w Zurychu, Londynie, Tokio czy Los Angeles. Ze względów bezpieczeństwa nie podajemy dokładnej lokalizacji" – mówi gazecie Dziewguć.

wni/ joz/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (17)

dodaj komentarz
jas2
Po co nam chmura obliczeniowa czy centrum danych w Warszawie, skora takie samo jest już w Berlinie? ;)
kozey
Tą szansę wykorzystają przede wszystkim:
- polskie przedsiębiorstwa produkujące serwery i ich podzespoły...
- polskie przedsiębiorstwa produkujące urządzenia do wentylacji, chłodzenia i ppoż w serwerowniach...
- polacy obsługujący i serwisujący bezobsługowe i niemal bezserwisowe obiekty serwerowni...
-
Tą szansę wykorzystają przede wszystkim:
- polskie przedsiębiorstwa produkujące serwery i ich podzespoły...
- polskie przedsiębiorstwa produkujące urządzenia do wentylacji, chłodzenia i ppoż w serwerowniach...
- polacy obsługujący i serwisujący bezobsługowe i niemal bezserwisowe obiekty serwerowni...
- generalni wykonawcy z polskim kapitałem, którzy nie mają żadnego doświadczenia w budowie takich obiektów...
- polskie społeczeństwo mogące podziwiać niezwykle skromną i ubogą architekturę zbudowanego gdzieś na uboczu, obiektu...

Taka to jest "inwestycja" w Polskę.
secundus
google już zainwestowało, instalując polakom szpiega na telefonie, USTAWIENIA/GOOGLE, jak telekomy nie dały władzą danych Polaków, Polacy nie chcieli instalować rządowej aplikacji do śledzenia, tak teraz znamienita większość tel z androidem ma ryzyko ekspozycji na koronke, cichaczem, bez pytania a media milczą
disnej2x
czyli gogola postawi u nas fizyczne serwery jak we Frankfurcie na ktorych beda dzialac aplikacji GCP, nie oznacza to miejsc pracy, conajwyzej dla gosci ktorzy wymienia komputer jak przestanie dzialac
po_co
Nawet opcja którą przedstawiłeś wymaga codziennej pracy wielu specjalistów.
Niewielkie serwery generują dziennie mnóstwo problemów, a co dopiero wielki cluster.
disnej2x odpowiada po_co
imho max kilka osob bedzie mialo tam wstep, ale przy naszych cenach pradu to nie bedzie tani region, wydaje mi sie ze ludzie beda wolec sprawdzony frankfurt
po_co odpowiada disnej2x
Widać niestety, że nie wiesz o czym piszesz.
Wszystko zależy od rozmiaru, stałych pracowników będzie pewnie między 100, a 200 osób - to już wcale nie tak mało.

Dodatkowo przecież trzeba zapewnić całą infrastrukturę techniczną oraz co najważniejsze energię więc to wygeneruje kolejne miejsca pracy.
grzegorzkubik
Szacun. To wszystko dzięki naszym dobrym relacjom w USA. Czekamy na dobre wieści z Waszyngtonu.

Powiązane: Inwestycje w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki