REKLAMA

Goldman Sachs: nagłe wstrzymanie dostaw gazu może spowodować w Niemczech i Włoszech recesję

2022-06-01 19:44
publikacja
2022-06-01 19:44
Goldman Sachs: nagłe wstrzymanie dostaw gazu może spowodować w Niemczech i Włoszech recesję
Goldman Sachs: nagłe wstrzymanie dostaw gazu może spowodować w Niemczech i Włoszech recesję
fot. Reuters / / FORUM

W odpowiedzi na przyjęty szósty pakiet sankcji obejmujący zakaz sprzedaży ropy Rosja może zareagować wstrzymaniem dostaw gazu ziemnego. Taki nagły ruch może wywołać w Niemczech i Włoszech recesję - ocenili analitycy banku Goldman Sachs w środowym komentarzu.

W nocy z poniedziałku na wtorek szefowie państw i rządów UE uzgodnili, że szósty pakiet sankcji przeciwko Rosji obejmie ropę naftową oraz produkty ropopochodne dostarczane z Rosji do państw członkowskich.

"Rada UE zgodziła się na wprowadzenie stopniowego zakazu importu rosyjskiej ropy, z tymczasowym wyjątkiem dla ropy dostarczanej południową odnogą rosyjskiego rurociągu (Przyjaźń II). Podczas gdy Niemcy i Polska - dwa kraje docelowe rurociągu północnego - zgodziły się zamknąć import rosyjskiej ropy do końca roku, Węgry, Słowacja i Czechy będą mogły tymczasowo pobierać rosyjską ropę z rurociągu" - przypomnieli analitycy banku Goldman Sachs w środowym komentarzu nt. konsekwencji, które mogą dotknąć kraje Unii Europejskim po uchwaleniu szóstego pakietu sankcji.

Na unijne embargo na ropę przewidziano okres przejściowy, żeby kraje UE mogły dostosować się do nowej sytuacji. Embargo na ropę importowaną tankowcami ma wejść w życie do końca 2022 r., a na produkty rafineryjne z Rosji na początku 2023 r.

Goldman Sachs zwrócił uwagę, że decyzja o zaostrzeniu sankcji na ropę naftową rodzi pytanie, czy rosyjskie firmy odpowiedzą ograniczeniem dostaw. Analitycy są zdania, że "istnieje zwiększone ryzyko" odpowiedzi Rosji w postaci przerwania dostaw gazu ziemnego, co może doprowadzić do "istotnego pogorszenia perspektyw gospodarczych" Europy.

Nagłe wstrzymanie przepływu gazu "najprawdopodobniej doprowadziłoby do recesji w Niemczech i we Włoszech oraz obniżyłoby wzrost gospodarczy w strefie euro o ponad 2 punkty procentowe" - ocenili eksperci GS. (PAP)

Autorka: Ewa Nehring

neh/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (2)

dodaj komentarz
laleszek
Ciekawe jakie będą odwetowe sankcje ze strony Rosji?
obiektywny_komentator
Nie muszą wprowadzać sankcji. Wkrótce zobaczymy wypłakujące się politykom w rękaw europejskie firmy bez rynku zbytu w Rosji ze wszystkimi tego konsekwencjami: spadkami dochodów, bankructwami, zwolnieniami pracowników itd. Ta wojna to biznes dla USA kosztem Europy. Ale politycy europejscy to zwykłe przyg...py.

Powiązane: Światowa recesja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki