REKLAMA

Goldman Sachs: druga połowa roku prawdopodobnie przyniesie recesję strefie euro

2022-07-27 13:54
publikacja
2022-07-27 13:54
Goldman Sachs: druga połowa roku prawdopodobnie przyniesie recesję strefie euro
Goldman Sachs: druga połowa roku prawdopodobnie przyniesie recesję strefie euro
fot. FabrikaSimf / / Shutterstock

Wskaźnik PMI dla strefy euro spadł w lipcu poniżej 50 punktów; słabnąca aktywność gospodarcza i stałe zmniejszenie przesyłu gazu przez NS1 to jedne z czynników, które w drugiej połowie 2022 prawdopodobnie wywołają w regionie recesję - ocenia Goldman Sachs.

W środę analitycy Goldman Sachs przedstawili analizę czynników, które w ich ocenie doprowadzą w drugiej połowie tego roku do recesji w strefie euro. Jak przypomnieli eksperci, w lipcu wskaźnik PMI dla regionu spadł "poniżej 50 punktów, co było spowodowane przede wszystkim gwałtownym osłabieniem wzrostu w Niemczech".

Według Goldman Sachs zmniejszone dostawy rosyjskiego gazu (obecnie na poziomie 40 proc. przepustowości Nord Stream 1) i jego wysokie ceny będą miały "znaczący wpływ na działalność w nadchodzących kwartałach". Dodatkowo, na środę 27 lipca Gazprom zapowiedział zmniejszenie przepustowości NS1 do 20 proc. - po godzinie 13.40 przepływ nadal był na poziomie ok. 40 proc. Jeżeli dostawy zostaną wstrzymane całkowicie, wówczas "wpędzi to strefę euro w ostrą recesję (ze skumulowanym spadkiem realnego PKB o 1,2 proc. - 2,7 proc.) ze szczególnie dużymi spadkami (PKB - PAP) w Niemczech (1,7 - 3,2 proc,) i we Włoszech (2,6 - 4,1 proc.)". Na pogarszającą się sytuację gospodarczą Włoch wpływ będzie miało także upadek rządu Mario Draghiego - opóźni to wsparcie polityki fiskalnej przez włoski Fundusz Odbudowy, a wybory zaplanowane na 25 września "zwiększają niepewność wokół perspektyw politycznych".

"Nasz nowy scenariusz bazowy zakłada techniczną recesję w strefie euro z kurczeniem się (PKB - PAP) o -0,1 proc. w III kw. i -0,2 proc. w IV kw. (...) przed wznowieniem wzrostu w I kw. 2023 r." - wskazali analitycy. Przesłankami za "umiarkowanym spowolnieniem" są czynniki łagodzące takie jak np. stały wzrost działalności usługowej (z silnym sezonem turystycznym w Hiszpanii) czy utrzymujące się wsparcie fiskalne.

Goldman Sachs zastrzegł, że prawdopodobieństwo wystąpienia recesji w strefie euro w ciągu najbliższego roku oceniają na 60 proc. "Jeśli chodzi o poszczególne kraje, to w drugiej połowie roku Niemcy i Włochy znajdą się w wyraźnej recesji, natomiast Hiszpania i Francja nadal będą się rozwijać" - dodali eksperci. Podkreślili jednak, że może dojść do ostrej recesji, m.in. w przypadku "jeszcze poważniejszego zakłócenia przepływów gazu" czy wystąpienia recesji w USA. (PAP)

autorka: Ewa Nehring

neh/ mick/

Źródło:PAP
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (15)

dodaj komentarz
pippin
Zmieni sie definicje recesji i recesji nie bedzie. W Stanach zadzialalo..
santoriusz
Czytając nagłówek myślałem że swoją prognozę pod skrótem GS zamieściła jakaś Gminna Spółdzielnia a tu masz babo placek, to sam Goldman Sachs. Swoją drogą to polskie GS y powinny zastrzec ten skrót na terytorium RP.
polonu
Niech jeszcze nałożą embargo na Chińskie towary , wtedy będzie pięknie wyglądało i czekać jak długo jeszcze Chiny będą sprzedawać swoje towary za USD , bo to może się szybko skończyć ,
podatnik-
Bobrze,że PRLu bis to nie dotyczy w nim brak Euro jak i gospodarki!
olmert
Ciekawe czy ta Ava Nehring pracuje dla Mossad :)
aszkenazyjski
Nie ma czegoś takiego jak Mossad. Z kolei Mosad ma takich inceli w pupie.
olmert
Przepowiednie tych szajsterów w jarmułkach można jak zwykle potłuc o kant!
midas69
A jak wiadomo, najlepszy rozwój to taki za świeżo wydrukowane euraski. Pogrążająca się w zorganizowanej biedzie głodzie i chaosie Pn Afryka ma do wysłania ok 500mln ludzi do Europy z czego sporo wyląduje na jej południu. Jak ci wszyscy inzynierowie i lekarze zbuduja PKB krajów do których przybli wie tylko GS i kumple królika
bha
Cóż... Kij coraz mocniej i mocniej nienasyconej, bezwzględnej, bez skrupułów zachłanności rynkowej bez umiaru, Kij krótkowidztwa, nieodpowiedzialnego, bezmyślnego od dawna zadłużania po uszy krajów, społeczeństw oraz Kij wyzysku i żerowania latami najtaniej jak się tylko da i uda na pracy ludzkiej większości % osób w wielu krajach Cóż... Kij coraz mocniej i mocniej nienasyconej, bezwzględnej, bez skrupułów zachłanności rynkowej bez umiaru, Kij krótkowidztwa, nieodpowiedzialnego, bezmyślnego od dawna zadłużania po uszy krajów, społeczeństw oraz Kij wyzysku i żerowania latami najtaniej jak się tylko da i uda na pracy ludzkiej większości % osób w wielu krajach w coraz większym ogromie branż i zawodów - ma zawsze dwa końce!!!!!!!!. Z coraz szerzej i szerzej, mocniej i mocniej zadłużanego i pustego portfela, konta, debetu i Salomon w końcu więcej nie naleje!!!!!!!!!!!!!!. Niestety
olmert
Dość tej trockistowskiej agitki !!

Powiązane: Światowa recesja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki