REKLAMA
JUŻ JUTRO

Goldman Sachs: RPP może obniżyć stopy

2014-08-11 11:58
publikacja
2014-08-11 11:58
Goldman Sachs: RPP może obniżyć stopy
Goldman Sachs: RPP może obniżyć stopy

Niska inflacja oraz hamujący wzrost gospodarczy to czynniki, które mogą zmotywować Radę Polityki Pieniężnej do obniżenia stóp procentowych jeszcze w tym roku – uważają analitycy Goldman Sachs.

Źródło: PAP/EPA
Opinie na temat przyszłych działań RPP analitycy jednego z największych banków inwestycyjnych na świecie zawarli w raporcie dotyczących państw regionu Europy Środkowej i Wschodniej.

W akapicie na temat Polski, ekonomiści Goldman Sachs napisali, że z powodu umiarkowanego wyhamowania wzrostu gospodarczego oraz niskiej inflacji istnieje pewne prawdopodobieństwo, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniży stopy procentowe w czwartym kwartale 2014 r. lub na początku 2015 r. Rosnąca awersja do ryzyka oraz ryzyko obniżek stóp mogą zaś osłabiać złotego.

Zdaniem analityków GS w drugim kwartale tego roku polska gospodarka rozwijała się w tempie 3,4% w ujęciu rocznym oraz 0,7% w ujęciu kwartalnym. Szybki szacunek wzrostu gospodarczego w minionym kwartale GUS przedstawi w najbliższy czwartek.

Prognozy zawarte w najnowszym raporcie banku inwestycyjnego wskazują, że w lipcu inflacja nad Wisłą spadła do zera, co byłoby historycznym minimum. Wśród opinii innych analityków spotkać można także głosy mówiące o wystąpieniu deflacji i spadku cen dóbr i usług konsumpcyjnych nawet o 0,2% w ujęciu rocznym. Rozbieżności te ostatecznie w środę rozwieje GUS.

W tym roku odbędą się jeszcze cztery decyzyjne posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej: 2-3 września, 7-8 października, 4-5 listopada oraz 2-3 grudnia. Referencyjna stopa procentowa NBP jest obecnie na historycznie niskim poziomie i wynosi 2,5%.

/mz

Źródło:
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~slepa-bando-kretynow
swiat wstrzymal oddech.....
~olo
GS nakreślił kierunek, więc RPP wykona posłusznie.
~r45
goldman sachs chce komuś sprzedać swoje akcje bo rpp obniży stopy? oj krętacze zza oceanu wy wiecie jak otumanić ulice i malych inwestorów abyście napchali im dzioby papierkami toaletowymi ze spadającą wartością. Mistrzowie kasyna
~Dexter
Jak już GS coś nam radzi to na pewno nie będzie to z korzyścią dla Polski. Straszą ludzi deflacją, a nie jest ona dla nich zła. Jest po prostu zmorą bankowców.
~hiho
RPP będzie mieć deflację dłużej niż przewidywali przez żywność.
~kuba
bzdury, nadal banany z innego kontynentu są tańsze niż jablka, ceny warzyw i owocow zmienily sie tylko w hurtowni, klient w sklepie zaplaci tyle samo

Powiązane: RPP obniża stopy procentowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki