Gliński: Pomoc dla sektora kultury do 4 mld zł

Całkowita wartość pomocy dla sektora kultury w różnych formach może mieć wartość do 4 mld zł, czyli prawie tyle, ile wynosi roczny budżet resortu - powiedział "Gazecie Polskiej" wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

(fot. Michał Dyjuk / FORUM)

Gliński w opublikowanej w środę w tygodniku rozmowie ocenił, że sytuacja, w której się wszyscy znaleźliśmy "jest bezprecedensowa".

"Dlatego też bezprecedensowe i nadzwyczajne muszą być środki, które mają przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się pandemii. Skutki tych ograniczeń odczuwamy wszyscy - choć rzeczywiście są sektory gospodarki, które odczuły je szczególnie dotkliwie. Sfera kultury jest jedną z pierwszych, którą dotknęły ograniczenia i zapewne najdłużej będzie wracała do stanu sprzed epidemii" - powiedział Gliński.

Wicepremier wyjaśnił, że w dłuższej perspektywie, po zakończeniu stanu epidemii i ustaniu zagrożenia, przewidywane jest wdrożenie programu dotacyjnego, tzw. rekompensacyjnego, właśnie dla instytucji kultury, aby mogły wrócić do swojej aktywności.

"Pracujemy w tej chwili nad szczegółami tego rozwiązania" - powiedział. "Pracujemy też nad oszacowaniem strat instytucji kultury, aby przy okazji nowelizacji budżetu, która najprawdopodobniej będzie konieczna, zwiększyć środki na dotacje podmiotowe dla instytucji prowadzonych i współprowadzonych przez MKiDN" - dodał.

"Szacujemy, że całkowita wartość pomocy dla sektora kultury w różnych formach może mieć wartość nawet 4 mld zł, czyli prawie tyle, ile wynosi roczny budżet resortu" - powiedział.

Minister przekazał, że w tle działań pomocowych toczą się prace nad ustawą o statusie artysty, "która systemowo ureguluje część problemów, wobec których dzisiaj stajemy, nie mając gotowego otoczenia prawnego w postaci m.in. planowanego w owej ustawie Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych". 

aop/ pat/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 8 1a2b

http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2019/12/antypolska-propaganda-i-osrodki-za-pieniadze-polskiego-rzadu/

https://www.polishclub.org/2019/10/23/antyrzadowe-za-pieniadze-rzadowe/

! Odpowiedz
29 1 czerwony_wiewior

Tak, dostaną je Zenek i Korona Królów, a dla reszty warunkiem będzie niewystępowanie w TVN

! Odpowiedz
0 18 katzpodola

Tobie to już ten TVN zrył mózg całkowicie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil