REKLAMA

Głęboki spadek niemieckiego PKB

2021-01-14 10:00
publikacja
2021-01-14 10:00
fot. Novikov Aleksey / Shutterstock

Rok 2020 przyniósł najgłębszy od 11 lat spadek produktu krajowego brutto Niemiec. Gospodarka naszych zachodnich sąsiadów skurczyła się o 1/20 za sprawą polityki lockdownów.

PKB Niemiec w 2020 roku był realnie (czyli po uwzględnieniu wzrostu cen) niższy niż rok wcześniej – podał wstępne dane niemiecki urząd statystyczny. Był to rezultat zbieżny z oczekiwaniami większości ekonomistów.

/ Destatis.

W ujęciu nominalnym produkt krajowy brutto RFN oszacowano na 3 329 mld euro. To o 120,1 mld euro mniej niż rok wcześniej. O blisko pół miliona zmalała liczba pracujących. W 2020 roku liczba zatrudnionych wyniosła 44,8 mln i była o 1,1% niższa niż rok wcześniej.

Niemiecka gospodarka mocno ucierpiała na skutek pierwszego, wiosennego lockdownu. Na skutek rządowych zakazów PKB w II kwartale spadł o rekordowe 10,1% kdk. Jeszcze ostrzejsze szykany zostały wprowadzone w listopadzie i w grudniu, ale statystyk PKB za sam IV kwartał jeszcze nie znamy.

W 2019 r. największa gospodarka Europy urosła tylko o 0,6%, do czego przyczyniła się rozpoczęta jeszcze rok wcześniej recesja w sektorze wytwórczym. Po raz ostatni ujemną dynamikę PKB w całym roku Niemcy odnotowały w 2009 roku, gdy spadł on aż o 5,6%.

Na skutek recesji i rekompensat za zamykanie przedsiębiorstw Niemcy odnotowały pierwszy deficyt budżetowy po ośmiu z rzędu latach nadwyżek. Według wstępnych szacunków manko w kasie niemieckiego państwa w 2020 roku zamknęło się w kwocie 158,2 mld euro, co stanowiło 4,8% PKB. To drugi najwyższy deficyt fiskalny od zjednoczenia Niemiec 30 lat temu.

KK

Źródło:
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
jarunia
Biedni uchodźcy myśleli że trafili do nazi raju a przywieźli wirusa nędzy. Ciapaty się martwić
anty12
U nas na pewno bedzeie +5% bo mateuszek tak powiedzial i tak zachachmeci. Cos jak z zzachorowaniami na covid. Wyszlo ze dziennie jest 40-50k a u mateuszka 9k. tylko dlaczego nie chca wracac do sterefy zielonej ? Czyzby mateuszek wiedzial ze chachmeci ?
grzegorzkubik
Niemcy myślą, że zawsze będzie wesoło a tak nie będzie. Tak długo jak będą głosować przeciw sobie tak długo będą problemy.
richie12
Skąd wiesz co myślą Niemcy? No i to proroctwo też bardzo dydaktyczne :)

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki