REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Glapiński: W razie potrzeby NBP udzieli wsparcia rządowi w budowie atomu

2021-11-10 11:28
publikacja
2021-11-10 11:28
Glapiński: W razie potrzeby NBP udzieli wsparcia rządowi w budowie atomu
Glapiński: W razie potrzeby NBP udzieli wsparcia rządowi w budowie atomu
/ NBP

W razie potrzeby NBP udzieli rządowi wsparcia w procesie finansowania budowy energetyki nuklearnej, wykorzystując swoje instrumenty oraz działając zgodnie z mandatem - napisał w artykule dla portalu Wszystko Co Najważniejsze prezes NBP Adam Glapiński

"Ograniczenie roli węgla i emisji dwutlenku węgla w polskiej gospodarce, przy zachowaniu bezpieczeństwa energetycznego, wymaga dużego i stabilnego źródła energii, którym mogą być wyłącznie elektrownie jądrowe. Choć w niektórych krajach energetyka nuklearna wciąż natrafia na opór społeczny, to w ostatnim czasie na świecie rośnie świadomość tego, że to źródło energii jest niezbędnym uzupełnieniem miksu energetycznego. Dla Polski inwestycje w energię jądrową będą stanowiły duże wyzwanie finansowe, ale jestem przekonany, że stawimy mu czoła. Rząd planuje znacząco zwiększyć strumień środków płynących na transformację energetyczną poprzez Fundusz Transformacji Energetycznej zasilany wpływami z opłat za uprawnienia do emisji dwutlenku węgla. Wydaje się, że w tym zakresie możliwe będzie także zaangażowanie zagranicznych inwestorów. W razie potrzeby wsparcia dla tego procesu udzieli także bank centralny, oczywiście wykorzystując swoje instrumenty oraz działając zgodnie z mandatem" - napisał Glapiński.

Zgodnie z ustawą o NBP podstawowym celem działalności banku centralnego jest utrzymanie stabilnego poziomu cen, przy jednoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej rządu, o ile nie ogranicza to podstawowego celu NBP. (PAP Biznes)

tus/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (41)

dodaj komentarz
nepot_synekurzasty
Jak pomoże ? Pieniędzy dodrukuje ?
jpelerj
Nie da rady dodrukować, jak mu waluty poszybują w górę, a kasę z EU to nie wiadomo kiedy zobaczy. Zybertoli głodne kawałki dla suwerena.
3456
pewnie że pomaga płaci pensje zarządowi prezesom od nie istniejących elektrowni pomaga chłopisko .
next3
Drukujemy - rzdajemy i kradniemy. Pisia ekonomia dobrobytu, hahahahaha
drzaraza
Glape stać najwyżej na sfinansowanie sławojki. Ciekawe kiedy go wsadzą do pudła.
jo41
Grubasku u boku kotki blond - ty możesz drukować tylko złotówki a nie euro czy dolara...
Chyb coś mu się pomieszało? Ale tak jest jak starcy zamiast tylko doradzać żądzą.
and00
Czyli jądrówki mamy za darmo?
valveval
Drukuj jeszcze panie prezesie, dolar już powyżej 4,01, Frank 4,37, razem z rzadem podnieście minimalną do 5000 to na pewno inflacja spadnie.

Powiązane: Polska elektrownia jądrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki