REKLAMA

Glapiński: Nierozsądne byłoby podniesienie stóp procentowych, zanim sytuacja pandemiczna się nie wyjaśni

2021-07-20 07:11
publikacja
2021-07-20 07:11
Glapiński: Nierozsądne byłoby podniesienie stóp procentowych, zanim sytuacja pandemiczna się nie wyjaśni
Glapiński: Nierozsądne byłoby podniesienie stóp procentowych, zanim sytuacja pandemiczna się nie wyjaśni
/ NBP

Nierozsądne byłoby podniesienie stóp procentowych, zanim sytuacja pandemiczna się nie wyjaśni – mówi w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Pytany, czy w jego ocenie lipcowa projekcja powinna wygasić oczekiwania na podwyżki stóp procentowych w tym roku, odpowiada, że "Lipcowa projekcja NBP pokazuje bardzo optymistyczną perspektywę". "Wzrost gospodarczy w najbliższych latach będzie szybki i przekroczy 5 proc. Projekcja wskazuje przy tym, że inflacja w przyszłym roku się obniży. Przyczyni się do tego wygaśnięcie lub osłabienie wpływu wielu czynników podażowych i regulacyjnych, które spowodowały, że inflacja wzrosła w tym roku powyżej celu" - podkreśla prezes NBP.

"Co szczególnie ważne z perspektywy NBP, zarówno w 2022 r., jak również w 2023 r. inflacja będzie kształtować się w granicach celu inflacyjnego NBP, tj. 2,5 proc. plus minus 1 pkt proc." - dodaje.

"Niestety, ta optymistyczna projekcja wzrostu PKB jest obarczona wysoką niepewnością związaną z dalszym rozwojem pandemii i jej przełożeniem na sytuację gospodarczą" - zastrzega Glapiński.

Dodaje, że chociaż wpływ kolejnych fal pandemii na gospodarkę jest coraz słabszy, to jednak wciąż występuje i trudno powiedzieć, jaki będzie w przyszłości. "Dlatego byłoby niezbyt rozsądne podnieść stopy procentowe, zanim sytuacja się wyjaśni, zwłaszcza że sytuacja epidemiczna ponownie zaczęła się pogarszać w części krajów" - podkreśla.

Zaznacza jednak, że oczywiście w kolejnych kwartałach może być uzasadnione także rozpoczęcie dyskusji o dostosowaniu polityki pieniężnej. "Jednak aby się tak stało, musimy mieć pewność, że sytuacja pandemiczna nie będzie już zaburzać aktywności gospodarczej" - mówi prezes NBP. "Jednocześnie prognozy musiałyby pokazywać ryzyko trwałego przekroczenia przez inflację górnej granicy odchyleń od celu. Ponadto inflacja musiałaby być wiedziona szybkim wzrostem popytu przy mocnym rynku pracy" - dodaje.

Dopytywany, który scenariusz jest obecnie bardziej prawdopodobny - podwyżka stóp procentowych w listopadzie, czy w I kwartale 2022 r., a może jeszcze później, Glapiński wyjaśnia: "nasze przyszłe decyzje będą zależeć od napływających danych i prognoz". "Nie chciałbym dzisiaj spekulować, bo niepewność jest wysoka. Zobaczymy, jak będzie rozwijać się sytuacja i zależnie od niej będziemy podejmować odpowiednie decyzje" - mówi.

"Mogę przy tym zapewnić, że nasze działania będą podyktowane tylko i wyłącznie dobrem polskiej gospodarki. Będziemy utrzymywać inflację na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym w średnim okresie oraz dbać o stabilność makroekonomiczną i finansową" - dodaje.

Glapiński ocenia, że Polski Ład będzie wspierał wzrost gospodarczy. "Jednak nie mogliśmy uwzględnić w projekcji przewidywanych w ramach Polskiego Ładu rozwiązań. Nie znamy bowiem jeszcze szczegółów programu, w tym konkretnych zapisów ustawowych i szczegółowego harmonogramu wdrażania programu" - wyjaśnia.

"Niemniej można oczekiwać, że zapowiadane w ramach tego programu zmiany podatkowe będą miały pozytywny wpływ na PKB i różnokierunkowy wpływ na dynamikę cen" - dodaje.

"Bez wątpienia zatem Polski Ład stanowi przesłankę dla szybszego wzrostu PKB, ale w przypadku inflacji mamy również bilansujący wpływ niższego opodatkowania pracy" - dodaje.(PAP)

dka/ pat/

Źródło:PAP
Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Komentarze (31)

dodaj komentarz
demeryt_69
"Wyjdź ze swojej jakimi" - c.d.

- Ja nie będę odpowiadał na pytania tych, którzy zaangażowali się w nagonkę, bo ja wam serdecznie współczuję. Ja mogę ewentualnie debatować i rozmawiać z mocodawcą, to znaczy z prezesem Kaczyńskim. Proszę mu przekazać ode mnie ten sygnał. Czekam od wczoraj, dziś,
"Wyjdź ze swojej jakimi" - c.d.

- Ja nie będę odpowiadał na pytania tych, którzy zaangażowali się w nagonkę, bo ja wam serdecznie współczuję. Ja mogę ewentualnie debatować i rozmawiać z mocodawcą, to znaczy z prezesem Kaczyńskim. Proszę mu przekazać ode mnie ten sygnał. Czekam od wczoraj, dziś, będę czekał każdego dnia. Stań, rozmawiaj ze mną uczciwie o ty, co jest w Polsce i nie wysyłaj nagonki. Dziękuję - powiedział Ehud Olmert.

"Panowie, POliczmy głosy" - POnadczasowy klasyk!

demeryt_69
Jeśli rajstopy, to tylko Sukiennikówny :)

itso_lucky
czy oznaka pracoholizmu ? :d
itso_lucky
Nie wchodząc w szczegóły i dyskusje teoretyczne, w praktyce banki centralne przyjęły, że

a) okres krótki to czas do jednego roku;

b) okres średni to od roku do dwóch lat;

c) okres długi to czas powyżej dwóch lat.

źródło: https://www.rp.pl/Opinie/309019911-Marian-Noga-Polityka-pieniezna-w-
Nie wchodząc w szczegóły i dyskusje teoretyczne, w praktyce banki centralne przyjęły, że

a) okres krótki to czas do jednego roku;

b) okres średni to od roku do dwóch lat;

c) okres długi to czas powyżej dwóch lat.

źródło: https://www.rp.pl/Opinie/309019911-Marian-Noga-Polityka-pieniezna-w-Polsce-jaka-jest-a-jaka-byc-powinna.html
andregru
Problem jest w tym iż tacy urzędnicy nie boją się że będą musieli rozliczyć się ze swoich decyzji tak samo jak RPP . Kiedyś za aferę mięsną była kara śmierci a za takie działanie na którym tracą miliony Polaków nic .
jas2
Gospodarka się rozwija a tracą tylko nieroby.
dzo_bajden
nie trzeba byc geniuszem, zeby sie zorientowac, iz tym czlowiekiem steruja fundusze hedzingowe, pewnie same go tam zainstalowaly, podobnie jak skrzypka w 2006 roku. figurant, ktôrego zadaniem jest okraść polaków i wzbogacic miliarderow

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki