Gigantyczna premia dla prezesa NBP? Bank zaprzecza, PiS się odcina

Informacja o dodatkowych premiach i nagrodach otrzymanych przez prezesa NBP w 2018 roku jest nieprawdziwa - zapewnia bank w sprostowaniu opublikowanym w środę na swojej stronie internetowej.

(fot. Michał Dyjuk / FORUM)

Środowy "Fakt" powołując się na raport Najwyższej Izby Kontroli podał, że w 2018 roku prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński przyznał sobie 202,7 tys. zł premii i 304,2 tys. zł nagród.

W sprostowaniu zamieszczonym na stronie internetowej banku centralnego napisano, że "nieprawdą jest, że prof. Adam Glapiński, Prezes Narodowego Banku Polskiego, +wziął sobie jeszcze pół miliona złotych w premiach i nagrodach+".

"Całkowite wynagrodzenie brutto Prezesa NBP w 2018 roku wyniosło miesięcznie średnio 59 134,25 zł. Kwota ta obejmuje wynagrodzenie łącznie z premiami i nagrodami. Wysokość wynagrodzenia Prezesa NBP jest jawna i publicznie dostępna. Nie była także kwestionowana przez Najwyższą Izbę Kontroli. Nie nastąpiły także szczególne zmiany w jej wysokości" - napisano.

"Tym samym nieprawdziwa jest podana w artykule "Faktu" informacja o dodatkowych premiach i nagrodach otrzymanych przez prezesa NBP w 2018 roku" - podkreśla NBP.

Tymczasem do doniesień "Faktu" odnieśli się w środę posłowie. Zdaniem Jacka Tomczaka z PSL doszło do "niezwykłego skandalu ujawnionego przez NIK". "Jeden z czołowych polityków PiS, prezes NBP, w 2018 roku przyznał sam sobie ponad pół miliona złotych nagród i premii. Jest to sytuacja bez precedensu, niezwykle skandaliczna" - oświadczył poseł.

Natomiast Marta Golbik (PO) oceniła, że "wysokość gigantycznych nagród, które przyznają sobie urzędnicy w NBP, w tym pan Glapiński, jest bulwersująca". "To 0,5 mln zł, które mu się nie należały, bo NBP nie wypracował żadnego zysku, żadnej kwoty, która byłaby przekazana do budżetu państwa, a przyznaje sobie niebotyczne pensje i nagrody" - mówiła. Według niej "prezes PiS nie jest w stanie zdyscyplinować w tej sprawie swojego wieloletniego współpracownika".

Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska pytana przez PAP o doniesienia "Faktu" powiedziała: "Oceniamy te informacje krytycznie. Jednak NBP jest niezależną instytucją, na którą nie mamy wpływu". "Tam gdzie PiS mogło, tam doprowadzaliśmy do obniżek wynagrodzeń np. zarobków posłów, kadry menadżerskiej w SPP, czy zarobków kierownictwa NBP" - podkreśliła. "Natomiast na system nagród w niezależnej od polityków instytucji, jaką jest NBP, nie mamy żadnego wpływu" - dodała. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ pad/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 7 andregru

"Adam Glapiński przyznał sobie 202,7 tys. zł premii i 304,2 tys. zł nagród" następny z "Solidarności" który wiedział jak się ustawić .

! Odpowiedz
1 7 kolumb1234

glapa pixi i dixi poziom banku spodzielczego w pcimiu dolnym

! Odpowiedz
23 24 degrengolada

wstyd dla wyborców PiSu (dla mnie również) aby taka osoba piastowała tak wysokie stanowisko. Same skandale dotychczas, teraz mamy już oficjalne potwierdzenie z NIK-u o nieprawidłowościach. Mam nadzieję, że Pan Kaczyński się zajmie tym delikwentem tak jak pozostałymi tego typu "misiewiczami" (błędnymi rycerzami).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
25 15 search

Glapcio to ma haki na Nieinternowanego i dlatego ten stary kawaler bez prawa jazdy co naucza co to rodzina moze mu skoczyc :-))))

! Odpowiedz
34 23 histeryk

Pazerność i Stołki.

! Odpowiedz
18 11 domisie

A ile ma zarabiać ? Normalne że dużo. Grać średnia z banków komercyjnych ?

! Odpowiedz
29 17 search

Partia na ktora glosowales i bedziesz glosowal , bo pewnie dala ci 500 zl szla pod sztandardami WYSTARCZY NIE KRASC, skromosc , pokora,ciezka, paraca STOP -NEPOTYZM . I dzis konkursy na stanowiska zostaly zlikwidowane a liczy sie drzewo genelogiczne PIS.
Malo tego MOrawiecki zabraci ci 15 % z OFE w ramach przeksztalcenia w PPK a ty sie cieszysz bo w zamian dal ci 240 zlotych.
osobiscie kiibicuje PIS bo sa gwarancja ze wroci normalnosc jak wszystko sie wywroci, kwestia czasu

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
41 44 karbinadel

"Jednak NBP jest niezależną instytucją, na którą nie mamy wpływu" - dowcip miesiąca

! Odpowiedz
28 44 modulometer

Człowiek bez krztyny honoru . Gdzie to się wychowało i kto wychowywał tego człowieka? Wydrenował już ludziom kilka mld z lokat przynoszących realne straty i jeszcze sobie nagrodę za to przyznał. Wstydu nie ma.

! Odpowiedz
85 71 search

A gdzie sa Pisowcy Proterianie co obgryzali paznokcie jak Belka zajadal osmiorniczki za 50 zeta.
500 k w rok premi , kto by nie chcial, w sumie to uczciwy patriota Polak o wysokich standardach moralnych i uczciwosci te pieniadze mu sie po prostu naleza. Cieszcie sie ciemny ludzie z PISlandu ze calego NBP nie sprywatyzowal i nie przydzieli sobie akcji managerskich razem ze swoimi blond kobylami

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.