REKLAMA
Tour de spółki

Gigantyczna premia dla prezesa NBP? Bank zaprzecza, PiS się odcina

2019-07-24 16:01
publikacja
2019-07-24 16:01

Informacja o dodatkowych premiach i nagrodach otrzymanych przez prezesa NBP w 2018 roku jest nieprawdziwa - zapewnia bank w sprostowaniu opublikowanym w środę na swojej stronie internetowej.

/ fot. Michał Dyjuk / FORUM

Środowy "Fakt" powołując się na raport Najwyższej Izby Kontroli podał, że w 2018 roku prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński przyznał sobie 202,7 tys. zł premii i 304,2 tys. zł nagród.

W sprostowaniu zamieszczonym na stronie internetowej banku centralnego napisano, że "nieprawdą jest, że prof. Adam Glapiński, Prezes Narodowego Banku Polskiego, +wziął sobie jeszcze pół miliona złotych w premiach i nagrodach+".

"Całkowite wynagrodzenie brutto Prezesa NBP w 2018 roku wyniosło miesięcznie średnio 59 134,25 zł. Kwota ta obejmuje wynagrodzenie łącznie z premiami i nagrodami. Wysokość wynagrodzenia Prezesa NBP jest jawna i publicznie dostępna. Nie była także kwestionowana przez Najwyższą Izbę Kontroli. Nie nastąpiły także szczególne zmiany w jej wysokości" - napisano.

"Tym samym nieprawdziwa jest podana w artykule "Faktu" informacja o dodatkowych premiach i nagrodach otrzymanych przez prezesa NBP w 2018 roku" - podkreśla NBP.

Tymczasem do doniesień "Faktu" odnieśli się w środę posłowie. Zdaniem Jacka Tomczaka z PSL doszło do "niezwykłego skandalu ujawnionego przez NIK". "Jeden z czołowych polityków PiS, prezes NBP, w 2018 roku przyznał sam sobie ponad pół miliona złotych nagród i premii. Jest to sytuacja bez precedensu, niezwykle skandaliczna" - oświadczył poseł.

Natomiast Marta Golbik (PO) oceniła, że "wysokość gigantycznych nagród, które przyznają sobie urzędnicy w NBP, w tym pan Glapiński, jest bulwersująca". "To 0,5 mln zł, które mu się nie należały, bo NBP nie wypracował żadnego zysku, żadnej kwoty, która byłaby przekazana do budżetu państwa, a przyznaje sobie niebotyczne pensje i nagrody" - mówiła. Według niej "prezes PiS nie jest w stanie zdyscyplinować w tej sprawie swojego wieloletniego współpracownika".

Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska pytana przez PAP o doniesienia "Faktu" powiedziała: "Oceniamy te informacje krytycznie. Jednak NBP jest niezależną instytucją, na którą nie mamy wpływu". "Tam gdzie PiS mogło, tam doprowadzaliśmy do obniżek wynagrodzeń np. zarobków posłów, kadry menadżerskiej w SPP, czy zarobków kierownictwa NBP" - podkreśliła. "Natomiast na system nagród w niezależnej od polityków instytucji, jaką jest NBP, nie mamy żadnego wpływu" - dodała. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (31)

dodaj komentarz
andregru
"Adam Glapiński przyznał sobie 202,7 tys. zł premii i 304,2 tys. zł nagród" następny z "Solidarności" który wiedział jak się ustawić .
kolumb1234
glapa pixi i dixi poziom banku spodzielczego w pcimiu dolnym
degrengolada
wstyd dla wyborców PiSu (dla mnie również) aby taka osoba piastowała tak wysokie stanowisko. Same skandale dotychczas, teraz mamy już oficjalne potwierdzenie z NIK-u o nieprawidłowościach. Mam nadzieję, że Pan Kaczyński się zajmie tym delikwentem tak jak pozostałymi tego typu "misiewiczami" (błędnymi wstyd dla wyborców PiSu (dla mnie również) aby taka osoba piastowała tak wysokie stanowisko. Same skandale dotychczas, teraz mamy już oficjalne potwierdzenie z NIK-u o nieprawidłowościach. Mam nadzieję, że Pan Kaczyński się zajmie tym delikwentem tak jak pozostałymi tego typu "misiewiczami" (błędnymi rycerzami).
search
Glapcio to ma haki na Nieinternowanego i dlatego ten stary kawaler bez prawa jazdy co naucza co to rodzina moze mu skoczyc :-))))
domisie
A ile ma zarabiać ? Normalne że dużo. Grać średnia z banków komercyjnych ?
search
Partia na ktora glosowales i bedziesz glosowal , bo pewnie dala ci 500 zl szla pod sztandardami WYSTARCZY NIE KRASC, skromosc , pokora,ciezka, paraca STOP -NEPOTYZM . I dzis konkursy na stanowiska zostaly zlikwidowane a liczy sie drzewo genelogiczne PIS.
Malo tego MOrawiecki zabraci ci 15 % z OFE w ramach przeksztalcenia w PPK
Partia na ktora glosowales i bedziesz glosowal , bo pewnie dala ci 500 zl szla pod sztandardami WYSTARCZY NIE KRASC, skromosc , pokora,ciezka, paraca STOP -NEPOTYZM . I dzis konkursy na stanowiska zostaly zlikwidowane a liczy sie drzewo genelogiczne PIS.
Malo tego MOrawiecki zabraci ci 15 % z OFE w ramach przeksztalcenia w PPK a ty sie cieszysz bo w zamian dal ci 240 zlotych.
osobiscie kiibicuje PIS bo sa gwarancja ze wroci normalnosc jak wszystko sie wywroci, kwestia czasu
karbinadel
"Jednak NBP jest niezależną instytucją, na którą nie mamy wpływu" - dowcip miesiąca
modulometer
Człowiek bez krztyny honoru . Gdzie to się wychowało i kto wychowywał tego człowieka? Wydrenował już ludziom kilka mld z lokat przynoszących realne straty i jeszcze sobie nagrodę za to przyznał. Wstydu nie ma.
search
A gdzie sa Pisowcy Proterianie co obgryzali paznokcie jak Belka zajadal osmiorniczki za 50 zeta.
500 k w rok premi , kto by nie chcial, w sumie to uczciwy patriota Polak o wysokich standardach moralnych i uczciwosci te pieniadze mu sie po prostu naleza. Cieszcie sie ciemny ludzie z PISlandu ze calego NBP nie sprywatyzowal i nie
A gdzie sa Pisowcy Proterianie co obgryzali paznokcie jak Belka zajadal osmiorniczki za 50 zeta.
500 k w rok premi , kto by nie chcial, w sumie to uczciwy patriota Polak o wysokich standardach moralnych i uczciwosci te pieniadze mu sie po prostu naleza. Cieszcie sie ciemny ludzie z PISlandu ze calego NBP nie sprywatyzowal i nie przydzieli sobie akcji managerskich razem ze swoimi blond kobylami

Powiązane: Afera płacowa w NBP

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki