Gigantyczna kara dla JP Morgan za "Londyńskiego Wieloryba"

Największy bank w Stanach Zjednoczonych doszedł do porozumienia z amerykańskimi i brytyjskimi regulatorami rynku w sprawie afery „London Whale”. Kara jaką zapłaci w ramach ugody to blisko miliard dolarów.

O zawarciu ugody z JP Morgan na swoich stronach poinformowały reprezentujące stronę amerykańską Rezerwa Federalna oraz Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Biuro Kontrolera Waluty (OOC) oraz brytyjski Urząd ds. Postępowania Finansowego (FCA). Największy bank USA każdej z instytucji zapłaci osobną wielomilionową karę, których suma sięgnie 920 mln dolarów.

Afera ”London Whale” związana jest z osobą Bruno Iksila, byłego tradera w brytyjskim oddziale JP Morgan Chase. Przydomek „Londyński Wieloryb” zyskał za sprawą skali dokonywanych transakcji na rynku CDS – instrumentów zabezpieczających właścicieli obligacji przed niewypłacalnością dłużnika. W efekcie ryzykownych i sprzecznych z regułami działań, Iksil doprowadził do strat rzędu 6,2 miliarda dolarów.

Godząc się na zapłatę kary, JP Morgan Chase przyznał, że doszło do naruszenia wymogów stawianych przez prawo brytyjskie i amerykańskie, wewnętrzne systemy kontroli ryzyka w banku były niewystarczające, aby zapobiec stratom powstałym na skutek nieodpowiedzialnych działań pracowników.

Przeciwko największemu bankowi w USA wciąż toczą się liczne postępowania m.in. ws,. korupcji w Chinach, manipulowania cenami aluminium czy nieprawidłowościami związanymi z handlem instrumentami finansowymi zabezpieczonych hipoteką.

/mz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~greg

POWINNI RZADAC I MIEC ZAKLEPANE PRZEZ JANSKOW 2MLD DOLAROW NAJMNIEJ I ZA KAZDA TA SPRAWE! WKONCU BYLBY PORZEDEK Z TA ZARZA!!!ZYJACA Z DODRUKU!!! KTORA SOBIE JANKESY STWORZYLI!!

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil