Giertych zapowiada wniosek o przesłuchanie premiera w śledztwie dot. KNF

Mec. Roman Giertych, pełnomocnik biznesmana Leszka Czarneckiego, zapowiedział w niedzielę złożenie wniosku o przesłuchanie premiera Mateusza Morawieckiego w śledztwie dot. KNF. To reakcja na poniedziałkową publikację tygodnika "Newsweek".

(fot. Andrzej Hulimka / FORUM)

Dziennikarze "Newsweeka" mieli ustalić, że "na kilka dni przed tym, jak +Gazeta Wyborcza+ napisała o propozycji korupcyjnej, którą ówczesny szef KNF (Marek Chrzanowski) złożył bankierowi Leszkowi Czarneckiemu, doszło do tajemniczego spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z miliarderem Zygmuntem Solorzem-Żakiem na terenie Świątyni Opatrzności Bożej".

"Jeśli rzeczywiście PMM (premier Mateusz Morawiecki - PAP) na parę dni przed złożeniem przez PiS poprawki, która umożliwiała małym prywatnym bankom przejęcie dużych banków spotkał się z właścicielem takiego małego banku (p. Solorzem), to będzie głównym świadkiem w katowickiej prokuraturze" - napisał Giertych w niedzielę na Twitterze.

Zapowiedział ponadto złożenie wniosku o przesłuchanie szefa rządu w śledztwie dotyczącym Komisji Nadzoru Finansowego oraz o wyłączenie tej sprawy spod nadzoru prokuratora generalnego, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. "W tym tygodniu złożę wniosek o przesłuchanie PMM i o wyłączeniu sprawy śledztwa w Katowicach z osobistego nadzoru nad sprawą sprawowaną przez Prokuratora Generalnego, który podlega pod PMM" - napisał adwokat.

"Gazeta Wyborcza" napisała 13 listopada, że w marcu 2018 roku Marek Chrzanowski, ówczesny szef KNF, zaoferował Leszkowi Czarneckiemu, właścicielowi m.in. Getin Noble Banku przychylność dla tego banku w zamian za około 40 mln zł - miało to być wynagrodzenie dla wskazanego przez szefa KNF prawnika. Czarnecki nagrał rozmowę i złożył w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury. W nagraniu nie znalazła się wypowiedź Chrzanowskiego o tej kwocie. Według biznesmena, były szef KNF miał mu pokazać kartkę, na której zapisał 1 proc., co - jak napisała "GW - miało stanowić część wartości Getin Noble Banku "powiązaną z wynikiem banku".

W zeszłym tygodniu Sąd Rejonowy Katowice-Wschód zdecydował o aresztowaniu na dwa miesiące b. szefa Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego (jak przekazał PAP jeden z jego obrońców Radosław Baszuk, b. szef KNF wyraził zgodę na podawanie nazwiska). Wcześniej katowicka prokuratura, która wnioskowała o areszt, postawiła Chrzanowskiemu zarzut przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego - przewodniczącego KNF - w celu osiągnięcia korzyści osobistej i majątkowej przez inną osobę.

Według publikacji "GW" z nagrania, którego stenogram Czarnecki przekazał prokuraturze wraz z zawiadomieniem o przestępstwie, wynika, że Chrzanowski miał proponować mu następujące przysługi: usunięcie z KNF Zdzisława Sokala - przedstawiciela prezydenta w Komisji i szefa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - bo jest on zwolennikiem przejęcia banków Czarneckiego (Getin Noble Banku i Idea Banku) przez państwo; złagodzenie skutków finansowych zwiększenia tzw. stopy podwyższonego ryzyka (kosztowało to bank ok. 1 mld zł) oraz życzliwe podejście KNF i NBP do planów restrukturyzacji banków Czarneckiego.

Pod koniec listopada prezydent Andrzej Duda podpisał uchwaloną na początku listopada ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru finansowego. Najwięcej kontrowersji w związku z tą ustawą wzbudzała jedna z poprawek, zgłoszonych w drugim czytaniu w Sejmie. Zakładała, że w razie obniżenia sumy funduszy własnych banku poniżej wymaganego w Prawie bankowym poziomu albo powstania niebezpieczeństwa takiego obniżenia Komisja Nadzoru Finansowego "może podjąć decyzję o przejęciu banku przez inny bank za zgodą banku przejmującego", jeżeli nie zagrozi to bezpieczeństwu środków gromadzonych na rachunkach w banku przejmującym.

Podobnej treści poprawka znalazła się jeszcze w innej z ustaw, nad którą prace nie zakończyły się jeszcze w parlamencie. (PAP)

autor: Marta Rawicz

mkr/ par/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
13 11 janek43

mam nadzieję że w końcu ten kodziarki Polsat zacznie chociaż informować co było na komisjach śledczych bo do tej pory przemilczała wszystko. To nie było rzetelne dziennikarsko. Ale spotkać TVN owego bossa Edwarda Miszczaka to musiałby do synagogi już iść.

! Odpowiedz
2 3 jes

Na TVP masz "żetelne" dziennikarstwo. Nie powinieneś oglądać Polsatu, Nieinternowany będzie niezadowolony, że pisowskie trolle oglądają inne tv poza jedyną słuszną.

! Odpowiedz
10 10 siunek

PMM pytał Solorza jaką wrzutę medialną mogą zrobić Tusk z Giertychem, żeby przykryć przesłuchanie Rostowskiego przed komisją śledczą ds mafii VATowskiej.

! Odpowiedz
14 17 tanidran

Po pierwsze ustalił bym czy miała miejsce rozmowa w cztery oczy. Po drugie czy było to rzeczywiście spotkanie czy nie. Roman G. niestety po tym jak upadła jego partia działa jak prawnik polityk. Co się stało z jego ideałami? Szkoda słów. widać, że próbuje się odebrać za wszelką cenę. Trochę to żałosne.

! Odpowiedz
14 10 eagleeye

A pomyslał moze ktoś o tym ze moze chca odkupic Polkomtela od pana Zygmunta operatora PLUS GSM

! Odpowiedz
29 39 karbinadel

Sprawa jest prosta. Zrobili deal, że jeśli Polsat będzie mniej krytykował rząd PiS, to pisowskie NKWD zostawi formy Solorza w spokoju. Może nawet Solorz nic nie musiał do tego dopłacać, a może zatrudnił paru kolesi Mateusza z odpowiednią pensją

! Odpowiedz
17 13 niepelnosprawny_org

dawno powinien siedzieć na co czekacie, by kazdego wolal do sądu i sobie zarty robil z opinii publicznej...

! Odpowiedz
26 30 lelo1949

Ten pan już uważa się,za prokuratora generalnego .....nie za szybko?

! Odpowiedz
20 17 nostsherlock

Wnioski nic nie dadzą, sprawa zostanie olana, jak znajdą się dowody to podstawią słupa.

! Odpowiedz
38 51 trooper

Haha rozliczanie pisiorskiej mafii zaczyna się jeszcze przed zmianą rządu? Niezmiernie nas to cieszy

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil