REKLAMA

Giełda: pogrom spółek PBG, a w Europie cisza przed burzą

Jarosław Ryba2013-03-26 10:33
publikacja
2013-03-26 10:33

Na warszawskiej giełdzie po godzinie handlu nastroje są umiarkowane. Zmiana na szerokim rynku oscyluje w okolicach zera, podobnie jak w indeksie blue chipów. Negatywnymi bohaterami sesji są spółki związane z PBG, które traci 13%.

pieniądze
Źródło: Thinkstock

Silnej wyprzedaży trzecią sesję z rzędu ulega Rafako (-12%). Nie traci za to Hydrobudowa, również należąca do PBG, ale tylko dlatego, że nie może spaść poniżej 1 grosza za akcję. Równie zmasowana wyprzedaż trwa na akcjach Polimeksu (-17%), Ganta (-12%) i Polaquy (-13%). Wszystkie te spółki łączy budowlana branża i znaczne straty pokazane w wynikach za IV kw.

W WIG20 najsłabiej dziś prezentują się Bogdanka (-3%) i TP SA (-1,5%). Na nieznacznym minusie znajduje się KGHM, którego silny trend spadkowy znacznie obciąża główny indeks. WIG20 przełamał w ostatnich dniach kolejne istotne wsparcia i znajduje się obecnie na poziomie 2338 pkt. Wśród największych spółek brakuje liderów wzrostów. Symbolicznie, mimo strajku na Śląsku, drożeją liderzy przemysłu surowcowo-energetycznego: PGE (+1,7%), JSW (1,3%) i PGNiG (+0,9%).

Tylko nieznacznie lepsze nastroje panują na Zachodzie. Europejskie giełdy rosną, ponieważ inwestorzy spodziewają się dobrych informacji o zamówieniach na dobra trwałe i sprzedaży nowych domów z USA. DAX rośnie o 0,18%, CAC40 o 0,6%, a FTSE100 znajduje się tuż nad poziomem odniesienia z wczoraj.

Są to pierwsze zwyżki po trzech spadkowych sesjach na starym kontynencie. Uspokojenie nastrojów przyniosły również słowa Dijsselbloema. Częściowo wycofał się on ze stwierdzenia, że model zastosowany na Cyprze wobec banków będzie teraz obowiązujący w całym eurolandzie.

Dzięki temu w okolicach 1 proc. zyskują akcje mocno przecenianych wczoraj finansowych blue chipów, jak Intesa Sanpaolo, UniCredit, Banco Santander i Deutsche Bank. Otwarcie notowań dla większości europejskich rynków jest dość płaskie, co pokazuje, że rynek potrzebuje wytchnienia, aby z dystansu ocenić kierunek rozwoju sytuacji na Cyprze.

Testem dla sektora bankowego będzie czwartek, na kiedy zapowiedziano pierwsze od prawie dwóch tygodni otwarcie cypryjskich banków.

J.R.
Źródło:
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~lukasz
PBG NIEBAWEM...
400.00- 0.01 TO BĘDZIE REKORD NA BANANIE
HYDROBUDOWA MA REKORD 550.00-0.01 ALE TAM BYŁ SPLIT.
~bandit
właśnie że nie przetrwaja. już kasę wciagnęli więc mogą bankrutować. Ci co się mieli podziałkować już to zrobili. Po co dalej grzebać się w badziewiu
~gerwazy
dzisiaj końcówka mocno pod kreską
~Normalny
PBG buduje gazoport dla Tuska, więc przetrwają na 100%.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki