REKLAMA

Giełda ma trzydziestkę [Podcast]

Bartek Mayer2021-04-17 06:00redaktor
publikacja
2021-04-17 06:00
Puls Biznesu

Jako dziecko była prymusem, jako nastolatka wpadła w depresję, potem romansowała, ale nie jest w stałym związku – warszawska giełda w piątek obchodziła okrągłe urodziny.

10959 dni temu odbyła się pierwsza sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Osoby interesujące się rynkiem kapitałowym doskonale znają najróżniejsze anegdoty o początkach GPW. O pożyczonych na pierwszą sesję komputerach, o telefonach-atrapach czy o świeżo malowanym, lepiącym się do butów parkiecie. Wiesław Rozłucki, pierwszy prezes GPW, wspomina jednak inne, mniej znane fakty z prapoczątków giełdy.

Zupełnie inaczej pamięta je obecny prezes Marek Dietl. 30 lat temu był jeszcze uczniem szkoły podstawowej.

Szybki kurs hoss, bess, baniek spekulacyjnych, kultowych spółek i mnie mniej kultowych inwestorów daje Jerzy Nikorowski z biura maklerskiego BNP Paribas.

Zmieniła się nie tylko sama giełda, ale zmienili się też inwestorzy. I chodzi nie tylko o to, że dziś są starsi niż wtedy. Dziś inaczej myślą, niż myśleli na samym początku polskiego rynku kapitałowego. Jak dodaje Jarosław Dominiak, prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidulanych, dzisiejsze strategie w zeszłym wieku były zupełnie nie do pomyślenia.

Z kolei Adam Torchała, redaktor z Bankiera popatrzył na giełdę zupełnie innymi oczami, niż robi na co dzień: dzisiejsza 30-latka jako dziecko była prymusem wśród rówieśników, jako nastolatka wpadła w depresję i jeszcze przed dwudziestką doczekała się dziecka, potem intensywnie romansowała, ale nie jest wciąż w żadnym stałym związku.

Wszystkie odcinki Pulsu Biznesu do słuchania znajdziecie na stronie www.pb.pl/dosluchania i w aplikacjach podcastowych, w tym na Spotify i Apple Podcasts.

Źródło:
Bartek Mayer
Bartek Mayer
redaktor

Dziennikarz ekonomiczny od 1995 roku, w „Pulsie Biznesu” jednak dopiero od lutego 2017 roku. Pisze o szeroko rozumianym przemyśle, a także o gospodarce Europy Środkowej, w czym bardzo pomocna jest znajomość kilku języków słowiańskich. Z urodzenia krakowianin, z wykształcenia psycholog. Oprócz tego miłośnik rodzinnych gier planszowych i dobrego polskiego kina.

Tematy
Pakiet medyczny dla Ciebie za 45 zł. Rodzina 2+2 za 39,75 zł/os. Porównaj ceny »

Pakiet medyczny dla Ciebie za 45 zł. Rodzina 2+2 za 39,75 zł/os. Porównaj ceny »

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Podcast

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki