REKLAMA

140-metrowy biurowiec w Warszawie z pozwoleniem na użytkowanie

2021-02-25 14:59
publikacja
2021-02-25 14:59
140-metrowy biurowiec w Warszawie z pozwoleniem na użytkowanie
140-metrowy biurowiec w Warszawie z pozwoleniem na użytkowanie
/ Skanska

Najwyższy biurowiec Skanska w tej części Europy, Generation Park Y, został oddany do użytku - poinformowała w czwartek firma. Budynek ma 140 metrów i będzie w nim nowa siedziba centrali Grupy PZU, w której ma pracować kilka tysięcy osób.

Jak przekazała w czwartkowym komunikacie Skanska, głównym założeniem projektu Generation Park było stworzenie takiego miejsca pracy, które odpowie na potrzeby pracowników wszystkich generacji – stąd jego nazwa.

Realizacja kompleksu wystartowała w grudniu 2015 roku. Trzy lata później rozpoczęto wznoszenie 140-metrowej wieży oznaczonej literą Y.

"Dziś, po ponad 5 latach od startu inwestycji, pozwolenie na użytkowanie otrzymuje jego ostatnia część, a jednocześnie pierwszy wieżowiec Skanska w Polsce i najwyższy biurowiec dewelopera w tej części Europy" - podano.

fot. / / Skanska

Biurowiec znajduje się przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie. Jak przekonuje firma, budynek jest najbardziej zielonym wieżowcem w stolicy, oferującym m.in. zrównoważone powierzchnie biurowe, innowacyjne rozwiązania i imponujący widok na miasto.

Dorota Macieja z zarządu PZU Życie odpowiedzialna za obszar nieruchomości w Grupie PZU wskazała, że nowa siedziba Grupy PZU to przede wszystkim inwestycja w pracowników. "Generation Park Y spełnia najwyższe standardy, jeżeli chodzi o warunki, komfort i bezpieczeństwo ich pracy. Jest to również obiekt bez barier, z którego w pełni będą mogły korzystać osoby niepełnosprawne. Bardzo ważne są dla nas również kwestie ekologiczne, chcemy redukować ślad węglowy naszej organizacji i wspierać rozwiązania przyjazne środowisku, także w architekturze. Dlatego przeprowadzka do najbardziej zielonego biurowca w Warszawie będzie dla nas naturalnym krokiem" - powiedziała, cytowana w komunikacie, Macieja.

Jak przekazano, wokół wcześniej ukończonych budynków kompleksu położony został chodnik z tzw. zielonego betonu, który dzięki swoim właściwościom katalitycznym redukuje poziom smogu. Ma on również właściwości samoczyszczące – efekt ten występuje przy opadach deszczu. Technologia zostanie wykorzystana również na ogólnodostępnym placu pomiędzy budynkami X, Y i Z.

Całkowita powierzchnia najmu budynku Y to 47 tys. 600 m kw. GLA (gross leasable area, powierzchnia najmu brutto - PAP), ma 37 naziemnych kondygnacji oraz cztery podziemne.

Niemal na samym szczycie budynku, na 35. piętrze, do dyspozycji pracowników zostanie oddany taras wypełniony roślinami, z którego będzie można podziwiać panoramę stolicy. Na dachu biurowca umieszczone zostaną ule. Z kolei w jego lobby powstanie ściana o powierzchni ponad 300 m kw., która dzięki przeszklonej elewacji, będzie widoczna również z zewnątrz. Pomiędzy budynkami kompleksu powstaną porośnięte roślinami pergole, których dachy będą również obsadzone zielenią.

W Generation Park przewidziano 187 miejsc dla jednośladów, ponad 300 miejsc parkingowych, ulokowanych na czterech podziemnych kondygnacjach budynku. Wszystkie wyposażone są w gniazdka do ładowania pojazdów elektrycznych. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (1)

dodaj komentarz
prs
Architekt sie wysilil ta bryła, nie przegrzal sie czasami?..

Niski w porownaniu do innych?..

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki