General Motors wycofuje się z Indii

Do końca roku koncern General Motors zaprzestanie sprzedaży aut na rynku indyjskim. Ten odwrót to potwierdzenie klęski, jaką Amerykanie ponieśli w drugim najludniejszym kraju świata.

Decyzja o wycofaniu się z Indii to część strategii restrukturyzacyjnej amerykańskiego giganta, w ramach której w marcu GM sprzedał Opla, rezygnując z akwizycji dokonanej 90 lat wcześniej. Opel był finansową kulą u nogi od 16 lat, generując w tym okresie miliardy dolarów strat.

(fot. MARK BLINCH / FORUM)

Klęska w Indiach była mniej kosztowna, ale potencjalnie może okazać się równie dotkliwa. Po 20 latach obecności GM uzyskał niespełna 1% udziału w indyjskim rynku motoryzacyjnym. Tymczasem prognozy zakładają, że w następnej dekadzie Indie staną się trzecim po Chinach i USA rynkiem samochodowym świata, wyprzedzając Japonię. W ubiegłym roku sprzedaż na indyjskim rynku przekroczyła 3 mln aut.

Jednakże GM nie opuszcza Indii definitywnie. Koncern chce zatrzymać jedną fabrykę, produkującą auta na eksport i korzystającą z taniej indyjskiej siły roboczej. W zeszłym roku obrotowym GM wyeksportował z Indii ponad 70 tys. pojazdów – głównie na rynki Ameryki Łacińskiej.

KK/Reuters

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 3 ~zez

Zwijanie potęgi gospodarczej USA ciąg dalszy... Nie żebym szczególnie tęsknił za chińskimi odpowiednikami, ale trend jest widoczny jak na dłoni...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Narzędzia