REKLAMA

Gdzie będzie miała siedzibę inspekcja pracy UE?

2019-05-13 12:30
publikacja
2019-05-13 12:30

Słowacja, Cypr, Łotwa i Bułgaria zgłosiły swoje stolice do przyjęcia siedziby Europejskiego Urzędu ds. Pracy. Nowa agencja ma m.in. pilnować przestrzegania w Unii Europejskiej przepisów chroniących i regulujących mobilność pracowników.

fot. Charles03 / / YAY Foto

Oferty Bratysławy, Nikozji, Rygi i Sofii zostały złożone 6 maja; w poniedziałek Rada UE zamieściła je na swojej stronie internetowej. Teraz do 2 czerwca Komisja Europejska ma przedstawić ocenę tych propozycji w oparciu o uzgodnione kryteria.

Wśród nich jest zachowanie równowagi geograficznej, dostępność lokalizacyjna potencjalnej siedziby, funkcjonowanie placówek szkolnych dla dzieci unijnych urzędników, czy możliwość znalezienia pracy przez ich partnerów na lokalnym rynku.

5 czerwca przedstawiciele państw unijnych mają przeprowadzić polityczną dyskusję w oparciu o ocenę przedstawioną przez KE. Cały proces ma się zakończyć za miesiąc 13 czerwca - wówczas zaplanowane jest głosowanie nad tym, gdzie trafi siedziba nowego urzędu.

Powołanie Europejskiego Urzędu ds. Pracy było odpowiedzią na rosnącą mobilność Europejczyków oraz skargi zachodnich stolic na wykorzystywanie luk w systemie przez pracowników i firmy z tzw. nowych państw unijnych. W ostatnim dziesięcioleciu liczba obywateli UE mieszkających lub pracujących w innym państwie członkowskim niż państwo pochodzenia wzrosła prawie dwukrotnie – do 17 mln w 2017 roku.

Do kompetencji agencji będzie należało m.in. ułatwianie kooperacji między państwami UE w radzeniu sobie z niezadeklarowaną pracą (pracownikami na czarno) i ułatwianie współpracy między unijnymi i krajowymi stronami w poszukiwaniu rozwiązań dotyczących ewentualnych zakłóceń na rynku pracy. Ma ona też zajmować się mediacją między organami państw członkowskich, by rozstrzygać spory transgraniczne. Potrzeba taka może pojawić się np. w przypadku restrukturyzacji przedsiębiorstw działających w kilku państwach członkowskich.

Nowe ciało ma również ułatwiać koordynację między krajami UE w transgranicznym egzekwowaniu przepisów unijnych. Ma też mieć uprawnienia do przeprowadzania skoordynowanych i wspólnych kontroli, lecz nie z własnej inicjatywy. Urząd będzie też działał na rzecz sprawniejszej wymiany informacji, np. na temat praw i obowiązków transgranicznych pracowników.

Nowa agencja połączy techniczne i operacyjne zadania kilku istniejących ciał unijnych, takich jak Komitet Techniczny ds. Swobodnego Przepływu Pracowników, Komitet Ekspertów ds. Delegowania Pracowników, europejska platforma współpracy w zakresie przeciwdziałania pracy nierejestrowanej czy Urząd Koordynacji w ramach europejskiej sieci służb zatrudnienia (EURES).

Z Brukseli Krzysztof Strzępka 

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki