REKLAMA

Gdy liczy się czas – jak się przygotować do kredytu gotówkowego?

Michał Kisiel2016-12-01 13:41analityk Bankier.pl
publikacja
2016-12-01 13:41

Udzielenie kredytu wiąże się z szeregiem formalności. W niektórych przypadkach po pożyczone pieniądze sięgnąć można jednak szybko. Dotyczy to zwłaszcza zobowiązań na niższe kwoty, gdzie banki mogą stosować uproszczone procedury.

Drogę do skrócenia formalności otworzyła bankom Rekomendacja T Komisji Nadzoru Finansowego wprowadzona 3 lata temu. Nadzór umożliwił kredytodawcom stosowanie uproszczonych procedur oceny zdolności kredytowej, ale tylko po spełnieniu pewnych wymagań.

W normalnym trybie bank powinien zweryfikować naszą finansową zdolność do spłaty oraz wiarygodność kredytową. Pierwszy element wymaga od klienta przedstawienia dokumentów potwierdzających źródła i wysokość dochodów oraz zadeklarowania ponoszonych kosztów utrzymania. Analiza jakościowa opiera się z kolei przede wszystkim na historii kredytowej gromadzonej w bazach takich jak BIK oraz ocenie cech klienta i jego dotychczasowej współpracy z bankiem.

fot. / / YAY Foto

Uproszczone procedury

KNF zgodził się, aby banki pominęły niektóre etapy formalności, jeśli w grę wchodzi kredyt na niską kwotę lub klient może pochwalić się dłuższą współpracą z bankiem. Jeśli mamy z kredytodawcą relację od co najmniej 6 miesięcy, maksymalna kwota kredytu udzielanego przy uproszczonej procedurze może być równa sześciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia podawanego przez GUS. Dla osób, które np. posiadają rachunek od ponad 12 miesięcy, limit ten wynosi dwunastokrotność wskaźnika.

Uproszczona droga oznacza, że bank może ocenić zdolność klienta tylko w oparciu o model scoringowy i oświadczenie złożone przez potencjalnego kredytobiorcę. Oświadczenie takie powinno zawierać wysokość osiąganych dochodów oraz ponoszonych wydatków. Dodatkowo klient musi potwierdzić, że podał dane zgodne z prawdą i zgadza się na ich weryfikację.

Co przygotować przed wizytą w banku?

Nie każdy bank musi stosować uproszczone procedury – decyzja zależy do kredytodawcy. Część instytucji korzysta jednak z tych możliwości, a niektóre nawet decydują się na badanie zdolności klienta jeszcze przed udzieleniem kredytu i przygotowanie oferty, z której później można skorzystać tylko „jednym kliknięciem”, np. składając wniosek w bankowości elektronicznej. Wysokość dochodów bank może przy tym ocenić, analizując wpływy na rachunek.

Zazwyczaj jednak staranie się o kredyt w uproszczonej procedurze wymagać będzie co najmniej przedstawienia dowodu tożsamości, zadeklarowania wysokości dochodów, określenia poziomu wydatków i podania informacji dotyczących zatrudnienia. Jeśli przygotujemy zawczasu informacje, wiele instytucji jest w stanie podjąć decyzję nawet w ciągu kilkunastu minut. Często wniosek można wypełnić w internecie, co skraca proces.

Komentarz partnera

Czasami dodatkowy zastrzyk gotówki potrzebny jest od zaraz. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może być kredyt gotówkowy, jeśli tylko jest łatwo dostępny.

Taką ofertę przygotował Bank Zachodni WBK. Wymagań i formalności jest niewiele, a jeśli potrzebne informacje klient będzie miał przygotowane wcześniej, to kredyt może zostać przyznany od ręki.

Przede wszystkim niezbędnym dokumentem będzie dokument potwierdzający tożsamość (np. dowód osobisty, paszport). Konieczne będzie podanie danych aktualnego pracodawcy, takich jak nazwa, adres, telefon, NIP i REGON oraz daty zawarcia umowy o pracę lub daty przyznania emerytury czy renty. Bank zapyta też o wysokość średnich dochodów z ostatniego kwartału.

Do otrzymania kredytu w wysokości do 10 000 zł wystarczy oświadczenie kredytobiorcy o osiąganych dochodach, a w  przypadku kredytów na większe kwoty wymagane będzie zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy.

Paweł Marczuk, ekspert ds. kredytów, Bank Zachodni WBK

Jeśli staramy się o kredyt na wyższą kwotę, nie unikniemy zazwyczaj konieczności dostarczenia dokumentów. Dlatego przed wizytą w banku warto postarać się co najmniej o zaświadczenie od pracodawcy, rachunki umów o dzieło, odcinki emerytury lub renty.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~gdzie_koryto
czy jakikolwiek czytelnik portalu ekonomicznego będzie brał "kredyt gotówkowy"? banksterzy w poszukiwaniu zaginionego targetu. I jeszcze konkretne naganianie na WBK. Ubawiłem się.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki