REKLAMA

Gdańsk zatrudnił owce w roli kosiarek. Dogląda je baca

2022-08-06 13:09, akt.2022-08-07 11:01
publikacja
2022-08-06 13:09
aktualizacja
2022-08-07 11:01
Gdańsk zatrudnił owce w roli kosiarek. Dogląda je baca
Gdańsk zatrudnił owce w roli kosiarek. Dogląda je baca
fot. FOTOGRIN / / Shutterstock

Rozpoczął się pilotażowy projekt "Opływ na wypasie". Na terenie parku nad Opływem Motławy po raz pierwszy wypuszczone zostało stado 15 owiec wrzosówek. Zwierzęta te zadbają o bioróżnorodność, dobrostan gleby oraz selektywne koszenie traw.

Rzeczniczka prasowa Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni Magdalena Kiljan poinformowała PAP w sobotę, że nad bezpieczeństwem zwierząt czuwa ich opiekun, baca Tymoteusz Hagno.

Wrzosówki to jedna z najstarszych rodzimych ras owiec w Polsce. Tradycyjny wypas tych zwierząt w parkach i na łąkach to zauważalny trend w miejskich przestrzeniach. W tym roku wrzosówki po raz pierwszy pojawiły się w okolicy gdańskich bastionów. Ich obecność i apetyt korzystnie wpłynie na stan terenów zielonych w parku Opływu Motławy. Wypas pozwoli na spowolnienie procesów odrastania wysokich roślin. Jak wynika z badań, tam, gdzie bytują owce, znikają chwasty, a pojawiają się wartościowe gatunki roślin.

Zdaniem zastępcy dyrektora Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni ds. przestrzeni publicznej Michała Szymańskiego wypas owiec to ekologiczny sposób na utrzymanie terenów zielonych.

Aktywność wrzosówek będzie można na żywo śledzić za pośrednictwem platformy Youtube. "Opływ na wypasie" to pierwszy projekt miejskiego wypasu owiec w Gdańsku. Jeśli przyniesie oczekiwane rezultaty, niewykluczone jest rozszerzanie jego zakresu. Okolice Opływu Motławy w przeszłości były wykorzystywane jako pastwiska. Wypas owiec w ramach pilotażowego projektu potrwa do końca października. (PAP)

Autor: Krzysztof Wójcik

kszy/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
xiven
baca będzie doglądał je z woreczkami i zbierał odchody? miastowym zakupczone trawniki chyba się nie spodobają ani to że zapach owcy może być odczuwalny
prs
Powinny byc na kazdym wolnym nieuzytku.. baranina jest super.. zwlaszcza mloda..

W Polsce nie ma wogole rynku baraniny, wielka szkoda..

Dobre warzywka i.. mietowa galaretka..
itso_rozszczepici_umysl
mietowa galaretka ? błe
prs odpowiada itso_rozszczepici_umysl
Nie masz pojecia o czym mowisz..jakby ci mozg rozszczepilo..
jenak
Idzie dokładnie ścieżką znaną z "Seksmisji".


Jego Dostojność mieszka sobie na górze, a pospólstwu na dole zgotowała nieprawdopodobny absurd.


O, Bocian, a więc żyjemy!


Jak to koleżanka nic nie wie....
baibina
w warszawie tez był taki projekt... kozy miały wyjadać zielen na wyspie. Przetarg "wygrał" jakiś pastuch czeczen z 3ema zonami i 12tką dzieci spod warswzawy. mial otrzymywac za to jedyne...150 tys zł na rok za kilkadziesiat kóz! Skonczylo sie na tym ze czeczen pieniadze wzial kozy głodne zawszone pozdychaly, reszte musiala w warszawie tez był taki projekt... kozy miały wyjadać zielen na wyspie. Przetarg "wygrał" jakiś pastuch czeczen z 3ema zonami i 12tką dzieci spod warswzawy. mial otrzymywac za to jedyne...150 tys zł na rok za kilkadziesiat kóz! Skonczylo sie na tym ze czeczen pieniadze wzial kozy głodne zawszone pozdychaly, reszte musiala ratować jakaś organizacja broniąca praw zwierzat bo bezdomny któremu czeczen kazał zajmowac się koazami pod groźbą obciecia mu głowy przesta się go chyba go bać! XD

Tutaj skonczy się tak samo na sile tworzy się takie "miejsca pracy" dla "inzynierów" z bliskiego wschodu zeby jakos legalnie dac im pieniadze na harem bab z kocami na glowie

https://wmeritum.pl/abdul-kozy-warszawie/296217
karbinadel
Tak wygląda rasowa influencerka :)

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki