REKLAMA

Gatnar z RPP podtrzymuje postulat podwyżki stóp procentowych o 15 pb.

2021-09-20 15:52
publikacja
2021-09-20 15:52
Gatnar z RPP podtrzymuje postulat podwyżki stóp procentowych o 15 pb.
Gatnar z RPP podtrzymuje postulat podwyżki stóp procentowych o 15 pb.
/ UE Katowice

Eugeniusz Gatnar z RPP podtrzymuje postulat podwyżki stóp proc. o 15 pb. i rozpoczęcia stopniowej normalizacji polityki pieniężnej - wynika z wypowiedzi Gatnara w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach .

"Proponuję, nie tylko ja (...) żeby rozpocząć delikatny proces normalizacji tej polityki. Mówmy o wzroście stóp proc. o 15 pb., takiej sygnalizacyjnej. (...) Opowiadam się za tym, by rozpocząć delikatną, stopniową normalizację polityki pieniężnej" - powiedział Gatnar.

"Boimy się o odkotwiczenie oczekiwań inflacyjnych i powstanie spirali cenowo-płacowej. (...) Skoro rząd prowadzi tak luźną politykę fiskalną, to opierając się na makroekonomicznej zasadzie policy mix bank centralny powinien zaostrzyć politykę pieniężną" - dodał.

Członkowie RPP E. Gatnar, Ł. Hardt i K. Zubelewicz popierali w ostatnich miesiącach wnioski o podwyżkę stóp proc. NBP o 15 pb.

Zdaniem Gatnara na rynku mieszkaniowym powstają nierównowagi.

"Jeżeli stopy proc. wzrosną, mogą powstać duże problemy z obsługą kredytów (hipotecznych - PAP)" - dodał. (PAP Biznes)

tus/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
anty12
caryca Katarzyna powiedzial ze w Hameryce nie podnosza wiec u nas nie trzeba. Kacap z KC pis o wszystkim decyduje.Centralne sterowanie gospodarka.
3456
a co na to doradcy z Ameryki ,podnosić czy nie
1a2b
Gatnar! dobrze ci się mędrkuje za taką kasę. Wypas, nie? Można nawet nie odczuwać napięcia.
piotr2899
Panie Gatnar czy Pan nie widzi co napedza inflacje?
Paliwo 6 zl czyli transport czyli wszystko chyba ze osiolki mamy kupic.
Gaz kolejna podwyzka ponad 7% no chyba to nie ma znaczenia.
Prąd juz podrożał a kolejna podwyżka juz w krótce chyba to tez nie ma wplywu bo nic w przemysle nie dziala na prad z nieba spada.
Rzad
Panie Gatnar czy Pan nie widzi co napedza inflacje?
Paliwo 6 zl czyli transport czyli wszystko chyba ze osiolki mamy kupic.
Gaz kolejna podwyzka ponad 7% no chyba to nie ma znaczenia.
Prąd juz podrożał a kolejna podwyżka juz w krótce chyba to tez nie ma wplywu bo nic w przemysle nie dziala na prad z nieba spada.
Rzad mowi wzrost placy minimalnej rekompensuje podwyzki.
Ok tylko czemu wzrasta tylko placa minimalna reszta pensji stoji w miejscu a ceny rosna czyli jak ktos zarabia wiecej niz najnisza krajowa to realnie jego zaropki spadly bo ceny poszy do gory.
Trzeba byc ekonomista z RPP zeby tego wszystkiego nie rozumiec.
No nie dzwmy sie bo szanowny Pan Premier nie wie ile chleb kosztuje dramat kto nami rządzi.
Mam nadzieje ze cala ta elite ktos w koncu na taczkach wywiezie tam gdzie jest ich miejsce.
A teraz podwyżka stop procentowych co spowoduje zmiane oprocentowania dlugu publicznego czy my wszyscy zaplacimy wiecej podatkow zeby to splacic co towarzystwo rozdalo.
No i oczywiscie raty kredytow wzrosna bo przeciez oprócz patologi elektorat PIS trzeba im dac bo im sie nalezy a normaly czlowiek w tym kraju zeby gdzies mieszkac musial wziasc kredyt na mieszkanie bo nie ma tyle pieniedzy z uczciwej pracy zeby odlozyc.
Zastanowcie sie Panowie z RPP czy warto krzywdzic jeszcze bardziej biednych ludzi którzy ciężko pracują na chleb ktory jest coraz droższy.

brmarcin
O ceny paliw może zapytać mega managera z Pcimia. Bo przed kilkoma laty kiedy ropa przekraczała 100 USD/b benzyna skoczyła to 6 zł, teraz jest 70 USD i też kosztuje 6 zł. No, ale potrzeba zysków PKN do utrącania mediów (zakup prasówki), finansowania chorych pomysłów Sasina (kupno Energii, Lotosu i PGNIG), które zmonopolizują O ceny paliw może zapytać mega managera z Pcimia. Bo przed kilkoma laty kiedy ropa przekraczała 100 USD/b benzyna skoczyła to 6 zł, teraz jest 70 USD i też kosztuje 6 zł. No, ale potrzeba zysków PKN do utrącania mediów (zakup prasówki), finansowania chorych pomysłów Sasina (kupno Energii, Lotosu i PGNIG), które zmonopolizują na powrót państwo.
brmarcin
I tak przy okazji .. a co mają powiedzieć, którzy mają oszczędności, bo nie chcieli lewarować się całe życie ???
jas2 odpowiada brmarcin
Jak w Orlenie za drogo to kupuj na BP, albo na Shell.
admiral1
"Rezerwę obowiązkową stanowi wyrażona w złotych część środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych i uzyskanych ze sprzedaży papierów wartościowych z wyjątkiem środków przyjętych od innego banku krajowego, spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-"Rezerwę obowiązkową stanowi wyrażona w złotych część środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych i uzyskanych ze sprzedaży papierów wartościowych z wyjątkiem środków przyjętych od innego banku krajowego, spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej oraz środków zwrotnych otrzymanych z BFG. Wysokość stopy rezerwy obowiązkowej ustala Rada Polityki Pieniężnej. Od 30 kwietnia 2020 r. stopa rezerwy obowiązkowej wynosi 0,5 proc. dla wszystkich rodzajów depozytów, z wyjątkiem środków uzyskanych z tytułu transakcji repo i sell-buy-back oraz środków pozyskanych co najmniej na 2 lata, dla których stopa rezerwy obowiązkowej wynosi 0 proc."

Czy wobec tego faktycznie ze 100 złotych z mojej lokaty bank ma obowiązek trzymać jedynie u siebie 50 gr?

A gdyby co 50 Polak poszedł do banku po swoje pieniądze?

maniek_as
Chciałem powiedzieć o 15%
Eugeniusz Gatnar
nonnn
ludziska oslepiaja nas stopami procentowymi ale to winno byc najmniejsze zmartwienie gdyz bankiers.pl winni zwrocic uwage na rezerwy obowiazkowe bankow ktore cichaczem zeszly z 3,5 % siedmiokrotnie nizej na 0,5% dla Poloni, co jest niczym innym jako potencjalne sprzeglo na inflacje +700% short therm

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki