GUS potwierdza: inflacja powyżej celu NBP

Finalny odczyt czerwcowej inflacji CPI potwierdził wnioski z raportowanego na początku miesiąca tzw. szybkiego szacunku. Po raz pierwszy od siedmiu lat inflacja cenowa przekroczyła cel Narodowego Banku Polskiego.

W czerwcu ceny dóbr i usług konsumpcyjnych wzrosły w porównaniu do czerwca 2018 r. o 2,6 proc., zaś w porównaniu do maja 2019 r. o 0,3 proc. – poinformował dziś GUS. Przypomnijmy, że w maju inflacja cenowa ukształtowała się na poziomie 2,4 proc. r/r oraz 0,2  proc. m/m.

(Bankier.pl)

W ten sposób po raz pierwszy od listopada 2012 roku inflacja CPI przekroczyła cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego wynoszący 2,5% rocznie z dopuszczalnym odchyleniem o 1 pkt. proc. w górę i w dół.

W czerwcu najszybszy wzrost cen odnotowano w kategorii „żywność i napoje bezalkoholowe”, gdzie ceny były o 5,7% wyższe niż przed rokiem, co podbiło roczną dynamikę całego wskaźnika CPI o 1,30 pkt. proc. Ale szybki wzrost cen dał się konsumentom we znaki także w usługach. Według GUS cenniki w restauracjach i hotelach poszły w górę o 4,1%, w rekreacji i kulturze - o 3,4%, a w edukacji - o 3,1% rdr.

Co więcej, patrząc na zapowiedzi płynące z banków i firm telekomunikacyjnych w najbliższych miesiącach także w tych branżach można spodziewać się wzrostu cen. To o tyle istotne, że jeszcze w czerwcu GUS w kategorii „łączność” notował ceny o 1,5% niższe niż przed rokiem i zarazem aż o 1,1% wyższe niż przed miesiącem. Jest dość prawdopodobne, że ta deflacyjna obecnie kategoria lada moment zacznie działać inflacyjnie.

Do tego należy wziąć poprawkę na obowiązujące do końca roku administracyjne zamrożenie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, co w nieco sztuczny sposób powstrzymuje wzrost wskaźnika CPI. Mamy także kategorię „odzież i obuwie”, w której ku zdziwieniu wielu ekonomistów GUS od 15 lat obserwuje deflację (w czerwcu -1,6% rdr).

Patrząc przez pryzmat konkretnych produktów najmocniej podrożały warzywa (aż o 27,3% rdr), cukier (o 23,3%), mięso wieprzowe (o 10,6% rdr), pieczywo (9,8%) oraz  mąka (9,4%). Tańsze niż przed rokiem były m.in.  jaja (o 6,1%), masło (o 6%), owoce (o 4,3%) i mleko (o 0,7%).  GUS odnotował też obniżkę ceny energii elektrycznej o 6,8% rdr, choć tak naprawdę był to efekt obniżki podatków (akcyzy oraz opłaty przejściowej).  Bardzo mocno – bo o 8% rdr- wzrosły ceny turystyki zorganizowanej, zwłaszcza zagranicznej (wzrost o 11,4% rdr).

"W lipcu 2019 r. oczekujemy dalszego sezonowego spadku cen odzieży i obuwia, a także spadku cen w transporcie (w wyniku spadku cen paliw). Tempo wzrostu cen żywności powinno być nieco wolniejsze od czerwcowego. Miesięczny wskaźnik cen powinien wynieść -0,1 proc., natomiast roczny 2,6 proc." - prognozuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 13 trooper

Jak dali 500+ 3 lata temu to starczało prawie na wynajem malej kawalerki. Dziś trzeba mieć trzy razy 500+ na wynajem takowej. A gdzie jedzenie? Gdzie ubrania? Gdzie bilety na autobus i ksiazki dla dzieci?

! Odpowiedz
8 94 trooper

W końcu GUS zauważył (lub przyznał) to co przeciętny Polak zauważa od 2-3 lat - rosnące bez opamiętania ceny i szmacenie polskiej waluty.

! Odpowiedz
32 38 jes

Link z Nowogrodzkiej dotarł do trolli w rekordowym czasie. Postawieni na baczność, nawet toaletę musieli przerwać aby szybko skomentować.

! Odpowiedz
5 80 secundus

Ile musieli by płacić za obligacje, gdyby podawano rzeczywistą inflację?

! Odpowiedz
10 47 trooper

Więcej niż mają. A że nic nie mają, to pytanie powinno brzmieć: ile my Polacy będziemy płącić za zaciągnięte przez PIS długi (obligacje) gdyby podawano rzeczywistą inflację? I tak źle i tak nie dobrze niestety :(

! Odpowiedz
12 11 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
41 10 1as

Najważniejsze, że obiecał POdwyżki, nie tylko w sektorze budżetowym rozumiem. PO prostu POdwyżki.
Czyli każdy wierny pracodawca POwinien POsłuchać wodza i dać POdwyżkę.

! Odpowiedz
17 84 1as

"Mamy także kategorię „odzież i obuwie”, w której ku zdziwieniu wielu ekonomistów GUS od 15 lat obserwuje deflację" - a czemu tu się dziwić? Te szmaty z Bangladeszu i tak są sprzedawane z przebitką liczoną w tysiące procent w stosunku do kosztów produkcji.

! Odpowiedz
72 154 mith21

Musi być bardzo źle skoro już nawet GUS musiał poluzować propagandę sukcesu, żeby nadążyć za rzeczywistością.

! Odpowiedz
50 102 1a2b

Tyle to wiedzą wszyscy i to bez badań. To widać gołym okiem.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil