REKLAMA

GUS: ceny mieszkań w górę. Większe podwyżki na rynku wtórnym

2021-04-06 10:59
publikacja
2021-04-06 10:59

W IV kwartale zeszłego roku ceny mieszkań były wyższe o 8,9 proc., licząc w ujęciu rocznym; mieszkania na rynku pierwotnym kosztowały o 6 proc. więcej, a na rynku wtórnym – o 11,2 proc. - wynika z wtorkowych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

GUS: ceny mieszkań w górę. Większe podwyżki na rynku wtórnym
GUS: ceny mieszkań w górę. Większe podwyżki na rynku wtórnym
fot. LariBat /

"Ceny lokali mieszkalnych w IV kwartale 2020 r. wzrosły o 1,0 proc. w stosunku do III kwartału 2020 r. (w tym na rynku pierwotnym – o 1,7 proc. i na rynku wtórnym – o 0,5 proc.). W porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. ceny lokali mieszkalnych wzrosły o 8,9 proc. (w tym na rynku pierwotnym – o 6,0 proc. i na rynku wtórnym – o 11,2 proc.)." - czytamy w informacji GUS.

GUS podał, że w odniesieniu do średnich cen roku 2015, ceny mieszkań w IV kw. 2020 r. były wyższe o 38,4 proc., w tym na rynku pierwotnym o 27,7 proc., a na ryku wtórnym o 47,8 proc.

Jak tłumaczył urząd statystyczny, przy obliczaniu wskaźników cen lokali mieszkalnych za 2020 r. rynkowi wtórnemu przypisuje się wagę 57,6 proc., a rynkowi pierwotnemu 42,4 proc.

"W IV kwartale 2020 r. w stosunku do III kwartału 2020 r. największy wzrost cen lokali mieszkalnych odnotowano w województwie lubuskim (o 4,7 proc.), natomiast spadki cen wykazano w województwach: opolskim, podkarpackim, mazowieckim i małopolskim" - poinformował urząd statystyczny.

Wskaźniki cen lokali mieszkalnych (w proc.)

IV kw. 2020
I III kw. 2020

kdk rdr I kdk rdr
OGÓŁEM 1,0 8,9 I 2,0 10,9
Rynek pierwotny 1,7 6,0 I 2,2 7,2
Rynek wtórny 0,5 11,2 I 2,0 13,7

autor: Marcin Musiał

Źródło:PAP
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (56)

dodaj komentarz
gromekk
Obecnie ceny mieszkań (zwłaszcza w centrum miasta) odstraszają. Długo szukaliśmy z narzeczoną czegoś w Warszawie, ale ceny nas przeraziły. Lepiej kupic cos na obrzeżach, tam ceny są zdecydowanie atrakcyjniejsze. My mieszkamy w Piasecznie na osiedlu dom marzeń, kupno mieszkania tutaj to była świetna decyzja. Mamy wszystko czego nam Obecnie ceny mieszkań (zwłaszcza w centrum miasta) odstraszają. Długo szukaliśmy z narzeczoną czegoś w Warszawie, ale ceny nas przeraziły. Lepiej kupic cos na obrzeżach, tam ceny są zdecydowanie atrakcyjniejsze. My mieszkamy w Piasecznie na osiedlu dom marzeń, kupno mieszkania tutaj to była świetna decyzja. Mamy wszystko czego nam potrzeba w atrakcyjnej cenie.
m1410
Mieszkania grzeją do góry i są już poza zasięgiem zaklinaczy spadków. Właśnie wybijają nowe szczyty a pandemia jeszcze się nie skończyła, z tego co widzę zaklinaczom się wydaje że ceny spadają , otóż jest dokładnie odwrotnie, co samo w sobie świadczy o mocy tego rynku. Jak Janusz i Grażyna znowu zaczną oczy zwracać ku mieszkaniom Mieszkania grzeją do góry i są już poza zasięgiem zaklinaczy spadków. Właśnie wybijają nowe szczyty a pandemia jeszcze się nie skończyła, z tego co widzę zaklinaczom się wydaje że ceny spadają , otóż jest dokładnie odwrotnie, co samo w sobie świadczy o mocy tego rynku. Jak Janusz i Grażyna znowu zaczną oczy zwracać ku mieszkaniom bo nie będzie już wirusa to będzie szarża odłożonego popytu i wyrwanie sobie wszystkiego z łap, wspomnicie moje słowa.
kazikwaw
Takie są obecnie nadzieje w biurach sprzedaży, nieruchomości, fliperów, którzy z tego żyją. Gdyby nieruchomości miały „wybijać nowe szczyty”, to już by to robiły (jak inne klasy aktywów).

A rynek „robi swoje” i nie ma co tego zaklinać.
https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/ceny-mieszkan-spadly-po-raz-pierwszy-
Takie są obecnie nadzieje w biurach sprzedaży, nieruchomości, fliperów, którzy z tego żyją. Gdyby nieruchomości miały „wybijać nowe szczyty”, to już by to robiły (jak inne klasy aktywów).

A rynek „robi swoje” i nie ma co tego zaklinać.
https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/ceny-mieszkan-spadly-po-raz-pierwszy-od-5-lat-sprzedajacy-schodza-z-cen-ofertowych/5lp67vk
darek_znawca
Jeśli jedziecie trasą S8 Wrocław-Warszawa warto zjechać w Bralinie do restauracji Złoty Kłos na pyszny obiad za 17zł. Na fejsie znajdziesz aktualne menu.
ajsa
darek, spec od kotleta i cen mieszkań
warmiak007
Przecież to jest przy S7
darek_znawca
Dziś z mieszkaniami to mi przypomina sytuację jak z taksówkami w latach 90-tych. Wtedy kto miał jakiekolwiek cztery koła stawiał na taksówkę i uważał, że sytuacja jest załatwiona. A czemu sie tak działo, bo wtedy było bezrobocie duże i każdy myślał, ze na taksówce będzie miał pracę i godziwe wynagrodzenie. I do czego to doprowadziło Dziś z mieszkaniami to mi przypomina sytuację jak z taksówkami w latach 90-tych. Wtedy kto miał jakiekolwiek cztery koła stawiał na taksówkę i uważał, że sytuacja jest załatwiona. A czemu sie tak działo, bo wtedy było bezrobocie duże i każdy myślał, ze na taksówce będzie miał pracę i godziwe wynagrodzenie. I do czego to doprowadziło do zwiększenia sie ilości taksówek, które więcej stały na postojach niż jeździły. Tak teraz podobnie ma sie rzecz z mieszkaniami, kto ma gotówkę w banku która jest oprocentowana na 0%, kupuje mieszkanie w nadziei, ze mieszkanie będzie przynosić na rok zysk 10% czym kuszą banery na mieszkaniach. Więc jest teraz tak, że jak ludzie kupują coraz więcej mieszkań to deweloperzy podnoszą prowizje na nie na 30% a 40%. Jak to sie skończy za rok, dwa, trzy, no tak ze dużo mieszkań będzie stać pustych, bo mało będzie ludzi do wynajęcia ich. Jak będą stały z rok, to będą chcieli ludzie sprzedać, jak będą chcieli sprzedać to cena pójdzie w dół.
darek_znawca
Dlaczego ceny mieszkań spadną w dłuższym okresie:
1) Dużo branż ucierpiało z powodu pandemii w szczególności: branża turystyczna, lotnictwo, hotele, gastronomia, branża beauty.
2) Duży wzrost zgonów za październik wzrost aż o 40% w stosunku do średniej, co spowoduje zwiększenie oferty rynku nieruchomości wtórnego
3) Dużo
Dlaczego ceny mieszkań spadną w dłuższym okresie:
1) Dużo branż ucierpiało z powodu pandemii w szczególności: branża turystyczna, lotnictwo, hotele, gastronomia, branża beauty.
2) Duży wzrost zgonów za październik wzrost aż o 40% w stosunku do średniej, co spowoduje zwiększenie oferty rynku nieruchomości wtórnego
3) Dużo gorszy finansowo wynajem, utrwalenie nauki i pracy zdalnej, nawet po pandemii może się okazać że pracownik nie musi być codziennie w pracy, a student codziennie na uczelni.
4) Przechodzenie wielu usług on-line, bankowość, zakupy, co ograniczy ilość pracowników potrzebnych a miastach
5) Wchodzenie w ogromny niż demograficzny, już o 2023 dużo więcej osób będzie umierać, niż wchodzić na rynek pracy.

Wzrost cen można oczekiwać ze względu:
1) Na poprawę komfortu ludzi każdy chce żyć coraz lepiej w nowych mieszkaniach.
2) Dużo osób prowadzi jednoosobowe gospodarstwa. Dziś nie rzadko singiel ma tylko dla siebie dwa czy trzy pokoje.
darek_znawca
Ceny mieszkań rosły z prostej przyczyny, w wiek produkcyjny 10-20 lat temu wchodziło dwa razy więcej osób niż umierało, obecnie w wiek produkcyjny wchodzi tyle samo osób co umiera. Za 10 czy 20 lat dwa razy więcej osób będzie umierać niż wchodzić w wiek produkcyjny. Ze względu na coraz mniejsze emerytury, dużo osób na emeryturze Ceny mieszkań rosły z prostej przyczyny, w wiek produkcyjny 10-20 lat temu wchodziło dwa razy więcej osób niż umierało, obecnie w wiek produkcyjny wchodzi tyle samo osób co umiera. Za 10 czy 20 lat dwa razy więcej osób będzie umierać niż wchodzić w wiek produkcyjny. Ze względu na coraz mniejsze emerytury, dużo osób na emeryturze zostawi swoje mieszkania w bankach za dodatkowe pieniądze. Następnie sporo mieszkań wpłynie na rynek od spadkobierców mieszkań, banki także będą sprzedawały zastawiane mieszkania.
Wynajem mieszkań staje się coraz mniej opłacalny patrz wyżej oraz coraz większa konkurencja coraz więcej wolnych mieszkań.
OLX styczeń 2020 wynajem = 32 891, sprzedaż = 27 485
OLX luty 2021 wynajem = 47 236, sprzedaż = 33 365
Więc mam pytanie czy mieszkanie w takiej sytuacji będą drożeć czy tanieć?
darek_znawca
Proszę popatrzeć na demografię. Analizując ilość urodzeń i zgonów w Polsce w okresie 1945-2019, można policzyć ile było potrzebnych mieszkań i ile będzie potrzeba. Więc w 2008r pierwszy boom mieszkaniowy potrzeba było 120tys mieszkań, a budowano 165tys, w 2018r drugi boom mieszkaniowy potrzeba było 141tys mieszkań, a budowano 180tys,Proszę popatrzeć na demografię. Analizując ilość urodzeń i zgonów w Polsce w okresie 1945-2019, można policzyć ile było potrzebnych mieszkań i ile będzie potrzeba. Więc w 2008r pierwszy boom mieszkaniowy potrzeba było 120tys mieszkań, a budowano 165tys, w 2018r drugi boom mieszkaniowy potrzeba było 141tys mieszkań, a budowano 180tys, w 2023r potrzeba będzie 82tys mieszkań, w 2028r będzie nadmiar 46tys mieszkań, w 2033r będzie nadmiar 171tys mieszkań, a w szczycie nadpodaży mieszkań 2037r będzie nadmiar aż 200tys mieszkań. Zakładając że rocznie około 20tys mieszkań się wyburza ze względu na starość. Można dojść do wniosków że już za 5 lat mieszkania będą bardzo tracić na wartości. Stare mieszkania kamienice i bloki z wielkich płyt w centrum miast będzie się burzyć i stawiać nowoczesne mieszkania.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki