REKLAMA

GDOŚ po raz kolejny wydłuża postępowanie ws. Złoczewa

2020-09-01 18:04
publikacja
2020-09-01 18:04
GDOŚ po raz kolejny wydłuża postępowanie ws. Złoczewa
GDOŚ po raz kolejny wydłuża postępowanie ws. Złoczewa
fot. Curioso / / Shutterstock

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska na 30 listopada wyznaczył termin rozpatrzenia odwołania od decyzji środowiskowej dla wydobycia węgla brunatnego ze złoża Złoczew - poinformowano we wtorek w BIP GDOŚ. Termin ten został już po raz trzeci zmieniony.

We wtorek w BIP GDOŚ zamieszczone zostało zawiadomienie Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, które się odnosi do postępowania odwoławczego ws. Złoczewa.

W zawiadomieniu czytamy, że ze względu na "skomplikowany charakter sprawy" postępowanie dot. odwołania nie mogło się zakończyć w wyznaczonym terminie i nowym terminem ma być teraz 30 listopada br.

Do wydania koncesji niezbędna jest decyzja środowiskowa, od której odwołanie rozpatruje obecnie Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Pierwotnie termin rozpatrzenia został wyznaczony na 29 maja. Potem został przesunięty na 31 sierpnia, a teraz na 30 listopada.

Zasoby złoża Złoczew, rozciągające się na przestrzeni ok. 10 km na terenie kilku gmin, szacowane są na kilkaset milionów ton węgla brunatnego.

28 marca 2018 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi wydał decyzję środowiskową dla Złoczewa. Od decyzji odwołanie do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska złożyła organizacja ekologiczna Greenpeace. Od tego czasu GDOŚ kilkakrotnie przekładał termin rozpatrzenia sprawy.

Na wniosek spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna postępowanie w sprawie udzielenia koncesji na wydobycie węgla brunatnego ze złoża Złoczew wszczęto pod koniec kwietnia 2019 r.

Według szacunków PGE GiEK wydobycie na poziomie zbliżonym do obecnego - niecałych 40 mln ton rocznie - ze złóż Szczerców i Bełchatów będzie możliwe do roku 2030-2032. Potem ma spadać, ze względu na wyczerpywanie się złóż. Złoże Bełchatów miałoby być eksploatowane do ok. 2038 r. PGE GiEK szacowało, że przy spełnieniu wszystkich warunków, rozpoczęcie eksploatacji Złoczewa byłoby możliwe najwcześniej od 2032 r., a węgiel z tego złoża mógłby zastąpić paliwo z innych odkrywek i zagwarantować dalsze działanie elektrowni Bełchatów. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ wkr/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (1)

dodaj komentarz
sel
Niemcy wydobywają bez przeszkód 160 mln ton węgla brunatnego rocznie i oczywiście cały spalają , a na nasze kopalnie wysyłają Green pis?.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki