REKLAMA

G20: brak zgody ws. klimatu - Trump w izolacji

2017-07-08 14:55
publikacja
2017-07-08 14:55

Przywódcy krajów G20 nie zdołali na szczycie w Hamburgu wypracować kompromisu w sprawie ochrony klimatu. Komunikat końcowy spotkania uwzględni różnice stanowisk w tej kwestii między prezydentem USA Donaldem Trumpem a pozostałymi uczestnikami spotkania.

fot. Jim Bourg / / Reuters

W dokumencie zapisano, że 19 uczestników szczytu "przyjęło do wiadomości" rezygnację Stanów Zjednoczonych ze wspólnej polityki wobec globalnego ocieplenia. Uważają oni, że porozumienie paryskie jest "nieodwołalne", co oznacza odrzucenie amerykańskiego postulatu renegocjacji umowy wynegocjowanej w Paryżu w grudniu 2015 roku. Zadeklarowali, że chcą "szybko" zrealizować zapisy porozumienia.

"Jeżeli nie ma zgody, to ta sprzeczność musi zostać odnotowana w komunikacie" - powiedziała Merkel dziennikarzom po zakończeniu obrad.

Dlatego - tłumaczyła - w komunikacje znajduje się stanowisko Stanów Zjednoczonych, które, "nad czym ubolewamy, zapowiedziały wystąpienie z porozumienia paryskiego". "Cieszę się jednak bardzo, że pozostali szefowie państw i rządów G20 są zgodni co do tego, że porozumienie paryskie jest nieodwracalne, że zobowiązania wynikające z tej umowy powinny zostać jak najszybciej wprowadzone w życie i że przyjęliśmy plan działań dotyczący klimatu i energii" - powiedziała Merkel.

Merkel poinformowała, że w kolejnych latach przewodnictwo w grupie G20 sprawować będą Argentyna, Japonia i Arabia Saudyjska.

Za ukłon w stronę USA agencja dpa uznała włączenie do tekst komunikatu zdania, że Stany Zjednoczone chcą pomóc innym krajom w czystym i skutecznym wykorzystaniu kopalnych źródeł energii.

Wcześniej źródła poinformowały kompromisie w innej spornej sprawie - handlu międzynarodowym. Wszyscy uczestnicy szczytu opowiedzieli się za wolnym handlem i przeciwko protekcjonizmowi. Kraje G20 uznały równocześnie prawo państw do stosowania "instrumentów obrony" w handlu.

Dzięki kompromisowi uniknięto skandalu, jakim byłoby nieprzyjęcie wskutek sporu oświadczenia końcowego szczytu. Na tekst oświadczenia muszą wyrazić zgodę wszyscy uczestnicy rozmów.

Wolny handel krytykowany jest przez prezydenta USA Donalda Trumpa jako niekorzystny dla Ameryki. Stany Zjednoczone mają ogromny deficyt w handlu z Europą, przede wszystkim z Niemcami. Trump groził wprowadzeniem wyższych ceł na niemieckie samochody i europejską stal.

Handel międzynarodowy i ochrona klimatu były najbardziej spornymi tematami podczas dwudniowych obrad w Hamburgu. Natomiast w kwestii walki z międzynarodowym terroryzmem, w tym usuwania islamskiej propagandy z internetu i likwidowania źródeł finansowania dżihadu, panował pełna zgoda.

Macron zapowiedział szczyt klimatyczny w Paryżu w grudniu br.

Po zakończeniu szczytu G20 w Hamburgu prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w sobotę zwołanie w grudniu br. szczytu klimatycznego w Paryżu, na którym mają zapaść decyzje w sprawie finansowania projektów w zakresie ochrony klimatu.

Macron powiedział, że szczyt odbędzie się 12 grudnia i że podjęte zostaną na nim "nowe działania" w sprawach klimatycznych.

Putin: Rosja będzie wywiązywać się z porozumienia klimatycznego

Prezydent Rosji Władimir Putin zapewnił w sobotę, że jego kraj będzie wywiązywał się z paryskiego porozumienia klimatycznego. Putin mówił o stanowisku Rosji w tej sprawie na spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w kuluarach szczytu G20 w Hamburgu.

"Przyczyny zmiany klimatu są mimo wszystko na razie nieznane" - ocenił podczas spotkania Putin, którego wypowiedź przekazały agencje rosyjskie. "Jednak nasze stanowisko jest znane: trzymamy się porozumień paryskich, w tej kwestii podjęliśmy decyzję i zamierzamy się z nich wywiązywać" - dodał.

Rosja podpisała porozumienie paryskie razem z innymi państwami w 2015 roku. W zeszłym roku zapowiadała, że kroki w kierunku ratyfikacji zostaną podjęte w latach 2019-20.

Na początku czerwca br. Putin, komentując zapowiedź wycofania się USA z porozumienia klimatycznego wskazywał, iż nie należy osądzać prezydenta Donalda Trumpa z powodu tej decyzji. W przeddzień szczytu G20 na łamach niemieckiego dziennika "Handelsblatt" Putin potwiedził akceptację Rosji dla porozumienia i podkreślił, że wypełniła ona z nawiązką zobowiązania wynikające z Protokołu z Kioto o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych.

lep/ kot/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Polak
Mam nadzieję że Trump kopnie w ten ich ekologiczny stolik a nie tylko od niego odejdzie
ajwaj
Zlosliwosc przyrody dla klima-lobby (mld. $ KASY dla wybranych) i WSPARCIA przyrody dla Trumpa :)

wlasnie teraz na Grenlandii zanotowano rekord..... ZIMNA nie notowany w historii -33 C w lipcu

http://www.breitbart.com/big-government/2017/07/07/delingpole-record-breaking-cold-in-greenland-alarmists-look-an-arctic-squirrel/

PS.
Zlosliwosc przyrody dla klima-lobby (mld. $ KASY dla wybranych) i WSPARCIA przyrody dla Trumpa :)

wlasnie teraz na Grenlandii zanotowano rekord..... ZIMNA nie notowany w historii -33 C w lipcu

http://www.breitbart.com/big-government/2017/07/07/delingpole-record-breaking-cold-in-greenland-alarmists-look-an-arctic-squirrel/

PS. nazwa Grenlandia nazwana "zielona wyspa" :) ponad 1000 lat temu Wikingowie, mimo ze zasiedlona byla juz 4 500 lat - bo byla zieielona i ciepla z b. korzystna wegetacja
ajwaj
WLASNIE teraz

Erdogan powiedzial, ze TURCJA nie podpisuje paryskiego porozumienia o klimacie-parlament ("prosili" go o to biurokraci z UE)
1. czy cos to mówi o suwerennosci?
2. Rosja, Chiny, Indie & co. wiedza, ze to bzdury - ALE nic nie wplacaja (bo rozwój), a nawet dostaja NETTO, p. Merkel (oprócz
WLASNIE teraz

Erdogan powiedzial, ze TURCJA nie podpisuje paryskiego porozumienia o klimacie-parlament ("prosili" go o to biurokraci z UE)
1. czy cos to mówi o suwerennosci?
2. Rosja, Chiny, Indie & co. wiedza, ze to bzdury - ALE nic nie wplacaja (bo rozwój), a nawet dostaja NETTO, p. Merkel (oprócz innych dala Indii prezencik 1 mld. €)
~Igy
Trump to facet konkretny i dobrze wie że tzw ochrona klimatu to bajka stworzona do wyciągania forsy z naiwnych społeczeństw.
~ecce
G20 in Hamburg: Eine PR-Inszenierung der Weltregierung – und alle spielen mit
Eingestellt von- presselügenclub
~kloss
Teraz czas na nas. Mamy tyle wegla...
open_mind
Używając języka „słynnej” restauratorki Magdy Gessler, no i dupa.

Powiązane: Szczyt klimatyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki