REKLAMA

Wzrosła wartość aktywów w funduszach inwestycyjnych

2020-01-16 15:46
publikacja
2020-01-16 15:46

Wartość aktywów w funduszach inwestycyjnych wzrosła w grudniu o 1,3 proc. do 268,1 mld zł - poinformowano we wspólnym raporcie IZFiA oraz Analiz Online. Analitycy ocenili, że do wzrostu przyczyniły się wzrosty na globalnych rynkach akcji, w tym na polskim oraz wysokie napływy do funduszy dłużnych.

fot. Piotr Zajda / / Shutterstock

"W grudniu obserwowaliśmy wzrosty na globalnych rynkach akcji, w tym - polskim. Indeks MSCI AC World na koniec roku był o +3,4 proc. wyżej niż miesiąc wcześniej. Równocześnie na rynku obligacji rentowności rosły (ceny spadały), co nie sprzyjało wynikom funduszy dłużnych. W efekcie jednak aktywa zgromadzone we wszystkich polskich funduszach inwestycyjnych wzrosły o solidne 3,5 mld zł do 268,1 mld zł" - napisano w zestawieniu.

Z raportu wynika, że największy wzrost w ujęciu wartościowym – o 2,2 mld zł – odnotował segment funduszy aktywów niepublicznych.

"Tradycyjnie wzrost aktywów (głównie dzięki wysokim napływom), odnotował segment funduszy dłużnych (+0,6 mld zł). W tym wypadku wciąż najlepiej sprzedają się fundusze oferowane przez towarzystwa powiązane kapitałowo i dystrybuowane przez banki" - podano.

"Warto odnotować wzrost aktywów funduszy akcji o 0,2 do prawie 25,0 mld zł na koniec grudnia. Był to efekt dobrych wyników zarządzania i napływów do funduszy akcji polskich (prawie +80 mln zł netto). O 0,3 mld zł więcej było również zgromadzone w funduszach mieszanych – głównie dzięki kilku funduszom tworzonych głównie na potrzeby programów emerytalnych" - dodano.

Analitycy podali, że ponad 60 mln zł za pośrednictwem towarzystw funduszy inwestycyjnych jest już zgromadzone w funduszach zdefiniowanej daty w ramach PPK.

Wysokie wzrosty aktywów w ujęciu procentowym odnotowały najmniejsze segmenty funduszy – nieruchomości, sekurytyzacyjne i rynku surowców. W tych ostatnich wartość środków na koniec roku przekroczyła miliard złotych. (PAP Biznes)

kk/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki