ZAPISZ SIĘ

Polskie firmy ścigają się z czasem. Pracują nad lekiem na COVID-19

Agata Wojciechowska2021-10-19 06:00redaktor
publikacja
2021-10-19 06:00

Pandemia przetoczyła się jak walec przez świat. Unia Europejska, korzystając z ekonomicznych doświadczeń, w walce z COVID-19 postanowiła zdywersyfikować swoje przeciwwirusowe działania, stawiając nie tylko na produkcję szczepionki, lecz także i leku. Zastrzyki gotówki w ramach dotacji przeznaczonych na prace badawczo-rozwojowe (B+R) dostało m.in. kilka polskich projektów.

Polskie firmy ścigają się z czasem. Pracują nad lekiem na COVID-19
Polskie firmy ścigają się z czasem. Pracują nad lekiem na COVID-19
fot. Gorodenkoff / / Shutterstock

- Szczepionki ratują życie, ale nie są w stanie wyeliminować koronawirusa. Musimy więc skupić się na leczeniu, by ograniczyć liczbę hospitalizacji, przyspieszyć czas powrotu do zdrowia i zmniejszyć śmiertelność - w swoich wystąpieniach wielokrotnie zaznaczała Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności. - Dlatego też wytyczyliśmy bardzo jasny cel: opracujemy i zatwierdzimy trzy nowe skuteczne środku terapeutyczne przeciwko COVID-19, które mogą zmienić przebieg choroby. Zainwestujemy w badania naukowe i innowacje, będziemy identyfikować nowe, obiecujące leki, zwiększymy zdolności produkcyjne i będziemy wspierać równy dostęp - dodawała.

W Bankier.pl o innowacjach:

Jak na razie, optymalne leczenie rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia polega na podawaniu pacjentom tlenu i kombinacji znanych leków, które stworzono do terapii przy innych chorobach. Przypomina to antycovidowe “łatanie” dziury z dostępnych skrawków materiału. To się jednak ma niebawem zmienić, dzięki m.in. polskim firmom, które “nie poszły na skróty”. Większość bowiem beneficjentów funduszy unijnych w walce z koronawirusem skupiło się na profilaktyce, łatwym zabezpieczeniu przed wirusami lub szybkiej diagnostyce. Nasi rodzimi przedsiębiorcy znaleźli się w nielicznej, ale jakże potrzebnej grupie, pracującej nad lekami i terapiami. Na uwagę zasługują dwa.

Celon Pharma przy unijnym wsparciu pracuje nad inhalacyjnym lekiem na COVID-19. Naukowcy wyselekcjonowali związki, które nie tylko hamują namnażanie się wirusa, jak i jego wnikanie do komórek gospodarza, zapobiegając tym samym ich zniszczeniu.

- Wykorzystamy doświadczenie naszego zespołu w zakresie RNA, nowoczesne laboratoria przygotowane do pracy z wirusami oraz wiedzę w zakresie rozwoju leków innowacyjnych - zapewnia dr Maciej Wieczorek, prezes zarządu Celon Pharma. - Projekt przewiduje podawanie pacjentom wyselekcjonowanego leku już w 2022 roku w ramach testów klinicznych - dodaje.

Lek Celon Pharmy jest o tyle pożądany, że ma być podawany poprzez inhalację, a więc będzie go można stosować w domu. Jednocześnie testowana jest także jego skuteczność w przypadku innych infekcji grypowych.

Aronpharma także korzysta z unijnego finansowania badań. Koncern postawił nacisk na inny aspekt walki z koronawirusem, a mianowicie immunoterapię. Lekarze od początku pandemii podkreślają, że ogólny stan zdrowia znacząco wpływa na przebieg choroby i tak m.in. można zauważyć prawidłowość, że osoby z nadwagą i nałogowo palące papierosy same ryzykują cięższy przebieg choroby.

Innowacyjność pomysłu Aronpharmy polega na połączeniu witamin, minerałów oraz ekstraktów roślinnych bogatych w polifenole i antocyjany w liposomach, które mają zastosowanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Tak stworzony suplement diety będzie o tyle skuteczniejszy od “standardowego”, że nie będzie wiązał się ze stratą substancji wspomagających, stanowiąc swoistą gwarancję dostarczenia zawartego w nim związku. W konsekwencji suplement ten będzie wzmacniał organizm i jednocześnie przeciwdziałał rozprzestrzenianiu się wirusa.

Co to są polifenole i antocyjany?

Polifenole to bioaktywne wiązki roślinne, które nadają im barwę. Mają gorzki i cierpki smak. Chronią rośliny m.in. przed bakteriami, owadami i promieniowaniem UV. Dla ludzi są bezcenne - posiadają właściwości przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i przeciwmiażdżycowe.

Antocyjany - to niebieskie, czerwone i fioletowe barwniki roślin, występujące m.in. w borówkach, malinach, czarnym bzie, jeżynach marchwi i bakłażanie. Wśród ich cech wymienia się: hamowanie procesów zapalnych, ochronę naczyń krwionośnych przed pękaniem, działanie przeciwzapalne.

Na prace badawczo-rozwojowe ukierunkowane na produkty mające pomagać nam w walce z kolejnymi pandemiami, polscy urzędnicy zdecydowali o wydaniu do tej pory 200 mln zł. 

Czy polskie firmy nie obawiają się wybrania “trudniejszego szlaku”? - Nie mogliśmy podjąć innej decyzji, mając zasoby, które możemy wykorzystać do walki z najważniejszym w tym momencie wyzwaniem medycznym i społecznym - zaznacza dr Maciej Wieczorek.

aw

fot. UE / 

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Powiązane: Koronawirus na GPW i giełdach światowych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki