REKLAMA

Francja potraja podatek od cukru w napojach

2017-10-19 10:45
publikacja
2017-10-19 10:45

W nocy ze środy na czwartek przegłosowano we Francji zmiany w opodatkowaniu napojów słodzonych. Od przyszłego roku stawka będzie nawet trzykrotnie wyższa – donosi francuski dziennik „L’Express”.

fot. REUTERS/Mike Blake / / FORUM

Podatek  dcukru w napojach Francja wprowadziła już w 2013 roku. Od tamtej pory jego stawka wynosiła 7,53 euro na hektolitr napoju, w którym znajduje się więcej niż 5 g cukru na 100 ml. Dla francuskiego konsumenta oznacza to ok. 2,5 centa więcej na puszcze słodkiego napoju.

Komisja Spraw Społecznych planuje jednak bardziej zadbać o zdrowie rodaków i przegłosowała wczoraj zmiany w zasadach naliczania tego podatku. Teraz będzie obowiązywała skala podatkowa. Bez zmian pozostaje kwestia zwolnienia z podatku napojów, które zawierają do 5 g cukru na 100 ml. Powyżej tej granicy także będzie obowiązywała ustalona już stawka bazowa, ale jeśli wartość tego wskaźnika przekroczy 8 g, stawka podatkowa będzie naliczana podwójnie. Jej trzykrotność będzie miała natomiast zastosowanie dla napojów, w których cukru będzie ponad 10 g w 100 ml.

Podatek w cenie puszki coca-coli wzrośnie więc z 2,5 centa do 7,5 centa, jeśli producent nie postanowi wprowadzić specjalnie na rynek francuski mniej słodkiej wersji znanego napoju.

Komisja zaadoptowała już zmiany w regulacjach dotyczących zabezpieczenia społecznego i budżetowania na 2018 roku. – Celem nie jest zebranie większej ilości pieniędzy tylko wprowadzenie lepszego środka zaradczego i zachęcenie producentów do zredukowania zawartości cukru – mówił Olivier Veran, lekarz zaangażowany w opracowanie podatku od cukru.

MG

Źródło:
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (12)

dodaj komentarz
autor_widmo
Brawo! kiedy wreszcie u nas ten diabelski cukier opodatkuja! ketchup 25% cukru! to deser pomidorowy, czy co?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
iwonka50
Dosypią zamiast cukru rakotwórczego słodzika będzie oki.
skaurus
Czy rakotwórczy, ciężko osądzić co dzisiaj powoduje raka, ale to, że powstał w laboratorium a nie z trzciny cukrowej/buraków mówi wiele :). W każdym razie kalorie będą się zgadzać.

P.S. Słodzik smakuje jak rozgryziona polopiryna, nawet kawa nie zabija tej goryczy, nie pojmuję jak można tego używać?
janusz26904029 odpowiada skaurus
Niekoniecznie, przecież są popularne słodziki jak stewia.
eltor
Każdy kolejny podatek jest dla Waszego dobra! :)
Będziemy walczyć o Wasze dobro, bezpieczeństwo, zdrowie i komfort i nałożymy tyle podatków, aż w końcu będziecie zdrowi, wypoczęci i szczęśliwi!!

/s
cyklotron
żelazną ręką! zaprowadzimy Was do szczęśliwości...
niewierzacyateusz
eee tą są półśrodki :) ja to bym poszedł na całość i obłożył grubasów podatkiem od nadwagi :)) w grudniu ważymy każdego obywatela i naliczamy podatek na rok następny, za grube dzieciaczki płacą rodzice, opodatkowani oczywiście progresywne :)) ale jak obywatel choć troszkę stracił na wadze w stosunku do grudnia eee tą są półśrodki :) ja to bym poszedł na całość i obłożył grubasów podatkiem od nadwagi :)) w grudniu ważymy każdego obywatela i naliczamy podatek na rok następny, za grube dzieciaczki płacą rodzice, opodatkowani oczywiście progresywne :)) ale jak obywatel choć troszkę stracił na wadze w stosunku do grudnia poprzedniego roku , to dostaje niższą stawkę a jak mu znów przybyło to wyższą :)) a jak ktoś ma niedowagę to ulga podatkowa :))))))) i też progresywnie im większy chudzielec tym większa ulga :)

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki