REKLAMA

Forum Finansów i Inwestycji. Finansowy festiwal na Stadionie Narodowym

2020-01-14 08:55
publikacja
2020-01-14 08:55

10 i 11 stycznia na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyło się pierwsze Forum Finansów i Inwestycji. Impreza organizowana przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, której głównym partnerem medialnym był Bankier.pl, przyciągnęła tłumy.

fot. SII /

Dbałość o finanse osobiste czy sumienne inwestowanie nie są może jeszcze narodowymi sportami Polaków, jednak drugi weekend stycznia pokazał, że głód wiedzy i możliwości w tym zakresie jest w naszym społeczeństwie ogromny. Na Forum Finansów i Inwestycji pojawiło się ponad 3000 osób, co istotnie przewyższyło początkowe oczekiwania organizatorów (aczkolwiek nie spowodowało to żadnych trudności w przebiegu imprezy, na którą wstęp był darmowy).

Dwa dni finansowego festiwalu

Przez dwa dni w biznesowej części Stadionu Narodowego odbyło się ponad 40 wykładów, wystąpień i debat poświęconych finansom osobistym i inwestowaniu. Emerytury, crowdfunding, inwestowanie na rynku polskim i zagranicznym, ETF-y, PPK, złoto, blockchain, dywidendy, forex… każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Osobnego podkreślenia wymaga prawdziwy hit Forum czyli nieruchomości. Liczba osób uczestniczących w wykładach i panelach dotyczących zarabiania na tym rynku potwierdziła, że jest to obecnie najgorętszy temat inwestycyjny w Polsce. Było tak np. w przypadku debaty z udziałem głównego analityka Bankier.pl Krzysztofa Kolanego, którą moderował Michał Żuławiński, redaktor prowadzący dział Rynki.

fot. SII / / SII

- To była pierwsza edycja Forum Finansów i Inwestycji. Naszym celem było przyciągnięcie osób zainteresowanych finansami na poziomie podstawowym. Postawiliśmy więc na tematykę związaną z oszczędzaniem na emeryturę, długoterminowym inwestowaniem dywidendowym, czy w końcu na inwestowanie w nieruchomości. Wybór był słuszny. To właśnie te tematy przyciągnęły na Stadion Narodowy tysiące słuchaczy – mówi Michał Masłowski, wiceprezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

fot. SII /

Miłym zaskoczeniem okazałaś się nie tylko liczba odwiedzających Forum, lecz także ich struktura wiekowa i demograficzna. W przeciwieństwie do wielu innych „finansowych imprez”, mężczyźni w średnim wieku nie stanowili zdecydowanej większości. Sporo natomiast było osób młodych oraz kobiet, pojawiały się także całe rodziny wraz z dziećmi.

- Królowały bez dwóch zdań nieruchomości. To na tych wykładach i panelach dyskusyjnych ludzie stali w przejściu, nie dali wyjść wykładowcom z sal konferencyjnych. Drugim obszarem tematycznym, który głównie interesował inwestorów był crowdfunding, a trzecim, ku naszemu dużemu zadowoleniu, ETF-y. Ogromnym hitem okazały się także finanse osobiste. Wywiad z Marcinem Iwuciem, znanym specjalistą od finansów osobistych przyciągnął rekordową publikę – dodaje Masłowski.

Tuż po inauguracji Forum zaprezentowane zostały wyniki Ogólnopolskiego Badania Inwestorów. Z dumą informujemy, że Bankier.pl ponownie został uznany przez inwestorów za najczęściej wybierany portal internetowy. Szersze omówienie wyników badania opublikowaliśmy w artykule „Polski inwestor nie wierzy w PPK. Wzrósł odsetek deklarujących, że nie wezmą udziału”.

Przyszli inwestorzy na schodach

Wielką popularnością cieszyła się uruchomiona na czas Forum Szkoła Giełdowa, w trakcie której osoby dopiero zaczynające  przygodę z inwestowaniem mogły poznać podstawy tego fachu. Zainteresowanie było tak duże, że sala konferencyjna wypełniła się po brzegi – dosłownie, ponieważ część osób chłonęła wiedzę siedząc na schodach.

fot. SII / / SII

- Istnieje wielka potrzeba edukacji na poziomie podstawowym. To jest coś co wiedzieliśmy od początku, że tak będzie. Pytanie było tylko jak dużą frekwencją to poskutkuje. Okazuje się, że ci pragnęli tej wiedzy okazali się bardzo mobilini i tłumnie stawili się na krótkim kursie inwestowania na giełdzie. Super! To tylko pokazuje, że trzeba taką edukację na poziomie elementarnym szerzyć jak najwięcej. Zrobiliśmy to teraz wspólnie z Giełdą Papierów Wartościowych najlepiej jak to tylko możliwe – dodaje Michał Masłowski.

Forum Finansów i Inwestycji to nie tylko wykłady, ale także – a może przede wszystkim – możliwość zapoznania się z ofertą najróżniejszych podmiotów funkcjonujących na polskim rynku kapitałowym i w jego najbliższym otoczeniu. Obok dobrze znanych z innych imprez stoisk, przy których porozmawiać można było z przedstawicielami Giełdy Papierów Wartościowych, biur maklerskich czy spółek, sporym zainteresowaniem cieszyły się także stanowiska mniej oczywiste.

Drony, piwo, sukienki, egzotyczne słodycze, polski hyperloop,  karma dla zwierząt… Odwiedzający Stadion Narodowy mieli okazję przekonać się, że zainwestować da się niemal we wszystko, a spółki organizujące zbiórki equity-crowdfundingowe mogły poszerzyć grono inwestorów. Oblegane były także stoiska oferujące książki o tematyce finansowej.

Odliczanie do WallStreet rozpoczęte

Wiele wskazuje na to, że Forum Finansów i Inwestycji wpisze się w kalendarz odbywających się w Polsce finansowych imprez i wydarzeń. Samo Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych nie zapomina o swoim wieloletnim już hicie czyli konferencji WallStreet. Do Karpacza inwestorzy i przedstawiciele spółek oraz rynkowych instytucji zjadą tradycyjnie pod koniec maja. Obszerną relację z ubiegłorocznej konferencji przeczytać można w tym artykule.

- Zapraszamy już teraz na ostatni weekend maja na konferencję WallStreet. To z kolei wydarzenie dla tych, którzy chcą mocniej postawić na networking, na tę możliwość spotkania się z władzami wielu spółek, jak również dla tych, którzy chcą się spotkać z władzami rynku kapitałowego. Oczywiście nie zabraknie kilkudziesięciu znanych wykładowców, dla których rokrocznie blisko tysiąc osób przyjeżdża do Karpacza – dodaje wiceszef SII.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
sauk
Byłem i było świetnie. Jedyny mankament to "sale". Specjalnie użyłem cudzysłowu bo były to fragmenty korytarzy wydzielone na Narodowym z większej całości. W efekcie na najmniejszej sali Agora tłum przechodzący za plecami powodował trochę problemów ze skupieniem się nad tym o czym mówili wykładowcy. Dla Byłem i było świetnie. Jedyny mankament to "sale". Specjalnie użyłem cudzysłowu bo były to fragmenty korytarzy wydzielone na Narodowym z większej całości. W efekcie na najmniejszej sali Agora tłum przechodzący za plecami powodował trochę problemów ze skupieniem się nad tym o czym mówili wykładowcy. Dla odmiany na większych "salach" A i B (na których też brakowało miejsca) brak spadku podłogi i krzesła ustawione gęsto jedno za drugim powodowały, że osoby siedzące trochę dalej nie widziały ekranów z prezentacją.

Nie mam najmniejszej wątpliwości, że po tak ogromnym sukcesie pierwszej edycji, a na następnej stawi się znacznie więcej osób. Warto już teraz pomyśleć o lepszym zapleczu konferencyjnym i pojemnych salach z prawdziwego zdarzenia. Nawet jeśli wiązałoby się to z wprowadzeniem niewielkiej opłaty za wejściówkę.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki