REKLAMA

Forum Ekonomiczne w Krynicy: Viktor Orban uhonorowany nagrodą Człowieka Roku

2016-09-06 22:25
publikacja
2016-09-06 22:25

Premier Węgier Viktor Orban został we wtorek uhonorowany nagrodą Człowieka Roku podczas XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy. "Z wielkim szacunkiem dziękuję i przyjmuję tę nagrodę" mówił Orban, odbierając nagrodę z rąk premier Beaty Szydło.

fot. Piotr Guzik / / FORUM

Rada Programowa Forum Ekonomicznego przyznaje nagrodę Człowieka Roku wybitnym osobom, które swoją postawą i dokonaniami wywarły największy wpływ na bieg spraw w Europie Środkowowschodniej.

Premier Orban odbierając nagrodę stwierdził, że mógłby wymienić szereg znakomitych kandydatów do tej nagrody ze Środkowej Europy. "W czwórce wyszehradzkiej mamy wielu znakomitych kolegów, którzy mogli być ludźmi roku, ale bez wątpienia sytuacja jest taka, że ja jestem najstarszy wśród nich" dodał. "Z wielkim szacunkiem dziękuję i przyjmuję tę nagrodę" dodał.

Myślę, że państwo dali tę nagrodę dla sprawy Środkowej Europy. Jestem przekonany, że sprawa, którą reprezentuję, to nic innego jak to, że narody Europy Środkowej muszą zachować swoją tożsamość; tożsamość historyczną, religijną, narodową. To nie jest stary ciuch, który teraz w nowoczesnych czasach trzeba zrzucić. Jest wręcz odwrotnie, to jest pancerz, który nas ochroni - mówił.

"Stoimy u wrót wielkich czasów, cały nasz kontynent się przemieni. Te społeczności będą skuteczne, przetrwają, będą silne, które mają tożsamość historyczną, religijną, narodową. Ja właśnie reprezentuję i chronię to - podkreślił Orban.

"Wobec wszystkich musimy zachować naszą tożsamość, polską, węgierską, środkowoeuropejską, bo inaczej zabraknie dla nas miejsca pod słońcem" - dodał.

"Orban politykiem niezwykle silnym, zdecydowanym i odważnym"

W laudacji Igor Janke z Instytutu Wschodniego wskazywał, że Orban, gdy po raz pierwszy objął stery węgierskiego rządu, był jednym z najmłodszych premierów w Europie Środkowej. Wtedy - jak mówił Janke - zaczął wprowadzać wraz ze swoją młodą ekipą głębokie reformy. Ta młoda ekipa była świetnie przygotowana, pełna dynamizmu, pełna energii, odnosiła wiele sukcesów. Ten premier cieszył się bardzo dużą popularnością (), ale nie był jeszcze politykiem doskonałym - mówił Janke. Jego zdaniem Orban nie przewidział, że jego konkurenci będą sprytniejsi od niego i przygotują lepszą kampanię wyborczą. W efekcie jego ugrupowanie po czterech latach sukcesów, wprowadzania dobrych reform przegrało wybory.

Janke zwrócił uwagę, że gdy po raz drugi Orban stanął na czele rządu w 2010 r., Węgry stały na progu katastrofy finansowej i wielu uważało, że będą drugą Grecją; wiele osób twierdziło też wtedy, że Orban doprowadzi kraj do jeszcze większej katastrofy finansowej. "Tak się jednak nie stało. Węgry powoli wychodzą z kryzysu, stają się mocniejsze. Te reformy, które wydawały się kontrowersyjne, okazały się w dużej mierze skuteczne" - podkreślił. Dziś polski rząd podąża podobnymi ścieżkami - dodał.

Ten polityk od samego początku był człowiekiem umiejącym doskonale analizować, budować strategię, przedstawiać bardzo odważne wizje i - co ważne - realizować je - mówił Janke o Orbanie.

Według Jankego, Orban jest politykiem niezwykle silnym, zdecydowanym i odważnym. W takich trudnych czasach, w jakich żyjemy, tylko tacy politycy mogą coś zmienić stwierdził.

"Viktorze, życzę ci, abyś pozostał dalej tym niepozornym napastnikiem jeszcze przez wiele lat; byś walczył w polityce, byś nie poddawał się" - zakończył swe wystąpienie Janke, który jest autorem książki "Napastnik. Opowieść o Viktorze Orbánie".

W poprzednich latach tytuł Człowieka Roku trafił do m.in.: papieża Jana Pawła II, Lecha Wałęsy, Donalda Tuska oraz Jarosława Kaczyńskiego.

Podczas wtorkowej gali wręczono też nagrodę dla Firmy Roku, która przypadła firmie P4, operatorowi sieci Play. Wręczono też nagrodę w kategorii Nowa Kultura - Nowa Europa, którą otrzymał ukraiński historyk prof. Jarosław Hrycak. Z kolei nagrodę specjalną Forum Ekonomicznego otrzymała gdańska firma Sescom SA, zajmująca się m.in. zdalnym sterowaniem systemami grzewczymi. (PAP)

rbk/ as/ gma/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (20)

dodaj komentarz
~Obserwator
Jaruś kazał go obdarować. Sługus Beatka wykonała rozkaz.
~niepelnosprawny_org
zdecydowany? tak, ale czy wybitnie dobry? zwazywszy na wspolprace z "niedzwiedziem syberyjskim"
~wsx
Zgoda Orban zasłużył, ale honorować Hrycaka. Ten 'profesor' bredzi o 'historii'.
~Ba
Za rok pewnie otrzyma ją Korwin Mikke: za niezwykły wkład teoretyczny w polską myśl ekonomiczną.

Tak się pauperyzuje dobrą markę, na którą trzeba było wcześniej długo pracować.
~otco
Niektórych wściekłych prześmiewców o inklinacjach POwskich spieszę poinformować że Putin już był Człowiekiem Roku a ten tytuł nadal mu nie kto inny jak Newsweek
~chf
czyli niemcy oraz ich ekspozytura na prl2
~wanker
szkoda, ale idzie ku wojnie. Czynników coraz więcej, tu krynicki.
~uhb
Pachołek putina !!!??? - Jakie forum taki Człowiek roku !!!
Komuna wraca
~nik
Jak widziałem te tłumy w Teatrze Wielkim na premierze filmu propagandowego, to stwierdziłem, że komuna już wróciła...
~sw
Bredzisz.
V. Orban przede wszystkim prowadzi politykę prowęgierską niezwykle skutecznie biorąc pod uwagę położenie geopolityczne Węgier. Przynajmniej nie da się napuścić jedynie z węgierską szablą na ruskiego niedźwiedzia, bo mu tak ambasador USA (czy inny namiestnik) każe. Kaczyńskiemu niestety dużo brakuje
Bredzisz.
V. Orban przede wszystkim prowadzi politykę prowęgierską niezwykle skutecznie biorąc pod uwagę położenie geopolityczne Węgier. Przynajmniej nie da się napuścić jedynie z węgierską szablą na ruskiego niedźwiedzia, bo mu tak ambasador USA (czy inny namiestnik) każe. Kaczyńskiemu niestety dużo brakuje do premiera Orbana, pod wieloma względami, w tym pod względem ogarnięcia geopolityki.
Swego czasu człowiekiem roku był D. Tusk, który prowadził politykę (w przerwach na loty oraz towarzyskie mecze piłkarskie) proniemiecką, więc prorosyjską (bo taki tandem w Europie działa próbując wypchnąć z niej USA - naszego jedynego sojusznika), a w konsekwencji - antypolską ('polskość to nienormalność' wg pana premiera Tuska, który dzieckiem będąc w domu gadał po niemiecku - stąd ma problemy tożsamościowe).

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki