REKLAMA
WAŻNE

Fitch: rating USA nadal najwyższy z możliwych

2016-04-13 08:11
publikacja
2016-04-13 08:11

Fitch Ratings nie zmienia ratingu Stanów Zjednoczonych. Światowe mocarstwo utrzymało notę AAA mimo rosnącego długu publicznego.

/ YAY Foto

W najnowszej rewizji amerykańskiego ratingu agencja Fitch nie zmieniła długoterminowej noty (AAA) oraz perspektywy (stabilna). W uzasadnieniu tej decyzji, analitycy agencji podkreślili „niezrównaną elastyczność finansową”, którą Ameryce daje prawo emitowania dolara będącego wciąż podstawową walutą rezerwową świata.

- W 2015 r. amerykańska gospodarka urosła o 2,4%, co było mocnym wynikiem na tle innych rozwiniętych krajów. Wzrost był ograniczony przez załamanie w sektorze naftowym oraz słaby popyt zagraniczny, na który wpływ miał mocny dolar. Motorem wewnętrznego wzrostu pozostaje popyt konsumpcyjny oraz stopniowa poprawa na rynku pracy – stwierdza Fitch. Fitch przypomniał jednak, że amerykański deficyt rośnie w tym roku po raz pierwszy od 2009 r. (2,9% PKB wobec 2,5% PKB w 2015 r). Ponadto według prognoz Fitcha, relacja długu publicznego do PKB będzie stopniowo rosnąć z obecnych 101% do 107% PKB w ciągu najbliższej dekady. Prognozy te zostały poczynione przy założeniu średniego tempa wzrostu PKB na poziomie 2%. Na pierwszy kwartał 2016 r. Fitch prognozuje wzrost o 2,1%.

- Amerykańska gospodarka jest wielka i zróżnicowana, a PKB per capita w parytecie siły nabywczej i kapitał ludzki przewyższają median krajów o ratingu AAA. Gospodarka USA jest jedną z najbardziej produktywnych, dynamicznych i technologicznie zaawansowanych na świecie oraz jest wspierana przez mocne instytucje i dobry klimat dla biznesu – dodaje Fitch.Autorzy najnowszego przeglądu stwierdzili, że amerykańskiemu ratingowi mogłyby zagrozić mocny wzrost relacji długu do PKB, podważenie wiarygodności polityki gospodarczej władz czy negatywny szok, który osłabiłby pozycję dolara jako światowej waluty rezerwowej.

Fitch jest jedną z dwóch wiodących agencji ratingowych, która przyznaje Stanom Zjednoczonym najwyższą możliwą notę. Podobny rating (Aaa) światowemu mocarstwu przyznaje Moody’s. Niższą notę (AA+) od 2011 Ameryce przyznaje agencja Standard & Poor’s.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (14)

dodaj komentarz
~Piada
Tak to jest jak za świeżo stworzone dolce można " kupić " świeżo wyemitowane obligacje i tak w kółeczko a że handlują sami ze sobą to już szczegół, zabawa skończy się jak chińczycy poproszą o obligacje denominowane w juanach :-)
~s6
Kto drukuje pieniądze ten wygrywa i jest bogatszy. Nad Wisłą nie mogą tego zrozumieć i pożyczają dziurę budżetową na procent w bankach komercyjnych, zamiast dodrukować dziurę i nie powiększać długu państwa.
~KIMDZONGKACZYŃSKI
A co mnie interesuje rating czy wartość jakichś durnych dłużnych papierów wartościowych ? Mam gdzieś czy spadnie czy nie w ciągu roku lub dwóch czy nie. I tak nie będę na nich spekulować. A jak za rok prognozy się zmienią o 180 stopni, to i tak nikt nie wykupi tych papierów ode mnie. Proroków nie ma.
~KIMDZONGSCHETYNA
święta racja !!!
~ros
http://niewygodne.info.pl/artykul6/02950-Kiedy-agencje-ratingowe-obniza-notowania-USA.htm
~FreddyDebin
Moim zdaniem powinni dodać rating "potrójny Goldman Sachs", dla kraju który może drukować ile chce.
~Alex
Proponuję zmianę nazwy tej organizacji z "Fitch" na "Bitch".
~Adamec
dodrukowywanie $ w nieskończoność + agencje raitingowe na smyczy i mogą mieć AAAAA+ przy absurdalnie wysokim zadłużeniu.
~bigshort
Taki film niedawno był, całkiem niezły, nazywał się Big short.
W jednej ze scen 2 ludzi z banku rozmawia z pracownicą agencji ratingowej (nie pamiętam której) na temat ich super wysokiej wyceny dramatycznie złych pakietów akcji....
Daje do myślenia jak banki wraz z agencjami trzymają pieczę nad gospodarką i
Taki film niedawno był, całkiem niezły, nazywał się Big short.
W jednej ze scen 2 ludzi z banku rozmawia z pracownicą agencji ratingowej (nie pamiętam której) na temat ich super wysokiej wyceny dramatycznie złych pakietów akcji....
Daje do myślenia jak banki wraz z agencjami trzymają pieczę nad gospodarką i są w stanie zarabiać gigantyczne pieniądze, zupełnie nie zważając na interesy zwykłych ludzi

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki