Fiskus ma aż 6 lat na skontrolowanie twojego zeznania

Barbara Sielicka2011-01-13 07:30
publikacja
2011-01-13 07:30
Wielu z nas przygotowuje się już do złożenia zeznania podatkowego za 2010 rok. Każdy, nawet rzetelnie i uczciwie płacący podatki, może się jednak spodziewać kontroli. Fiskus ma na to aż 6 lat.

Teoretycznie zobowiązania podatkowe przedawniają się po upływie 5 lat. Formalnie więc fiskus ma właśnie tyle czasu na skontrolowanie podatników. Co jednak powoduje, że w praktyce czas ten wydłuża się do 6 lat?

- Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach, a w tym przypadku owym szczegółem jest sposób liczenia tego 5-letniego okresu. Otóż okres ten jest liczony nie od końca roku podatkowego, którego dotyczy składane zeznanie podatkowe, lecz od końca roku, w którym podatnik rozliczył się z fiskusem. Jeśli zatem złożymy zeznanie podatkowe za rok 2010, to zrobimy to dopiero w roku 2011 i to właśnie od końca roku 2011 będzie liczony 5-letni termin. A zatem dopiero po 31 grudnia roku 2016 żadna kontrola podatnikowi grozić nie będzie – wyjaśnia Łukasz Tabor, radca prawny w Kancelarii Prawnej Skarbiec.Biz.

 

Fiskus wszczyna kontrole

O zamiarze skontrolowania, skarbówka powinna powiadomić podatnika (art. 282b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa Dz. U. 2005 r. Nr 8 poz. 60). Wymagana jest forma pisemna zawiadomienia, które musi zawierać:

  • oznaczenie organu przeprowadzającego kontrolę,
  • datę i miejsce wystawienia, 
  • oznaczenie kontrolowanego,
  • wskazanie zakresu kontroli.

Należy zawrzeć w nim także pouczenie o prawie złożenia przez podatnika korekty deklaracji. Co ważne – fiskus nie musi wszystkich podatników zawiadamiać o planowaniu wszczęcia wobec niego kontroli – są bowiem wyjątki o których mówi art. 282c Ordynacji podatkowej.


- Powyższy przepis wymienia szereg sytuacji, w której o zamiarze wszczęcia kontroli fiskus nie zawiadamia. Najczęściej dzieje się tak wtedy, gdy podatnik podejrzewany jest o delikatnie mówiąc niezbyt rzetelne wypełnianie swoich obowiązków podatkowych. Jeśli zatem fiskus poweźmie przypuszczenie, iż podatnik posiada przychody nie mające pokrycia w nieujawnionych źródłach, prowadzi działalność gospodarczą niezgłoszoną do opodatkowania (czyli funkcjonuje w tzw. szarej strefie) lub też popełnił przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, wtedy zawiadomienia nie otrzyma – mówi Łukasz Tabor.

Fiskus namierza podejrzanych

Jeżeli fiskus podejrzewa podatnika o pranie brudnych pieniędzy, został on już wcześniej skazany za przestępstwa skarbowe albo unika odbierania urzędowej korespondencji także nie zawiadomi go o planowanej kontroli. Takich wyjątków jest znacznie więcej. A kiedy taka kontrola zostanie wszczęta od momentu zawiadomienia?

- W przypadku, gdy podatnik zostanie o kontroli powiadomiony, kontrola taka może zostać wszczęta między 7 a 30 dniem liczonym od dnia doręczenia podatnikowi zawiadomienia o zamiarze jej wszczęcia. Przekroczenie tego terminu powoduje, iż trzeba doręczyć podatnikowi zawiadomienie kolejne, natomiast wszczęcie kontroli przed upływem 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia wymaga zgody kontrolowanego podatnika – odpowiada nasz ekspert.


Jedno jest pewne, jeżeli podatnik rozliczył się z fiskusem rzetelnie to nie ma powodów do obaw przed kontrolą fiskusa. Musi jednak pamiętać, że w praktyce organ podatkowy ma na to aż 6 lat od złożenia przez podatnika zeznania podatkowego. Przez ten czas musi więc posiadać wszystkie dokumenty będące podstawą odliczeń podatkowy itp.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl

Źródło:
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~stef
Czyli tak do liczenia to 7 lat trzeba odjąć od bieżącego roku aby dowiedzieć się , który rok jest przedawniony zatem w 2011 - 7= 2004 jest już przedawniony , a 2005 jeszcze nie choć koniec 2005 + 5 = 2010 czyli w 2011 2005 powinien się przedawniać ale w POLSCE zawsze interpretacji prawa tyle ilu prawników, a może i Czyli tak do liczenia to 7 lat trzeba odjąć od bieżącego roku aby dowiedzieć się , który rok jest przedawniony zatem w 2011 - 7= 2004 jest już przedawniony , a 2005 jeszcze nie choć koniec 2005 + 5 = 2010 czyli w 2011 2005 powinien się przedawniać ale w POLSCE zawsze interpretacji prawa tyle ilu prawników, a może i więcej zgodnie z powiedzeniem: gdzie 2 polaków tam 3 zdania. :-)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2012

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki